Skoda Ξάνθη-Ηρακλής 4-3

Πανηγυρικό

Σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από την Premier League η Skoda Ξάνθη επικράτησε του Ηρακλή με 4-3

Τα γκολ της γηπεδούχου ομάδας πέτυχαν οι Ζίεντσουκ (18'), Πόι (36'), Στρμπα (42') και Λουτσιάνο με πέναλτι (56') και της φιλοξενούμενης οι Βουτσιάς (2'), Σαρακατσάνος (28'), Μιλάνο (81').
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Γιάννης Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (85' Τζιωρτζιόπουλος), Φλίσκας (71' Ριζογιάννης), Κωστούλας, Τζάγκι, Ζίεντσουκ, Στρμπα, Λουτσιάνο (64' Φαμπιανέσι), Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης.

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης (46' Μάρτος), Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Ντιέ, Βουτσιάς (54' Κονέ), Ηλιάδης, Ιάκομπ, Ντίκα (77' Μιλάνο), Επστάιν.

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Κίτρινες: Σταθάκης, Ντιέ, Παπαδημητρίου, Φαμπιανέσι - Βουτσιάς, Ντίκα, Γιαννούλης, Ιάκομπ, Κονέ
Με μια ματιά
Η καλή ημέρα φαίνεται από το πρωί λέει ο λαός μας και η ρήση αυτή βρήκε άψογη εφαρμογή στην αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Ηρακλή. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 2ο λεπτό και άνοιξαν τον χορό των γκολ.

Ο «γηραιός» πέτυχε τον αιφνιδιασμό στο 2', όταν ο Επστάιν σέντραρε και ο Βουτσιάς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το προβάδισμα του Ηρακλή όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα.

Στο 18’ ύστερα από σέντρα του Κιντάνα και κεφαλιά του Ζίεντσουκ το παιχνίδι ήρθε και πάλι στο «Χ» αλλά δεν έμεινε εκεί για περισσότερο από δέκα λεπτά. Ο Σαρακατσάνος στο 28’ έβαλε εκ νέου τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ αλλά η Ξάνθη αντέδρασε και πάλι αλλά αυτή τη φορά με… απόλυτο τρόπο.

Ο Πόι με κεφαλιά στο 36’ μετά από σέντρα του Ζίεντσουκ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και οι υπόλοιποι ακολούθησαν. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Στρμπα να πιάσει την κεφαλιά σε σέντρα του Λουτσιάνο, ο Μπαντής να χάσει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και η Ξάνθη να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα.

Όπως τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, σχεδόν έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Στο 56' ο Γιαννούλης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο Παππάς έδωσε αμέσως το πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Λουτσιάνο κι έκανε το 4-2. Στο 81' ο Ηρακλής μείωσε σε 4-3, όταν σε αντεπίθεση ο Ιάκομπ γύρισε την μπάλα και ο νεοεισελθών Μιλάνο με προβολή την έστειλε στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Μαντζουράκης (τεχνικός Ξάνθης): " Κερδίσαμε απέναντι σε 11 παίκτες το παιχνίδι αν και δεν μας δόθηκαν τρεις φανερές αποβολές. Έχω άποψη για την τελευταία φάση του Ιάκομπ όπου υπήρχε σύγκρουση κορμί με κορμί ενώ ο Ντιέ δεν θα έπρεπε να είναι στο γήπεδο από το πρώτο ημίχρονο. Την επόμενη εβδομάδα μπορεί να έχουμε ειδήσεις μπορεί και όχι. Στην ομάδα όμως αξίζουν συγχαρητήρια αν και δεν μας πάει η τύχη και σήμερα τα παιδιά σπάσανε την γκίνια όπου στα προηγούμενα παιχνίδια του Α' γύρου είχανε βάλει 7 γκολ και σήμερα τέσσερα. Για το πρώτο γκολ του Ηρακλή αιφνιδιαστήκαμε γιατί δεν είχαμε πάρει τις θέσεις μας. Η ομάδα μας πριν από αυτό το παιχνίδι είχε την τέταρτη καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν μπορούσαμε να γίνουμε απειλητικοί στον αντίπαλο".

Σάββας Κωφίδης (τεχνικός Ηρακλή): " Δεχθήκαμε τέσσερα γκολ και πληρώσαμε το να δίνουμε την μπάλα στον αντίπαλό μας, κάτι που ισοδυναμούσε με το να είχαμε προβλήματα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Ξάνθη να είχε την μπάλα στην κατοχή της και να βρίσκει ευκαιρίες για γκολ σε αντίθεση με μας".
Όλα τα λεφτά...
Ο ρυθμός και τα γκολ. Μακάρι να είναι έτσι όλα τα παιχνίδια.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Σε αυτή την κατηγορία θα μπορούσαν να μπουν οι άμυνες αλλά δεν θα το κάνουμε.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ξάνθη (Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Ζίεντσουκ, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Λουτσιάνο

Ηρακλής (Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης, Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Ντιέ, Βουτσιάς, Ηλιάδης, Ιάκομπ, Επστάιν, Ντίκα

1' Έναρξη αγώνα
2' Γκολ Ηρακλής Βουτσιάς
Σέντρα του Επστάιν από αριστερά, ο Βουτσιάς στο δεύτερο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ
3' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Βουτσιάς
8' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Σταθάκης
11' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Ο Πόι βγαίνει απέναντι στον Μπαντή, αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή προλαβαίνει να μπλοκάρει
18' Γκολ Ξάνθη Ζίεντσουκ
Σέντρα του Κιντάνα από δεξιά, ο Ζίεντσουκ ξεμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι σημαδεύει με κεφαλιά την απέναντι γωνία για το 1-1
25' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ντίκα
28' Γκολ Ηρακλής Σαρακατσάνος
Σουτ του Ντιέ από το ύψος της περιοχής, ο Παπαδημητρίου διώχνει την μπάλα, που καταλήγει στον Σαρακατσάνο, ο οποίος με κοντινό σουτ ξαναδίνει το προβάδισμα στον Ηρακλή
30' Σουτ Ξάνθη Πόι
Διαγώνιο σουτ του Πόι, ο Μπαντής αποκρούει εντυπωσιακά
34' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Αριστερό σουτ του Πόι μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή
36' Γκολ Ξάνθη Πόι
Σέντρα του Ζίεντσουκ από αριστερά, ο Πόι με καρφωτή κεφαλιά από πολύ κοντά ισοφαρίζει εκ νέου για τους γηπεδούχους
42' Σουτ Ξάνθη Λουτσιάνο
Εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο από δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπαντή
43' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ντιέ
43' Σουτ Ξάνθη Λουτσιάνο
Νέα εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο από μακρινή απόσταση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
45' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
45' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο, από τις κόντρες η μπάλα καταλήγει στον Πόι, που σουτάρει από κοντά, αλλά ο Μπαντής αποκρούει
45' Γκολ Ξάνθη Στρμπα
Σέντρα του Λουτσιάνο από δεξιά, ο Στρμπα παίρνει την κεφαλιά και νικάει τον Μπαντή, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ξάνθη στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μάρτος στη θέση του Περπερίδη
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Κονέ στη θέση του Βουτσιά
55' Πέναλτι Ξάνθη
Χέρι του Γιαννούλη σε σέντρα του Λουτσιάνο
56' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Επστάιν
56' Γκολ Ξάνθη Λουτσιάνο
Ο Λουτσιάνο εκτελεί εύστοχα το πέναλτι
57' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ιάκομπ
59' Σχόλιο
Αποβάλλεται από τον πάγκο της Ξάνθης ο Γιώργος Κασναφέρης
61' Σουτ Ξάνθη Ζίεντσουκ
Χλιαρό σουτ του Ζίεντσουκ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή
64' Σουτ Ηρακλής Ντίκα
Πλασέ του Ντίκα με τον Γκσπούρνινγκ εκτός θέσης, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
64' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φαμπιανέσι στη θέση του Λουτσιάνο
68' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
71' Ευκαιρία Ξάνθη Ζίεντσουκ
Σέντρα του Κιντάνα από δεξιά, ο Ζίεντσουκ σουτάρει στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
71' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ριζογιάννης στη θέση του Φλίσκα
72' Ευκαιρία Ηρακλής Κονέ
Ο Κονέ μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχειρεί καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
77' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μιλάνο στη θέση του Ντίκα
81' Γκολ Ηρακλής Μιλάνο
Γύρισμα του Ιάκομπ από δεξιά, ο Μιλάνο με προβολή μειώνει σε 4-3
82' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κονέ
84' Σουτ Ηρακλής Επστάιν
Εκτέλεση φάουλ του Επστάιν από δεξιά, η μπάλα πάνω από την εστία
85' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Τζιωρτζιόπουλος στη θέση του Παπαδημητρίου
86' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Φαμπιανέσι
88' Σουτ Ηρακλής Επστάιν
Πλασέ του Επστάιν από το ύψος της περιοχής, ο Γκσπούρνινγκ μπλοκάρει εύκολα
90' Δοκάρι Ξάνθη Πόι
Ο Μπαντής έχει ανέβει στην επίθεση και η Ξάνθη βγαίνει στην αντεπίθεση, με τον Πόι να σουτάρει σχεδόν από το κέντρο και να σημαδεύει την κενή εστία, αλλά η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι