PREMIER LEAGUE

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Ο Νταλότ με γκολάρα είχε τη λύση για τους "κόκκινους διάβολους"

Ο Νταλότ πανηγυρίζει μετά το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ AP PHOTO/JON SUPER

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με μια γκολάρα του Νταλότ στο 77' έλυσε το "γόρδιο δεσμό" κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που μέχρι εκείνη την ώρα της είχε βάλει δύσκολα.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκαν τα ματς του Σαββάτου για την 9η αγωνιστική της Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εκτός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με τον Νταλότ με μια γκολάρα στο 77' της αναμέτρησης να λύνει το "γόρδιο δεσμό".

Οι φιλοξενούμενοι που διπλασίασαν τις νίκες τους στην Premier League ήταν καλύτεροι, πέτυχαν δύο τέρματα, είχαν δοκάρι με τον Άμραμπατ και αρκετές φάσεις για να πετύχουν και άλλα τέρματα.

Παρόλα αυτά η Σέφιλντ μέχρι το 77' κρατούσε τη Γιουνάιτεντ στο 1-1 και αν δεν έβαζε τη γκολάρα ο Πορτογάλος κανείς δεν ξέρει πόσο θα έληγε η αναμέτρηση.

Η Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα στο ματς με τον Μακτόμινει στο 28' ο οποίος με ωραίο κατέβασμα και σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ όμως έκανε πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του και ο Μακμπέρνι στο 34΄ετέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος, έψαξαν το γκολ της νίκης, είχαν δοκάρι με τον Άμραμπατ στο 67' και ένα εξαιρετικό σουτ του Φερνάντες στο ίδιο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα βρήκαν το γκολ της επικράτησης.

Εν συνεχεία είχαν και άλλες φάσεις για να πετύχουν και άλλα τέρματα, κυρίως με τον Γκαρνάτσο, αλλά ο Αργεντινός δεν ολοκλήρωσε σωστά τις φάσεις που δημιούργησε ο ίδιος.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ - Έβερτον 2-0 (75' πέν., 90+7' Σαλάχ)
  • Μπόρνμουθ - Γουλβς 1-2 (17' Σολάνκε / 47' Κούνια, 88' Κάλαϊτζιτς)
  • Μπρέντφορντ - Μπέρνλι 3-0 (25' Γουισά / 62' Εμπεούμο, 87' Γκόντος)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπράιτον 2-1 (7' Άλβαρες, 19' Χάλαντ / 73' Φατί)
  • Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (4' Μέρφι, 44' Γκόρντον, 45+2' Λόνγκσταφ, 66' Γουίλσον)
  • Νότιγχαμ - Λούτον 2-2 (48', 76' Γουντ / 83' Ογκμπένε, 90+4' Αντεμπάγιο)
  • Τσέλσι - Άρσεναλ 2-2 (15' πέν. Πάλμερ, 48' Μούντρικ / 77' Ράις, 84' Τροσάρ)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (34' Μακμπέρνι/28' Μακτόμινεϊ, 77' Νταλότ)
  • 22/10 18:30 Άστον Βίλα - Γουέστ Χαμ
  • 23/10 22:00 Τότεναμ - Φούλαμ