Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Σέλτικ-Μπαρτσελόνα 2-3

Σέλτικ, Μπαρτσελόνα, Μιλίτο, Βαλντές

Με ηγέτη και σκόρερ τον Μέσι η Μπαρτσελόνα "σφράγισε" από νωρίς το εισιτήριο για τους "8" νικώντας 3-2 την Σέλτικ

Με δύο γκολ του Μέσι (18', 79') και ένα για όσκαρ... του Ανρί (52'), η Μπαρτσελόνα απέδειξε από το πρώτο ματς ότι ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση με την Σέλτικ, που ωστόσο κατάφερε να πάρει δύο φορές το προβάδισμα με τους Φένεγκουρ (16') και Ρόμπσον (38') αλλά να μην αντιστέκεται στην ποιότητα των Καταλανών που είχαν 22 τελικές προσπάθειες εναντιον 4 των Σκωτσέζων.
Το ιδανικό ξεκίνημα... και η άμεση απάντηση

Στο 16' μετά από εκτέλεση φάουλ του Νακαμούρα ο Φένεγκουρ πετάχτηκε στην "καρδιά" της άμυνας της Μπαρτσελόνα και με μια εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Βαλντές, βάζοντας "φωτιά" στις εξέδρες του "Σέλτικ Παρκ" μετά το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων όμως δεν κράτησαν πολύ αφού ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων πήγε περίπατο μετά από την γρήγορη απάντηση των "μπλαουγκράνα". Συγκεκριμένα, δύο λεπτά αργότερα (18') ο Μέσι έφερε το ματς στα ίσα, εκμεταλλευόμενος το ένα-δύο με τον Ντέκο και με πλασέ (και την βοήθεια της κόντρας) έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Μπόρουτς.

Το γκολ αυτό άλλαξε προσωρινά την εικόνα του αγώνα αφού "πάγωσε" τους γηπεδούχους και με την συμπλήρωση του ημίωρου οι παίκτες του Ράικαρντ προσπάθησαν ανεβάζοντας ταχύτητα να φτάσουν σε ένα ακόμη τέρμα. Ομως τόσο ο σκόρερ της "Μπάρτσα" (34'), όσο και ο Ανρί (36') έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Ξανά προβάδισμα οι "Κέλτες"

Επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά το άτυπο νόμο του ποδοσφαίρου (όταν χάνεις ευκαιρίες δέχεσαι γκολ) οι "Κέλτες" στο 38' στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ. Ο ΜακΓκίντι έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, έκανε την πάσα στο Ρόμπσον που με σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βαλντές.

Γκολ για όσκαρ... από Ανρί

Στην επανάληψη οι Καταλανοί μπήκαν με φόρα... από τα αποδυτήρια και μετά από μια χαμένη ευκαιρία στο 51' από τον Μέσι, ο Ανρί δεν είχε την ίδια κατάληξη στο πλασέ για σεμινάριο στο ύψος της μεγάλης περιοχής στο επόμενο λεπτό (52'). Ο Γάλλος επιθετικός μετά την πάσα του Ροναλντίνιο (από το τρομερό λάθος του Κάλντγουέλ) έκανε ένα από τα γνώριμα εξαιρετικά σε εκτέλεση πλασέ και άφησε άναυδο τόσο τον Μπόρουτς όσο και τους οπαδούς της Σέλτικ.

Το γκολ αυτό άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες στο ματς με τους φιλοξενούμενους και πάλι να παίρνουν τα ηνία του αγώνα. Αυτό ανάγκασε τον Στράχαν να αναθεωρήσει τα πλάνα του και να "ρίξει" στο 55' τον διεθνή Ελληνα επιθετικό Σαμαρά στην επίθεση αντί του σκόρερ του πρώτου γκολ Φένεγκουρ.

Ροναλντίνιο (56'), Μέσι (62') και Ανρί (63') έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα της Μπαρτσελόνα που είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε δίνοντας χώρους να πάρει το προβάδισμα.

Στο 75' μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσάβι (που είχε περάσει στο ματς, όπως και ο Ετο αντί του Ροναλντίνιο) ο Μιλίτο πετάχτηκε στην πλάτη των αμυντικών της Σέλτικ, έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόρουτς.

Μέσι... ο ηγέτης της "Μπάρτσα"

Οτι αναζητούσαν οι παίκτες του Ράικαρντ στο δεύτερο ημίχρονο το πέτυχαν στο 79' με τον παίκτη-αποκάλυψη της "Μπάρτσα", Μέσι. Ο Αργεντίνος σταρ μετά από πάσα του Ετο και κόντρα των δύο κεντρικών αμυντικών των γηπεδούχων απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο τον προσωπικό του αντίπαλο και με πλασέ νίκησε τον Μπόρουτς για τρίτη φορά.

Η υπεροχή των παικτών της Μπαρτσελόνα ήταν καθολική στην επανάληψη αλλά δεν μετατράπηκε και σε σε θριαμβευτικό πέρασμα από το "Σέλτικ Παρκ", αφού στα τελευταία πέντε λεπτά ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να ανέβει αν οι Ανρί, Μέσι, Ετο δεν σπαταλούσαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Γήπεδο: "Σελτικ Παρκ"

Διαιτητής: Φρόντφελντ (Σουηδία)

Βοηθοί διαιτητή: Βίντμπεργκ, Άντρεν

Κίτρινες: Ρόμπσον, Χάρτλεϊ / Ντέκο

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σέλτικ (Γκόρντον Στράχαν): Μπόρουτς, Νέιλορ, Κάλντγουελ, Φένεγκουρ (55' Σαμαράς), Χάρτλεϊ (65' Ντονάτι), Ρόμπσον, Νακαμούρα, ΜακΝτόναλντ, ΜακΜάνους, ΜακΓκίντι, Κάντις (61' Γουίλσον).

Μπαρτσελόνα (Φρανκ Ράικαρντ): Βαλντές, Μιλίτο, Μάρκες, Πουγιόλ, Ινιέστα, Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ, Ροναλντίνιο (73' Ετό), Ανρί (88' Γούντιονσεν), Μέσι, Ντέκο (66' Τσάβι).