SERIE A

Serie A: Ισόπαλη η μάχη της Λάτσιο με τη Μίλαν, ανατροπή της Νάπολι στις καθυστερήσεις με σκόρερ Λουκάκου

AC Milan's Noah Okafor tries to get past Lazio's Taty Castellanos, left, and Patric, right, during a Serie A soccer match between Lazio and AC Milan, at Rome's Stadio Olimpico, Saturday, Aug. 31, 2024. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Ισόπαλη με σκορ 2-2 έληξε η μάχη της Λάτσιο με τη Μίλαν για την 3η αγωνιστική της Serie A, ενώ η Νάπολι επιβλήθηκε 2-1 της Πάρμα με ανατροπή στις καθυστερήσεις. Σκόραρε ο Λουκάκου στο ντεμπούτο του.

Η μεγάλη μάχη ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μίλαν για την 3η αγωνιστική της Serie A δεν είχε νικητή. Η αναμέτρηση στο Ολίμπικο έληξε 2-2, με τους λατσιάλι να φτάνουν τους τέσσερις πόντους και τους ροσονέρι με δύο βαθμούς να μην έχουν ακόμη γευτεί τη χαρά της νίκης.

Ο Πάβλοβιτς άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν στο 8ο λεπτό. Μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος η Λάτσιο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι "τούμπα", χάρη στα γκολ των Καστεγιάνος (62') και Ντία (66'). Οι ροσονέρι ωστόσο έφυγαν έστω με τον βαθμό, χάρη στο γκολ του Λεάο στο 72'.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Πάρμα, κάνοντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις της αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μπονί στο 19'.

Η Πάρμα δεν άντεξε την πίεση της Νάπολι, εφόσον αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 75', εξαιτίας της αποβολής του Σουζούκι. Δέχθηκε την ισοφάριση από τον Λουκάκου στο 90+2', ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του, με τον Ανγκισά στο 90+6' να δίνει το τρίποντο στους παρτενοπέι.