Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Ρόμα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1

ρομα ρεαλ για σωκρατη

Ανατρέποντας το εις βάρος της 0-1, η Ρόμα πήρε σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ με 2-1 στο Ολίμπικο

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ρεάλ Μαδρίτης στο Ολίμπικο, αφού στην πρώτη της επίθεση ο Ρομπέν από αριστερά έκανε την επέλασή του, έκανε την πάσα στο ύψος του πέναλτι για τον Γκούτι ο οποίος σούταρε και ο Ραούλ στην πορεία της μπάλας άνοιξε το σκορ για την "Βασίλισσα" που από νωρίς "πάγωσε" την καυτή ατμόσφαιρα στην Ρώμη.
Οι γηπεδούχοι του Σπαλέτι δεν πτοήθηκαν όπως φάνηκε από το γκολ των Ισπανών και έχοντας την κατοχή της μπάλας πλησίασαν άμεσα δύο φορές στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Τόσο ο ο Κασέτι (9') όσο και ο Περότα (13') νικήθηκαν από τον Κασίγιας.

Οτι δεν κατάφερε ο Ντε Ρόσι με την συμπλήρωση του 20λεπτου το πέτυχε ένας άλλος Ιταλός. Ο Ντέιβιντ Πιζάρο, μετά την εξαιρετική ασίστ του Μαντσίνι που είχε δεχθεί την πάσα του Τότι, στην κίνηση νίκησε τον θετικό μέχρι εκείνο το λεπτό αντίπαλο τερματοφύλακα, που δεν μπορούσε να αντιδράσει, βάζοντας "φωτιά" στις εξέδρες του γηπέδου.

Οι "τζιαλορόσι" με τον αέρα της ισοφάρισης προσπάθησαν να "κλείσουν" στην εστία της την Ρεάλ Μαδρίτης θέλονταν να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν παρά την μικρή κατοχή της μπάλας.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε και η πρωταθλήτρια Ισπανίας ανεβάζοντας ρυθμούς πλησίασε δύο φορές στο γκολ αλλά ο Γκάγκο ισάριθμες φορές (32', 43') δεν στάθηκε τυχερός να νικήσει τον Ντόνι.

Στην επανάληψη μπορεί οι παίκτες του Σούστερ να απείλησαν πρώτη την αντίπαλη εστία ωστόσο το "μυστικό" της επιτυχίας το είχαν οι Ρωμαίοι.

Στην πρώτη τους αξιόλογη επιθετική ενέργεια κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα με τον Μαντσίνι να σκοράρει και να ανατρέπει το 0-1 του πρώτου δεκάλεπτου. Ηταν το 58' όταν μετά από μια ενέργεια του Τότι και νέα ασίστ, ο Βραζιλιάνος σταρ της Ρόμα αφού απέφυγε και τον Κασίγιας έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Ισπανού, δίνοντας το έναυσμα για νέους πανηγυρισμούς στους οπαδούς της ομάδας του.

Στο τελευταίο ημίωρο το παιχνίδι ήταν "ανοικτό" αφού οι παίκτες του Σούστερ "κυνήγησαν" την ισοφάριση αλλά οι Γκάγκο (72΄), Σέρχιο Ράμος (75') και Μπαπτίστα (82') αστόχησαν απέναντι στον Ντόνι. Οι "μερένχες" μάλιστα "άγγιξαν" το γκολ στο 80' με τον Φαν Νίστελροϊ να σημαδεύει το δοκάρι του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα, στην καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στην επανάληψη.

Διαιτητής: Χέρμπερτ Φέντελ (Γερμανός)

Κίτρινες: Ντε Ρόσι, Περότα, Κασέτι / Ντιαρά, Τόρες, Σέρχιο Ράμος

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ρόμα (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντόνι, Πανούτσι (67' Τονέτο), Ζουάν (77' Φεράρι), Μεξές, Πιζάρο (62' Ακουιλάνι), Τότι, Ζιουλί, Ντε Ρόσι, Περότα, Μαντσίνι, Κασέτι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Μπερντ Σούστερ): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Καναβάρο, Ντιαρά (79' Ντρέντε), Ραούλ, Γκάγκο, Ρομπέν (79' Μπαπτίστα), Γκούτι, Χάιντσε, Φαν Νίστελροϊ, Τόρες.

Μαχαιρώθηκε οπαδός της Ρεάλ Μαδρίτης

Μελανό σημείο της αναμέτρησης στο Ολίμπικο, για άλλη μια φορά τα επεισόδια που σημειώθηκαν σε αγώνα της ιταλικής ομάδας πριν από αναμέτρηση για το Τσάμπιονς Λιγκ, μ' έναν οπαδό των "μερένχες" να μαχαιρώνεται στην πλάτη μετά από επίθεση που δέχτηκε σε πλατεία της ιταλικής πρωτεύουσας λίγες ώρες πριν την έναρξη του ματς.