Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Skoda Ξάνθη-Άρης 2-1

Πανηγυρικό

Με τέρματα των Μαρσελίνιο (15') και Έλινγκτον (35') η Ξάνθη επικράτησε του Άρη στα "Πηγάδια" με 2-1. Μείωσε ο Τζόνσον στο 91' (video)

Ασυγκράτητη η Skoda Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μαρσελίνιο και Έλινγτον να βρίσκουν δίχτυα από μία φορά (15' και 35') αντίστοιχα και να βάζουν γερές βάσεις για την επικράτηση της ομάδας τους.
Στην επανάληψη ο Άρης ήταν αισθητά βελτιωμένος, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με γκολ του Έντι Τζόνσον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Skoda Ξάνθη (Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Κιντάνα (88' Βασιλακάκης), Στίνγκα, Έινγκτον, Πόι (83' Σταθάκης), Βάλλας, Λέιτε (74' Λουτσιάνο).

Άρης (Κούπερ): Σηφάκης, Κάλβο (64' Αντού), Νάτσο Γκαρσία, Κόκε (70' Τζόνσον), Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Ρονάλντο, Κάμπορα, Χαβίτο (76' Αραβίδης), Πρίττας.

Γήπεδο: "Πηγάδια"
Διαιτητής: Α. Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Κ. Δάλλας (Ηπείρου)
Κίτρινες: Βάλλας (2), Σταθάκης, Γκσπούρνινγκ / Ρονάλντο Γκιάρο, Σηφάκης
Κόκκινες: Βάλλας

Με μια ματιά

Την επιστροφή στις νίκες αναζητούσαν Skoda Ξάνθη και Άρης στην αναμέτρηση των Πηγαδιών για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Και οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έδειξαν να την επιθυμούν περισσότερο.

Αιφνιδίασε στο 15'

Το σύνολο του Γιάννη Ματζουράκη μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αναμέτρησης οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ με τον Λέιτε. Ο Πόι με συρτή σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Μαρσελίνιο (σ.σ. Λέιτε) και δίχως δεύτερη σκέψη εξαπέλυσε δυνατό αριστερό σουτ, στέλντοντας την μπάλα να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας του Μιχάλη Σηφάκη.

Ο Άρης ήταν σχετικά νωθρός, παρουσιάζοντας πρόβλημα στην ανάπτυξη από τα άκρα, δημιουργώντας έτσι ακόμα ένα πονοκέφαλο στον Έκτορ Ραούλ Κούπερ που ζητούσε από τους παίκτες του καθαρό μυαλό στις επιλογές τους. Άλλωστε, το τέρμα του Μαρσελίνιο αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους.

Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα με μία προσπάθεια του Σάκη Πρίττα, ωστόσο το σουτ δε βρήκε στόχο.

Έλινγκτον και... 2-0

Ο Χαβίτο στη συνέχεια προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις να φέρει το παιχνίδι στα ίσα... Ανεπιτυχώς όμως, καθώς και στις δύο φορές που επιχείρησε να νικήσει τον Γκσπούρνιγνκ, ο Βάλλας βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο σημείο, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Συγκεκριμένα στο 32' ο Χαβίτο γύρισε την μπάλα απο δεξιά, ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, ωστόσο πριν εκείνη περάσει τη γραμμή, ο Βάλλας απομάκρυνε με το κεφάλι.

Ο Άρης ήταν μπλοκαρισμένος, με εμφανή αμυντικά κενά από τα αριστερά... Και σαν να μην έφταναν αυτά, η Ξάνθη διπλασίασε τα τέρματά της στο 35' με υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Πόι "σέρβιρε" ακόμα μία φορά από τα δεξιά, ο Έλινγκτον πρόλαβε την έξοδο του Σηφάκη και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στο βάθος της κενής εστίας.

Τα δύο τέρματα δεν έδειχναν να "ικανοποιούν" την ασυγκράτητη Ξάνθη, όπου έψαξε και τρίτο τέρμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Μαρσελίνιο "υποχρέωσε" τον Σηφάκη σε δύσκολη απόκρουση, με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής.

Ευκαιρία... από τα αποδυτήρια

Ο Άρης ήξερε ότι έπρεπε να αντιδράσει άμεσα και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα στην επανάληψη, προκειμένου να διατηρήσει ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο 50' ο Κάμπορα έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει το σκορ, ωστόσο στο τετ α τετ με τον Γκσπούρνινγκ ο Αυστριακός τερματοφύλακας του είπε "όχι". Ίδια "απάντηση" έδωσε και στον Χαβίτο που πήρε το... ριμπάουντ, σούταρε αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε σταθερά.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τις καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος μερικά λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του θηριώδη Έλινγκτον που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

Μπήκε το... ιππικό

Βελτιωμένος στην επανάληψη αλλά με το χρόνο... εχθρό του, ο Άρης πάλεψε για το καλύτερο δυνατό. Ο Κούπερ έριξε στη μάχη και τους Αμερικανούς Τζόνσον και Αντού, με τον δεύτερο να κάνει μάλιστα το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "κίτρινων".

Η... αμερικανική βοήθεια προσπάθησε για την ανατροπή, ο Έντι Τζόνσον μείωσε στις καθυστερήσεις (91') σε 2-1 (από ασίστ του Αντού), ωστόσο η Ξάνθη, η οποία από το 82' αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Βάλλα, ήταν εκείνη που με το τελευταία σφύριγμα του Κάκου πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης, οι οποίοι την απομακρύνουν από την ζώνη του υποβιβασμού.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου... Από τον Πάρη Τσελεπίδη

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (Άρης): " Το πρώτο που παρατήρησα ήταν ότι η αντίπαλη ομάδα ήταν πιο έξυπνη από μας για να λειτουργήσει σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς χάσαμε τα πατήματά μας στον χώρο του κέντρου κάτι το σημαντικό για μας. Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική αλλά χάναμε με δύο γκολ που ήταν ένα βαρύ φορτίο. Όπως και να έχει η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο άλλα αφού καταλάβαμε ότι το παιχνίδι μας θα έπρεπε να πάει στις γραμμές και όχι στον άξονα κάτι που μας έδωσε ευκαιρίες για γκολ. Δεν ξέρω αν η ομάδα μου άξιζε την ισοπαλία αλλά έφθασε πολύ κοντά. Κάναμε κάποια λάθη σε λεπτομέρειες όπου η ομάδα μου έδειχνε να ανταποκρίνεται αρκετά καλά και αυτό έχει να κάνει με τις τοποθετήσεις των ποδοσφαιριστών μου για το που έπρεπε να περιμένουν την αντίπαλη ομάδα. Είναι μια βαριά ήττα που μας πληγώνει και μας κόβει ένα θετικό σερί που είχαμε και θα πρέπει να την εκμεταλλευτούμε προς το θετικό κάτι που δεν θα είναι εύκολο. Δεν θα πρέπει να χάσουμε ότι έχουμε αποκτήσει για τις ισορροπίες μας χωρίς να θέλω να μειώσω την νίκη του αντιπάλου μας με ένα καλό παιχνίδι.

Ρισκάραμε στις στιγμές που έπρεπε να το κάνουνε και να παίξουμε την μπάλα με σιγουριά όταν την χάνανε. Πήραμε ένα αρκετά καλό μάθημα που ελπίζω ότι τα λάθη που κάναμε δεν θα τα επαναλάβουμε. Είδα και κάτι θετικός την δική μου ομάδα για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα για να φθάσουμε στην ισοπαλία. Ίσως αν ο Κάμπορα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σκοράριζε το παιχνίδι θα ήταν εντελώς διαφορετικό γιατί θα είχαμε πολύ περισσότερο χρόνο για να αντιδράσουμε. Δεν υπάρχει χρόνος για να γυρίσουμε πίσω και θα πρέπει να κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας αλλά και γιατί θα επιστρέψουμε στα Πηγάδια πολύ σύντομα και πήραμε μία ξεκάθαρη γεύση για τον αντίπαλό μας".

Για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του σχολίασε: " Άλλαξε η συμπεριφορά της αμυντικής λειτουργίας μας αλλά πολλές φορές κοστίζει όταν αποκτάς την σταθερότητα όπως είχαμε εμείς στα τελευταία παιχνίδια. Θα πρέπει όμως σαν ομάδα να έχεις τα αποθέματα για να διατηρείς αυτά που έχεις κερδίσει. Κι αυτό γιατί ένα γκολ κρίνεται από πολλές λεπτομέρειες. Επομένως μία λεπτομέρεια που δεν φαίνεται προς τα έξω με 6-7 μέτρα που θα πρέπει να καλύψει ένας ποδοσφαιριστής να φέρει μία αδράνεια. Το ποδόσφαιρο όμως δεν είναι αριθμητική και έχει να κάνει με ανθρώπινο παράγοντα με τον ποδοσφαιριστή να μην προλάβει να καλύψει τον χώρο που θα έπρεπε να βρίσκεται. Και πέρα από το γεγονός μπορεί να έχεις ένα κακό απόγευμα. Η ενότητα όμως κάνει ένα σύνολο συμπαγές με την ομάδα μου να μην ήταν όσο συμπαγής έπρεπε στις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ενώ για την εικόνα μας έφταιξε και ο αντίπαλος".

Για την φάση του Κάλβο στο πρώτο ημίχρονο όπου χρεώθηκε με οφ σάιντ είπε: " Πάντα σε ένα παιχνίδι υπάρχουν στιγμές που επηρεάζουν την ανάπτυξή του. όπως και να έχει όμως το να μιλάμε για πιθανότητες είναι περίπλοκο. Δεν το γνωρίζω αν θα άλλαζε αν και όπως είπα μπορεί αν έμπαινε το γκολ του Κάμπορα να άλλαζε την ροή του αγώνα με ένα γκολ να μπορεί να αλλάξει την ψυχολογία και στις δύο ομάδες. Τα διαιτητικά λάθη είναι ανθρώπινα και είναι μέρος του παιχνιδιού. Δεν θεωρώ όμως ότι η ομάδα μου θα πρέπει να ψάξει για δικαιολογίες με μένα αυτό που μου άρεσε να ήταν η ομάδα μου να έκανε λιγότερα λάθη".

Για την εμφάνιση των Τζόνσον και Αραβίδη τόνισε: " Είμαι ικανοποιημένος γιατί είναι δύο ποδοσφαιριστές που προέρχονται από αγωνιστική απραξία αφού έχουν παίξει σχεδόν καθόλου. Και γνωρίζαμε ότι η φρεσκάδα τους με την είσοδό τους θα μας έκανε καλό στην ροή του αγώνα. Η ομάδα μου κάνει μία πολύ μεγάλη προσπάθεια και για να διατηρηθούμε σε αυτό το επίπεδο νοητικά θα πρέπει να διατηρήσουμε τις ισορροπίες μας. Επομένως ήταν πάρα πολύ σημαντικό ότι υπάρχουν επιλογές πίσω από αυτούς που αγωνίζονται ως βασικοί και να τους δώσουνε ανάσες σε αυτούς που αγωνίζονται".

Για το αν θα υπάρξουν άλλες μεταγραφικές κινήσεις δήλωσε: " Είναι πολύ πιθανό μέχρι την Δευτέρα να υπάρξουν 1-2 μεταγραφές".

Για την εμφάνιση του Πόι σχολίασε: " Είναι πάρα πολύ τεχνικοί και γρήγοροι και την δίνουν και στην ομάδα τους και είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε στο πρώτο ημίχρονο κι έχουν εγκλιματιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα με αρκετά παιχνίδια. Θα πρέπει να αναγνωρίσω ότι η ικανότητα που έχει η Ξάνθη από το κέντρο και μπροστά είναι πολύ ενδιαφέρουσα".

Για την απουσία των φιλάθλων του Άρη από το γήπεδο των Πηγαδίων μετά την απόφαση της Πολιτείας έπειτα από ότι έκαναν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού στο γήπεδο της Καβάλας και το πώς θα αντιμετωπιζόταν μία τέτοια κατάσταση στην πατρίδα του την Αργεντινή είπε: " Αυτό που θα πω είναι ότι έχοντας έρθει σε γνωριμία με τους οπαδούς του Άρη είναι ένα κίνημα φανταστικό. Όλες οι ομάδες χρειάζονται τους οπαδούς τους με μας η συμπεριφορά τους να είναι αναγκαία. Κάνουνε κατάθεση ψυχής για να βοηθήσουνε την ομάδα και μας επηρεάζει. Κι όσο για μένα μου είναι περίπλοκο να πω την άποψή μου και δεν γνωρίζω πως θα αντιμετωπιζότανε στην πατρίδα μου. Εμένα όμως μου δίνεται η αίσθηση ότι οπαδοί εδώ στην Ελλάδα δεν είναι τόσο βίαιοι".

Γιάννης Ματζουράκης (Skoda Ξάνθη): " Περιττό να πω ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 8 τελικές όσες κάνουμε σε ένα παιχνίδι και δύο γκολ. Συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 70΄. Ο Άρης στην συνέχεια μπήκε στο παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος για την απόδοση και τους τρεις βαθμούς".

Για το αν θα γίνει κάποια μεταγραφή μέχρι αύριο είπε: " Ψάχνουμε αλλά δεν έχω κάτι να σας πω".

Για το ότι η ομάδα του παρουσιάστηκε πιο επιθετική τόνισε: " Όντως ήμασταν πιο επιθετικοί χωρίς να αλλάξουμε κάτι".
Όλα τα λεφτά...

Ο Πόι μπορεί να μην πέτυχε κάποιο από τα δύο τέρματα, ωσόσο ο βραχύσωμος άσος ήταν εκείνος που τα "σέρβιρε" σε Μαρσελίνιο και Έλινγκτον.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τον Άρη του πρώτου ημιχρόνου, με την μέτρια έως κακή ανάπτυξη και τα πολλά κενά στην άμυνα, ιδιαίτερα στο αριστερό άκρο, το οποίο έπρεπε να "προστατεύει" ο Αράνο.
To Live του αγώνα... Από τον Θοδωρή Κουνάδη
Κεφαλιά Αρης
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Κιντάνα, Στίνγκα, Ελινγκτον, Πόι, Βάλλας, Μαρσελίνο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Έκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Κόκε, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Ρονάλντο Γκιάρο, Κάμπορα, Χαβίτο, Πρίττας
1' Έναρξη αγώνα
12' Σουτ Αρης
Ο Κάλβο δοκίμασε από τα 40 μέτρα να κρεμάσει το Γκσπούρνινγκ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
15' Γκολ Skoda Ξάνθη Μαρσελίνο
Συρτή σέντρα από δεξιά του Πόι, η μπάλα θα φτάσει στον Μαρσελίνο που με δυνατό αριστερό συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής θα στειλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σηφάκη
17' Σουτ Αρης
Ο Πρίττας σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι
18' Σουτ Skoda Ξάνθη
Σουτ του Στίνγκα έξω από την περιοχή, ο Σηφακης μπλοκάρει σταθερά
28' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
1ο κόρνερ στον αγώνα
29' Σουτ Skoda Ξάνθη
Ο Πόι από τη μικρή περιοχή σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Κάλβο και περνάει κόρνερ
29' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
31' Κόρνερ Αρης
1ο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Αρη
32' Ευκαιρία Αρης
Ο Χαβίτο σεντράρει από δεξιά, ο Γκσπούρνινγκ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την στέλνει προς τα δίχτυα αλλά ο Βάλλας προλαβαίνει πάνω στη γραμμή και τη διώχνει σε κόρνερ
32' Κόρνερ Αρης
35' Γκολ Skoda Ξάνθη Έλινγκτον
Και πάλι ο Πόι από δεξία σεντράρει, αυτή τη φορά αποδέκτης της μπάλας ο Έλινγκτον μέσα στην μικρή περιοχή που προλαβαίνει το Σηφάκη και γράφει το 2-0
39' Σουτ Skoda Ξάνθη
Ο Μαρσελίνο σουτάρει δυνατά, ο Σηφάκης διώχνει με δυσκολία
43' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
Τρίτο κόρνερ για τους γηπεδούχους
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1
Ενα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σχόλιο
Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο από τη βροχή που έπεφτε στη Ξάνθη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη. Με πρωταγωνιστή τον Πόι που κάνει ότι θέλει την αριστερή πτέρυγα του Αρη, προηγούνται δίκαια στο ημίχρονο με 2-0.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
4ο για τους γηπεδούχους
49' Κεφαλιά Skoda Ξάνθη
Σέντρα από τον Πόι, η κεφαλιά του Βάλλα περνάει άουτ
50' Ευκαιρία Αρης
Ο Κάμπορα βγαίνει τετ-α-τετ με το Γκσπούρνινγκ, ο τερματοφύλακας της Ξάνθης αποκρούει το σουτ με τα πόδια, η μπάλα φτάνει στο Χαβίτο που θα σουτάρει αλλά και πάλι ο Γκσπούρνινγκ θα πει ''όχι'' μπλοκάροντας σταθερά την μπάλα
57' Κεφαλιά Skoda Ξάνθη
Σέντρα Κιντάνα, κεφαλιά του Ελινγκτον από καλή θέση, η μπάλα θα περάσει άουτ
58' Κόρνερ Αρης
4-3 τα κόρνερ
60' Στοιχεία Αγώνα
9-4 τα φάουλ, 0-3 τα οφσάιντ
63' Σουτ Skoda Ξάνθη
Αλλη μια φορά ο Πόι ταλαιπωρεί την άμυνα του Αρη, το σουτ όμως που δοκίμασε θα περάσει άουτ
64' Αλλαγή παίκτη Αρης Αντού
Ντεμπούτο του Αμερικανού στη θέση του Κάλβο
68' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Βάλλας
για μαρκάρισμα στον Κόκε
70' Αλλαγή παίκτη Αρης Τζόνσον
Στο παιχνίδι και ο δεύτερος Αμερικανός του Αρη στη θέση του Κόκε που αντιμετώπιζε πρόβλημα στην ωμοπλάτη από το 1ο ημίχρονο
73' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
5-3 τα κόρνερ
74' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη Λουτσιάνο
στη θέση του Μαρσελίνο που αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού
76' Αλλαγή παίκτη Αρης Αραβίδης
στη θέση του Χαβίτο
79' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο Γκιάρο
για διαμαρτυρία
80' Κόκκινη κάρτα Skoda Ξάνθη Βάλλας
δευτερη κίτρινη και αποβολή για μαρκάρισμα πάνω στον Τζόνσον
83' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη Σταθάκης
στη θέση του Πόι
85' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Σταθάκης
για μαρκάρισμα στον Αραβίδη
85' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Γκσπούρνινγκ
86' Σουτ Αρης
Ο Αντού εκτελεί φάουλ από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει άουτ
88' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη Βασιλακάκης
στη θέση του Κιντάνα
88' Κόρνερ Αρης
5-4 τα κόρνερ
89' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
6-4 τα κόρνερ
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4
91' Γκολ Αρης Τζόνσον
Βαθιά μπαλιά του Αντού στον Τζόνσον, ο οποίος περνάει τον Γκσπούρνινγκ και μειώνει σε 2-1
94' Ευκαιρία Αρης
Απίστευτη ευκαιρία του Αντού που βρέθηκε μόνος από αριστερά στη γωνία της μικρής περιοχής, θα σουτάρει δυνατά αλλά η μπάλα θα περάσει ...πλάγιο
95' Λήξη αγώνα
95' Σχόλιο
Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την Ξάνθη που με κορυφαίο τον Πόι επικράτησε δίκαια του Αρη με 2-1. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πάρουν μια ανέλπιστη ισοπαλία, καθώς στις καθυστερήσεις μείωσαν το σκορ έχοντας και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αντου.