Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Skoda Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-1

ομαδική πανηγυρικό

Παρά την κακή εμφάνιση στο β' μέρος ο ΟΣΦΠ πήρε τη νίκη στην Ξάνθη χάρις σε γκολ του Λεονάρντο (31')

Το πάθημα στα Γιάννινα δεν έγινε μάθημα για τους παίκτες του Ζίκο όμως λίγο η τύχη, λίγο η ανικανότητα της Ξάνθης τους έδωσε αυτή την φορά το τρίποντο.
Η 13η αγωνιστική μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί... τυχερή για τους "ερυθρολεύκους" που έδειξαν σημάδια υπεροψίας στην επανάληψη, επαναπαύτηκαν από το γκολ του Λεονάρντο στο 31' και για 45 λεπτά δεν βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του "Skoda Ξάνθη Arena".

Ίσως οι παίκτες του Ζίκο να σκέφτονταν πως το παιχνίδι τελείωσε. Ίσως το μυαλό τους να ταξίδευε προς "Καραϊσκάκη" μεριά, εκεί όπου την Τετάρτη κόντρα στην Άρσεναλ θα κριθεί η πρόκριση στους "16" του Champions League. Ίσως, ίσως, ίσως... Όπως και να 'χει, το μόνο σίγουρο είναι πως αν οι Πειραιώτες συνεχίζουν να παίζουν με την τύχη τους στα τελευταία λεπτά κάθε αγώνα, τις περισσότερες φορές θα το πληρώνουν. Σήμερα ήταν τυχεροί.

Όσο για τους παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, έδειξαν περίσσιο πάθος, πίεσαν μ' όλες τους τις δυνάμεις τον Ολυμπιακό, όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι έμειναν με την πικρή γεύση της ήττας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Skoda Ξάνθη (Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Πόι, Κιντάνα, Βάλλας, Κωστούλας, Φαμπιανέζι (58΄ Φλίσκας), Παπαδημητρίου, Σταθάκης, Τζάγκι, Στρμπα (79΄ Λουτσιάνο), Αλσαϊφι (58΄ Μαρσελίνιο).

Ολυμπιακός (Zίκο): Νικοπολίδης, Ραούλ Μπράβο, Γκαλίτσιος, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ντουντού, Μαρέσκα, Γκαλέτι, Μήτρογλου (90΄+3 Κατσικογιάννης), Οσκαρ (79΄ Πάντος), Λεονάρντο (66΄ Ντομί).

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Αλσαϊφι, Κιντάνα, Μαρσελίνιο, Στρμπα / Λεονάρντο, Α. Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι
Με μια ματιά
Ζίκο VS Ματζουράκης

Με σύστημα 4-5-1 παρέταξε την ομάδα του ο Γιάννης Ματζουράκης δίνοντας μεγάλη έμφαση στην μεσαία γραμή. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γκσπούρνινγκ, σέντερ μπακ ο Βάλλας με τον Σταθάκη, αριστερό μπακ ο Τζάγκι, δεξιά ήταν ο Παπαδημητρίου, αμυντικά χαφ οι Κωστούλας και Στρμπα, λίγο πιο μπροστά ο Φμπιανέσι, στο δεξί άκρο ήταν ο Κιντάνα, αριστερά ο Πόι και στην κορυφή ο Αλ-Σαΐφι.

Από την άλλη πλευρά ο Ζίκο δεν άλλαξε το 4-4-1-1 ενώ ξεκίνησε όπως είχαμε προβλέψει τις προηγούμενες μέρες τον Λουτσιάνο Γκαλέτι. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μέλμπεργκ και Αβραάμ Παπαδόπουλος, αριστερό μπακ ο Ραούλ Μπράβο, ενώ δεξιά ο φορμαρισμένος Γκαλίτσιος.

Στα χαφ ήταν οι Ντουντού και Μαρέσκα, δεξιά ο Γκαλέτι, αριστερά ο Λεονάρντ, μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μήτρογλου, ενώ λίγο πιο πίσω ο Όσκαρ.

Η ατμόσφαιρα στις εξέδρες ήταν η κατάλληλη για να να δούμε έναν ωραίο αγώνα με οπαδούς και των δύο ομάδων, όμως αντίθετα ο καιρός και ιδιαίτερα ο δυνατός άνεμος έκανε δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών.

Χρειάστηκε να περάσουν 10 ολόκληρα λεπτά για να δούμε το πρώτο σουτ του αγώνα με τον Αλ Σαΐφι να το κάνει και τον Νικοπολίδη να μην ανησυχεί. Όσο περνούσαν τα λεπτά βέβαια οι παίκτες προσαρμόστηκαν στα πολλά μποφόρ και δεν άργησαν να δημιουργήσουν αρκετές και καλές φάσεις.

Την αρχή έκανε ο Ολυμπιακός στο 18' με τον Όσκαρ (όπως και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ) να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκσπούρνινγκ αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει. Δεν εξιλεώθηκε ούτε σήμερα ο Ισπανός...

Η Ξάνθη απάντησε στην ευκαιρία του Όσκαρ και στο 29' απείλησε για πρώτη φορά την "ερυθρόλευκη" εστία με τον Σταθάκη να κάνει το σουτ και τον Νικοπολίδη να μπλοκάρει.

Τα πιστόλια στον... Λεονάρντο

Ο ρυθμός του αγώνα είχε ανέβει και οι Πειραιώτες έφταναν στην περιοχή της Ξάνθης με προσπάθειες κυρίως από τα δεξιά και πρωταγωνιστές τους Γκαλίτσιο και Γκαλέτι. Παρόλα αυτά το πολυπόθητο γκολ δεν προήλθε από την δεξιά πτέρυγα αλλά από τον άξονα.

Ο Ντουντού έβγαλε εξαιρετική κάθετη για τον Μήτρογλου που οριακά δεν ήταν οφσάιντ (τον κάλυπτε ο Παπαδημητρίου) και εκείνος σε ρόλο δημιουργού και όχι εκτελεστή πάσαρε για τον Λεονάρντο που με πλασέ στην κίνηση από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκσπούρνινγκ. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Βραζιλιάνου τόσο φέτος όσο και στην "ερυθρόλευκη" καριέρα του γενικότερα.

Το τέρμα του αριστεροπόδαρου άσου του Ολυμπιακού έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του που είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους αλλά τις σπατάλησαν.

Στο 34' ο Γκαλέτι έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 40' έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά σε μια αντεπίθεση των πρωταθλητών, όμως ο Γκσπούρνινγκ πετάχτηκε και μπλόκαρε προ του Μήτρογλου. Aυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους που βρήκε τους Πειραιώτες με προβάδισμα ενός γκολ.

Θύμισε κάτι από Γιάννινα αλλά...

Στην επανάληψη πάντως οι Ακρίτες μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 57ο λεπτό μάλιστα, ο Φαμπιανέσι είχε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 1-1, όμως το σουτ έδιωξε σε κόρνερ με προβολή ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Παρά την κυριαρχία των γηπεδούχων, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν κάποιες στιγμές την ευκαιρία να βγουν στην επίθεση. Σε μια απ' αυτές στο 64' ο Γκαλέτι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως και πάλι δεν τα κατάφερε να σκοράρει.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν φανερά επηρεασμένος από το μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας, όμως ο Ζίκο του έδειξε εμπιστοσύνη και τον κράτησε στο παιχνίδι. Στο 79' μάλιστα ο τεχνικός των Πειραιωτών προτίμησε να βγάλει τον Όσκαρ και όχι τον Γκαλέτι για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Τάσο Πάντο.

... δεν το πλήρωσε

Το πρόβλημα των φιλοξενούμενων ήταν στην δεξιά πτέρυγα όμως οι παίκτες του Ματζουράκη όσο κι αν προσπάθησαν να χτυπήσουν από 'κει τα... χαλούσαν στο τέλος. Οι Ακρίτες είχαν τον έλεγχο, κυκολοφορούσαν ωραία την μπάλα αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ.

Στα τελευταία λεπτά πάντως οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα και πιέσαν ασφυκτικά τους Πειραιώτες που έμοιαζαν χαμένοι και ανίκανοι να αντιδράσουν. Στο 84' ο Μαρτσέλο έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, όμως τελικά με νύχια και με δόντια οι Πειραιώτες κράτησαν τη νίκη μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Ματζουράκης (τεχνικός Skoda Ξάνθης): "Είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα από αγωνιστικής συμπεριφοράς. Ένα ημίχρονο που ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Είχε καλύτερη κυκλοφορία και καλύτερες φάσεις. Στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι και το δείχνει και η στατιστική υπηρεσία.

Το θετικό είναι ότι η ομάδα αντέδρασε και πίστεψε περισσότερο απ' ό,τι στο πρώτο ημίχρονο στον αγώνα. Δημιουργήσαμε δυσκολίες στον αντίπαλο και φάσεις για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Ιδιαίτερα μετά τις αλλαγές επικρατήσαμε του αντιπάλου κατά κράτος. Ξέρουμε ότι είμαστε δύσκολοι στο γκολ και ότι πρέπει να δουλέψουμε.

Για αυτό το λόγο έχουμε συνεχώς στο μυαλό μας τη σκέψη να κρατάμε χαμηλό πήχη σκοραρίσματος. Είμαστε ευχαριστημένοι από την ατμόσφαιρα. Θυμάμαι τις άλλες παλιές καλές εποχές όμως της Ξάνθης που σηκωνόταν το γήπεδο. Θα πρέπει να βοηθήσουμε και εμείς με την εμφάνισή μας".

Ζίκο (τεχνικός Ολυμπιακού): "Είναι πολύ σημαντική νίκη για εμάς, όπου στο πρώτο ημίχρονο καταφέραμε και παίξαμε καλά. Στο δεύτερο όχι τόσο απλά. Δεχτήκαμε και πίεση. Το αποτέλεσμα όμως είναι αυτό που μετράει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Μαρσελίνιο έδωσε άλλη πνοή στην Ξάνθη, όπου παραλίγο να μας ισοφαρίσουν.

Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι οι παίκτες μου αντέδρασαν σωστά, έτρεξαν, πίεσαμε, δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο, με αποτέλεσμα να φύγουμε με τους τρεις βαθμούς από την Ξάνθη.

Εμείς σε καμία περιπτωση δεν είχαμε πει να κλειστούμε πίσω. Ουσιαστικά η Ξάνθη κατάφερε να πιέσει και να μας δυσκολέψει αρκετά στην κυκλοφορία της μπάλας για να βγούμε μπροστά.

Παρόλα αυτά, κάναμε μερικές αντεπιθέσεις όπου εμείς είχαμε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουμε το γκολ. Πιστεύω ότι έγινε ένα καλό ματς".

Αναφορικά δε με τις πολλές απουσίες που είχαν οι "ερυθρόλευκοι" σε ένα ακόμα ματς τη φετινή σεζόν, απάντησε: "Δεν μας επηρεάζει κατά πολύ μεγάλο βαθμό, ότι έχουμε απουσίες επτά παικτών στον τρόπο παιχνιδιού μας.

Όμως όταν λείπουν επτά βασικοί, αν ήταν διαθέσιμοι θα μας έλυναν τα χέρια ή σε μερικές θέσεις που μπορεί να πονάμε.

Ο Ντιόγο, ο Στολτίδης, ο Τοροσίδης, ο Ζαϊρί, ο Ζεβλάκοβ είναι παίκτες που θα μπορούσαν να είναι βασικοί σε οποιαδήποτε ομάδα στην Ελλάδα. Θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν ακόμα περισσότερο".

Για το αν Τοροσίδης, Ζαϊρί και Στολτίδης υπολογίζονται για τον "τελικό" της ερχόμενης Τετάρτης με την Άρσεναλ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", δήλωσε: "Για το ματς με τον Αρσεναλ μπορώ να υπολογίζω μόνο στον Ζαϊρί. Για τους άλλους δύο δεν νομίζω".

Στην ερώτηση ποιο ήταν το κλειδί για τη νίκη στα "Πηγάδια", είπε: "Σίγουρα υπήρχε η βοήθεια από την πλευρά του κόσμου, αλλά δεν υπάρχει εύκολο ματς. Εμείς μπορούσαμε να πετύχουμε τρία γκολ, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Επίσης έχουμε την Τετάρτη ένα πολύ σημαντικό ματς, όπου παίζεται η πρόκριση στον επόμενο γύρο. Και όσο και να μην θέλουν τα παιδιά, ένα κομμάτι του μυαλού τους είναι σε αυτό το ματς".

Όλα τα λεφτά...
Σκοράρει, δημιουγεί, τα κάνει όλα και συμφέρει! Ο Κώστας Μήτρογλου αυτή τη φορά δεν πέτυχε γκολ αλλά το σέρβιρε. Το τέρμα του Λεονάρντο ανήκει ολοκληρωτικά στον Έλληνα επιθετικό που παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια συνεχίζει να εντυπωσιάζει.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Ολυμπιακό του δευτέρου ημιχρόνου που έριξε την απόδοσή του, πουλούσε συνεχώς την μπάλα και άφησε την Ξάνθη να ελπίζει στην ισοφάριση. Πολύ κακή εμφάνιση στην επανάληψη από τους πρωταθλητές που από τύχη δεν το πλήρωσαν.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Πηγάδια"
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Καρσιώτης (Κορίνθου)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Zίκο): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Γκαλέτι, Λεονάρντο, Όσκαρ, Μήτρογλου
Η 11άδα των γηπεδούχων Skoda Ξάνθη
(Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Φαμπιανέσι, Αλσαΐφι
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα ο Ολυμπιακός
5' Σχόλιο
Τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
10' Σουτ Skoda Ξάνθη Αλσαΐφι
Σουτ του Αλσαΐφι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, καμία ανησυχία για τον Νικοπολίδη
16' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Αλσαΐφι
18' Ευκαιρία Ολυμπιακός Όσκαρ
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ στα "Πηγάδια"! Ο Μαρέσκα με κάθετη πάσα έβγαλε τον Όσκαρ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, ο πορτιέρο των γηπεδούχων απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Ισπανού
25' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Κιντάνα
27' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Λεονάρντο
29' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Σταθάκης
Σπουδαία χαμένη ευκαιρία και για την Ξάνθη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σταθάκη με τον νεαρό αμυντικό να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Νικοπολίδης στη σωστή θέση δεν αιφνιδιάστηκε και αποσόβησε με άνεση το γκολ
31' Γκολ Ολυμπιακός Λεονάρντο
Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Εξαιρετική ενέργεια του Μήτρογλου από τα δεξιά, ο Έλληνας επιθετικός έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο επερχόμενος Λεονάρντο με προβολή με το "κακό" του πόδι, το δεξί, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκσπούρνινγκ
34' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Γκαλέτι δεν μπόρεσε να κάνει 2 τα τέρματα του Ολυμπιακού καθώς το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από την εστία
40' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Έξοχη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, με τον Μήτρογλου να συνδυάζεται άψογα με τον Λεονάρντο, τον Βραζιλιάνο να αλλάζει παιχνίδι στον Γκαλέτι, ο Αργεντινός να βγάζει την ψηλή μπαλιά για τον Μήτρογλου αλλά προτού ο τελευταίος απειλήσει ο Γκσπούρνιγνκ καθαρίζει τη φάση με έγκαιρη έξοδο
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η Ξάνθη
55' Σχόλιο
Δίχως κάποια σπουδαία φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης
57' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Φαμπιανέσι
Ευκαρία για την Ξάνθη να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Φαμπιανέσι κόντραρε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος παραχωρώντας κόρνερ
58' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Φλίσκας στη θέση του Φαμπιανέσι
Ο Μαρτσέλο στη θέση του Αλσαΐφι
64' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Στην αντεπίθεση από τα δεξιά ο Γκαλέτι, ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
67' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντομί στη θέση του Λεονάρντο
69' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Αβραάμ Παπαδόπουλος
72' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλέτι
75' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλίτσιος
76' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Μαρτσέλο
79' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Στρμπα
79' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Λουτσιάνο στη θέση του Στρμπα
79' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Πάντος στη θέση του Όσκαρ
84' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Μαρτσέλο
Έξυπνη ασίστ του Λουτσιάνο, ο Μαρτσέλο στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά στο τετ α τετ έστειλε την μπάλα άουτ
88' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μαρέσκα
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός