Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

Skoda Ξάνθη-ΑΕΛ 0-1

μπλαζεκ

Το πρώτο γκολ του Μπλάζεκ με τα "βυσσινί" χάρισε τη νίκη στην ΑΕΛ (1-0) επί της Ξάνθης

Το πρώτο γκολ του Γιαν Μπλάζεκ με την "βυσσινί" φανέλα, ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ΑΕΛ. Η ομάδα του κάμπου επέστρεψε στις επιτυχίες, ξεπερνώντας τόσο το εμπόδιο της Ξάνθης, όσο και τον... τραγικό αγωνιστικό χώρο που θύμιζε πισίνα.
Οι "βυσσινί" κατέκτησαν την δεύτερη εκτός έδρας νίκης τους στο πρωτάθλημα, πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη κι αυτό μόνο χαμόγελα φέρνει στον Ουζουνίδη που αμφισβητείται έντονα εδώ και αρκετές εβδομάδες.

Μ' αυτή τη νίκη, Θεσσαλοί ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και ξεφεύγουν σιγά σιγά από τις χαμηλές θέσεις.

Αντίθετο σκηνικό στην Ξάνθη, με τους Ακρίτες να πραγματοποιούν κακή εμφάνιση και να γνωρίζουν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους. Το συγκρότημα του Γιάννη Μαντζουράκη, δεν καταφέρε να αντιδράσει μετά το γκολ του Μπλάζεκ και έτσι παρέμεινε στους 25 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί, πως πριν την έναρξη του αγώνα υπήρχε ο φόβος της αναβολής, αφού ο αγωνιστικός χώρος από την βροχή είχε μετατραπεί σε πισίνα. Παρόλα αυτά, ο καιρός έφτιαξε (όχι και η κατάσταση στο τερέν) και ο Σπάθας αποφάσισε την διεξαγωγή του αγώνα. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως το τερέν ήταν σε καλή κατάσταση. Αντίθετα! Οι ποδοσφαιριστές έδωσαν μάχη με τις λάσπες και ευτυχώς δεν είχαμε κάποιο τραυματισμό.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Skoda Ξάνθη (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Φλίσκας, Βάλλας, Κωστούλας, Μπούγκα (46' Στρμπα), Σουάνης (61' Σουάνης), Πόι, Μπούγκα, Έλινγκτον.

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Βελάσκο, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Φλάβιο, Σκάτσελ, Ραντοσάβλιεβιτς, Ρομέου (81' Κυριακίδης), Μπλάζεκ (88' Ζέσους), Κουζέν.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Βάλλας, Φλίσκας, Παπαδημητρίου / Σκάτσελ, Ρομέου, Κατσιαρός
Με μια ματιά
Με τον αγωνιστικό χώρο γεμάτο λίμνες και τον διαιτητή Σπάθα να αποφασίζει τελευταία στιγμή την διεξαγωγή του αγώνα, Ξάνθη και ΑΕΛ πάλεψαν στις... λάσπες για το πολυπόθητο τρίποντο.

Οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Για την απομάκρυνση από την επικίνδυνη ζώη του υποβιβασμού.

Κι αν ο ήλιος έκανε την εμφάνιση του στην Ξάνθη και όλα έμοιαζαν ιδανικά για ποδόσφαιρο, ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε τραγική κατάσταση. Ακόμη κι έτσι πάντως, οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν αναγκασμένοι να προσπαθήσουν μες στην λάσπη.

Έτσι λοιπόν, τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι 22 ποδοσφαιριστές προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά πιο δυνατά και αποφασιστικά.

Στο 11' μάλιστα, οι Ακρίτες έφτασαν μια ανάσα από το 1-0, όταν ο Σουάνης βγήκε τετ α τετ με τον Βιέρα, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν δίχως κάτι το ιδιαίτερο, αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Σκάτσελ (16') και μια κεφαλιά του Μπούγκα (23'). Η ΑΕΛ ήταν λίγο καλύτερη, όμως ο ρυθμός δεν ήταν καλός και βασικός υπεύθυνος γι' αυτό, ήταν ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος που θύμιζε... πισίνα.

Παρόλα αυτά, η Ξάνθη έφτασε για δεύτερη φορά κοντά στην επίτευξη ενός γκολ, όμως και πάλι η τύχη δεν ήταν με το μέρος της. Στο 37' ο Βάλλας έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιέρα.

Κι αν η Skoda ήταν αυτή που είχε δημιουργήσει τις καλύτερες ευκαιρίες, η ΑΕΛ κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 41' ο Μπλάζεκ σούταρε από ευνοϊκή θέση, ο Γκσπούρνινγκ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έτσι η ΑΕΛ μπήκε μπροστά στο σκορ.

Το γκολ του Μπλάζεκ ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των "βυσσινί", ενώ "υπνώτισε" τους Ακρίτες. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη λίγο έλειψε να πετύχουν δεύτερο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, όταν και πάλι ο Μπλάζεκ έκανε το σουτ από την περιοχή, αλλά ο Γκσπούρνινγκ αυτή τη φορά έδιωξε και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε προς το... κακό! Ο ρυθμός είχε πέσει κατακόρυφα, η Ξάνθη πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βιέρα. Αποτέλεσμα; Κακό θέαμα, ταμπουρωμένη ΑΕΛ και καμία ευκαιρία μπροστά από τις δύο περιοχές.

Τρανό παράδειγμα πως η πρώτη καλή στιγμή για τους Ακρίτες έγινε στο 72', με τον Έλιγκτον να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βιέρα. Νωρίτερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο φάσεις. Στην πρώτη (56') ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ντάμπίζα μέσα στην περιοχή, ενώ στην δεύτερη φώναξαν-και όχι άδικα- όταν ο Μπλάζεκ έκανε "δολοφονικό" μαρκάρισμα στον Φλίσκα και ο διαιτητής τον τιμώρησε μόνο με κίτρινη κάρτα.

Τα λεπτά περνούσαν υπέρ των "βυσσινί", που κρατούσαν με νύχια και με δόντια και το 1-0, κόντρα σε μια Ξάνθη που πίεζε δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στο 86' βέβαια, ο Μαρσελίνιο λίγο έλειψε να αποδειχτεί η χρυσή αλλαγή, όμως το σουτ του έξω από την περιοχή έδιωξε εντυπωσιακά ο Βιέρα σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ δεν άργησε να απαντήσει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όταν ο Γιάν Μπλάζεκ έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε τα τελευταία λεπτά και η ΑΕΛ πήρε μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα.
Συνέντευξη Τύπου

Ουζουνίδης (ΑΕΛ): "Είναι μια πολύ σπουδαία νίκη για εμάς, την οποία χρειαζόμασταν πολύ. Σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες λόγω του αγωνιστικού χώρου, ήταν σημαντικό να παρουσιαστούμε δυνατοί και αποφασιστικοί και από τη στιγμή που τα παιδιά το έκαναν, στο τέλος φεύγουμε δίκαιοι νικητές.

Σίγουρα, σε τέτοιο γήπεδο, όποια ομάδα έβαζε το πρώτο γκολ θα είχε πλεονέκτημα, μιας και από τη μία θα ήταν δύσκολο για τον αντίπαλο να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει κι από την άλλη η ομάδα που θα πετύχαινε το γκολ, θα είχε περισσότερους ανοικτούς χώρους.

Κοιτάμε τον Πανθρακικό πλέον, γιατί ναι μεν κάναμε ένα σημαντικό βήμα, αλλά θα πρέπει να κερδίσουμε και την άλλη Κυριακή για να πούμε ότι όντως αυτό ήταν ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθειά μας για παραμονή. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Ξάνθη και καλή επιτυχία στο Κύπελλο".