Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Skoda Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Πόι MOTIONTEAM

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Skoda Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα στην αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική της SL

Ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο δραστήριος από τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο 35' χάρις στο πλασέ του Τζανή.
Ωστόσο στην επανάληψη και με την είσοδο των Λουτσιάνο και Λέιτε η Ξάνθη έγινε περισσότερο κινητική με τον δεύτερο να είναι εκείνος που έφερε το ματς στα ίσα 1-1 με πολύ καλό σουτ στο 58'. Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Skoda Ξάνθη (Βολφ Βόλφγκανγκ): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Ταϊντέρ, Ριζογιάννης (46' Λέιτε), Βάλλας, Στρμπα, Κωστούλας, Κιντάνα, Πόι (85' Σουάνης), Αλ Σαϊφι (46' Λουτσιάνο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος (78' Σαϊτιώτης), Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Σκαρντουέλι, Ανδράλας, Μπαλάφας, Μενδρινός, Τζάνης (62' Στάθης), Μπακαγιόκο (70' Κανακούδης), Ντιμπαλά.

Γήπεδο: Πηγάδια Ξάνθης
Διαιτητής: Παπασταμάτης Κ. (Αθηνών)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος Δ. (Μακεδονίας), Καρατζίκας Α. (Αθηνών)
4ος: Παππάς Α. (Αθηνών)
Παρατηρητής: Σίπκας Α. (Φλώρινας)
Κίτρινες: Τζιωρτζιόπουλος, Κιντάνα, Κωστούλας / Ανδράλας, Στάθης, Μπαλάφας, Ντιμπαλά, Ελευθερόπουλος
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Το 4-3-3 επέλεξαν και οι δύο προπονητές ως αρχικό σχήμα των ομάδων τους στην αναμέτρηση των "Πηγαδιών" για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι ακρίτες του Γερμανού τεχνικού παρατάχθηκαν με τους Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλο, Ταϊντέρ, Ριζογιάννη, Βάλλα, Στρμπά, Κωστούλα, Κιντάνα, Πόι, Αλ Σαϊφι, ενώ ο Γιώργος Παράσχος ξεκίνησε με τους Ελευθερόπουλο, Ντάσιο, Μαϊστόροβιτς, Κώτσιο, Σκαρντουέλι, Ανδράλα, Μπαλάφα, Μενδρινό, Τζάνη, Μπακαγιόκο, Ντιμπαλά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια της Super League έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι θα αποτελέσει σκληρό καρύδι για όλους τους αντιπάλους. Μάλιστα ο επονομαζόμενος "Άγιαξ της Ηπείρου" ήταν εκείνος που έκανε πρώτος αισθητή την παρουσία του με ένα σουτ του Τζάνη μόλις στο 7ο λεπτό.

Καλός ρυθμός για αρκετό χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε με τις ομάδες να είναι επιφυλακτικές και τον ΠΑΣ να παρουσιάζεται ελαφρώς καλύτερος στο χορτάρι του ακριτικού γηπέδου. Πόσο μάλλον μετά το 20ο λεπτό όπου οι Γιαννιώτες έδειχναν να κυνηγούν με περισσότερο πάθος το γκολ της νίκης.

Προειδοποίησε με Μπακαγιόκο, προβάδισμα με Τζάνη

Η πίεση του ΠΑΣ... έφερε αποτελέσματα και γκολ. Ο Μπακαγιόκο "προειδοποίησε" με σουτ το οποίο απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ κάτι που όμως δεν κατάφερε στο 35'.

Ο Ιβοριανός έκανε τη σέντρα ο Τζάνης έπιασε το σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει σε πρώτο χρόνο ωστόσο στην επαναφορά ο άσος των φιλοξενούμενων πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ άνοιξε το σκορ στα Πηγάδια.

Στα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι παίκτες του Βολφ "κυνήγησαν" την ισοφάριση χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Με αλλαγές στην επανάληψη και 1-1

Με δύο αλλαγές στην ενδεκάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Βολφ που ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Λουτσιάνο και Λέιτε με τον δεύτερο να αποζημιώνει τον προπονητή του με το γκολ της ισοφάρισης.

Αν και είχαν προηγηθεί δύο καλές στιγμές για τον ΠΑΣ με Κώτσιο και Μπακαγιόκο στο 47' και 49' αντίστοιχα η Ξάνθη ήταν τελικά εκείνη που πέτυχε το γκολ έπειτα από πολύ καλό σουτ του νεοεισελθόντα Λέιτε στο 58'.

Ανέβηκαν οι σφιγμοί

Το 1-1 έδειχνε να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες και λίγα μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση, Γκσπούρνινγκ και Ελευθερόπουλος "αναγκάστηκαν" να δείξουν την κλάση τους προκειμένου να διαφυλάξουν τα κεκτημένα.

Πρώτα στο 63' με τη φάση του Μπακαγιόκο ο οποίος μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα δεν κατάφερε να νικήσει τον Αυστριακό, ενώ μερικά λεπτά πιο μετά ο Ελευθερόπουλος είπε "όχι" στην προσπάθεια του Πόι για να δώσει το προβάδισμα στην Ξάνθη.

Αρκετές ευκαιρίες χωρίς... στόχο

Στο χρόνο που απέμεινε μέχρι το τέλος του ματς καμία από τις δύο ομάδες δε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν, με το τελευταίο σφύριγμα του Παπασταμάτη να βρίσκει Ξάνθη και Γιάννινα ισόπαλες με 1-1.

Συνέντευξη Τύπου
Βολφ (Ξάνθη): " Θα πρέπει να αναφέρω ότι όσοι ορίζουν τους αγώνες αυτήν την εποχή και αυτήν την ώρα θα πρέπει να είναι περισσότερο προσεκτικοί γιατί δεν μπορεί οι παίκτες να αγωνίζονται κάτω από αντίξοες συνθήκες. Συγχαρητήρια στις ομάδες για το θέαμα που παρουσίασαν. Το Α' μέρος ανήκει καθαρά στην ομάδα του ΠΑΣ, γιατί εμείς θέλαμε και σχεδιάζαμε το παιχνίδι διαφορετικά.

Ο ΠΑΣ υπερείχε στις μονομαχίες, ενώ στην πρώτη του προσπάθεια σημείωσε ένα υπέροχο γκολ από όμορφη ανάπτυξη. Μετά το 0-1 πιέσαμε λίγο, προσπαθήσαμε να κάνουμε ευκαιρίες και μετά το ημίχρονο αναγκάστηκα να προβώ σε κάποιες αλλαγές.

Στο Β' μέρος πέρασα δύο παίκτες που ήξερα ότι θα με βοηθήσουν μόνο όμως για αυτό το χρονικό διάστημα. Πιέσαμε περισσότερο στο διάστημα αυτό, πετύχαμε ένα γκολ που το αξίζαμε και γενικά μπήκαμε καλύτερα στο παιχνίδι. Μετά το 1-1 και κάτω από αυτή τη ζέστη έπρεπε να λάβουμε υπόψη και τις αντεπιθέσεις τους... Με το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι

Παράσχος (ΠΑΣ): " Ευχαριστώ για την πολύ καλή υποδοχή που είχα από τη SKODA Ξάνθη και απ' τον κόσμο της. Παρότι ήμουν πολύ σύντομο χρονικό διάστημα εδώ, νομίζω ότι έκανα πολλούς φίλους και μία καλή πορεία. Η ομάδα μου μπόρεσε και στάθηκε σε μία πολύ δύσκολη έδρα. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.

Υποχρεώσαμε σε παθητικό ρόλο στο διάστημα αυτό την Ξάνθη και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Οι αλλαγές του ημιχρόνου όμως, την έκαναν καλύτερη αλλά εμείς ελέγχαμε και πάλι το παιχνίδι. Μόνο στη φάση του γκολ τους χάσαμε και σε ελάχιστες περιπτώσεις ακόμη. Φεύγουμε με μια σχετική στεναχώρια γιατί μπορούσαμε να πάρουμε ακόμη και τη νίκη

Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΣ Γιάννινα
Γιώργος Παράσχος: Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Σκαρντουέλι, Ανδράλας, Μπαλάφας, Μενδρινός, Τζάνης, Μπακαγιόκο, Ντιμπαλά
Η 11άδα των γηπεδούχων Skoda Ξάνθη
Βολφ Βόλφγκανγκ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Ταϊντέρ, Ριζογιάννης, Βάλλας, Στρμπά, Κωστούλας, Κιντάνα, Πόι, Αλ Σαΐφι.
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Τζανής
Ο Τζάνης από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.
10' Σχόλιο
Πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αρκετά επιφυλακτικές και οι δύο ομάδες.
18' Κόρνερ ΠΑΣ Γιάννινα
23' Σχόλιο ΠΑΣ Γιάννινα
Καλύτερα έχει μπει ο ΠΑΣ, ο οποίος δείχνει ότι θέλει να βγει μπροστά και να πετύχει το γκο.
23' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Σουτ του Μπακαγιόκο, αλλά απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ.
24' Οφσάιντ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
35' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Τζάνης
Σέντρα του Μπακαγιόκο, σουτ του Τζάνη το οποίο απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ, όμως ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ πήρε το... ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 0-1.
42' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει ρυθμό, προσπαθούν να βγουν μπροστά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Στη θέση των Ριζογιάννη και Αλ Σαΐφι, οι Λέιτε και Λουτσιάνο.
47' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
47' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Κώτσιος
Κεφαλιά του Κώτσιου, η μπάλα άουτ.
49' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Σουτ του Μπακαγιόκο, αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Γκσπούρνινγκ.
51' Σουτ Skoda Ξάνθη Λουτσιάνο
Σουτ του Λουτσιάνο, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος.
53' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ανδράλας
53' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Τζιωρτζιόπουλος
56' Σχόλιο
Περισσότερο επιθετικοί οι γηπεδούχοι.
58' Γκολ Skoda Ξάνθη Λέιτε
Μετά από σέντρα του Κιντάνα, πολύ καλό σουτ και γκολ του Μαρσελίνιο Λέιτε, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ισοφάρισε για τη Skoda.
62' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Στη θέση του Τζάνη ο Στάθης.
63' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, αλλά απομάκρυνε ο Γκσπούρνινγκ.
63' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Πόι
Ο Πόι απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απομακρούει το σουτ του Αργεντινού.
65' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Κιντάνα
67' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Λουτσιάνο
Ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε το αδύναμο πλασέ του Λουτσιάνο.
70' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Στάθης
70' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Κανακούδης στη θέση του Μπακαγιόκο.
72' Σουτ Skoda Ξάνθη Λέιτε
Σουτ του Λέιτε, η αλλά απέκρουσε ο Ελευθερόπουλος.
78' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μπαλάφας
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Σαϊτιώτης στη θέση του Ντάσιου.
80' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να πετύχουν το γκολ που θα τους δώσει τη νίκη.
85' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Σουάνης στη θέση του Πόι.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
93' Σουτ Skoda Ξάνθη Κιντάνα
Ωραία συνεργασία Λουτσιάνο και Λέιτε, ο τελευταίος έδωσε την μπάλα στον Κιντάνα που έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ελευθερόπουλου.
93' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ελευθερόπουλος