X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Skoda Ξάνθη - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε για πρώτη φορά στην πρώτη εθνική, στην έδρα της Ξάνθης με 2-1 και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Έβδομη συνεχόμενη ήττα για τους Ακρίτες.

Η αντεπίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίζεται, καθώς πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Ξάνθης χάρη σε γκολ των Μπεσέρα (58') και Βίλα (82') και πλέον η υπόθεση παραμονή είναι όλο και πιο κοντά.

Οι Γιαννιώτες δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο μέρος όμως για καλή τους τύχη δεν το πλήρωσαν, ενώ στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Έτσι ήρθε μια ακόμη νίκη για το σύνολο του Άγγελου Αναστασιάδη, που έφτασε τους 28 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 10η θέση, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη έκανε ακριβώς το αντίθετο. Στο πρώτο ημίχρονο που δημιούργησε ευκαιρίες ήταν αναποτελεσματική και τελικά το πλήρωσε. Αποτέλεσμα; Έβδομη συνεχόμενη ήττα για τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, ενώ σκόραραν (το γκολ της τιμής με τον Βλαχοδήμο) μετά από έξι και πλέον ματς.

Δείτε αναλυτικά το LIVE της αναμέτρησης

Ταυτότητα αγώνα

Γήπεδο: Skoda Ξάνθη Arena

Καιρός: Αίθριος

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

A' Boηθός: Δημήτριος Σαραϊδάρης (Μακεδονία)

Β' Βοηθός: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

4ος Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Γεράσιμος Μαζαράκης (Κεφ\νιάς-Ιθάκη)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Εντιμάρ, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Μαρσελίνιο, Πόι, Σουάνης, Μαρκόβσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Άγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Ντάσιος, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ (50' Ανδράλας), Τζαμπρέλα, Κυριάκος, Πάντος, Γεωργίου, Μπεσέρα, Βίλα.

Γκολ: 88' Βλαχοδήμος / 58' Μπεσέρα, 82' Βίλα

Κίτρινες κάρτες: 41' Φλίσκας, 79' Βλαχοδήμος / 28' Τζημόπουλος, 41' Τζαμπρέλα, 52' Ντάσιος, 73' Μπεσέρα, 79' Πάντος

Κόκκινες κάρτες:

Ανασκόπηση

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες, δίχως μάλιστα να πετύχει έστω ένα γκολ, η Skoda Ξάνθη ήταν με την πλάτη στον τοίχο και έψαχνε απεγνωσμένα μια νίκη. Το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα (που επίσης καιγόταν για βαθμούς) ήταν μια ευκαιρία να κάνει καινούργια αρχή και γι' αυτό το λόγο, οι Ακρίτες μπήκαν δυνατά και έδειχναν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης, πίεζαν ασφυκτικά στο μισό γήπεδο και δεν άργησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Παρόλα αυτά, ούτε ο Σουάνης, ούτε ο Πόι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Έλληνας επιθετικός προσπάθησε και με γυριστό σουτ και με κεφαλιά να σκοράρει, ενώ ο Αργεντινός με δύο ίδια (δυνατά) σουτ εκτός περιοχής άγγιξε το γκολ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε καλή μέρα, είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη παιχνιδιού, έχαναν πολύ εύκολα την μπάλα και με την ίδια ευκολία έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο κυρίως στη μεσαία γραμμή. Κι όμως, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς (μέχρι εκείνη την ώρα) ήταν για τους Γιαννιώτες, όταν ο Γεωργίου βγήκε απέναντι από τον Βιβιανί, όμως η επιλογή του να "κρεμάσει" τον πορτιέρο της Ξάνθης αποδείχτηκε πέρα για πέρα λανθασμένη.

Η καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν μονάχα μια παρένθεση, αφού οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη συνέχισαν να πιέζουν, είχαν δύο ακόμη τελικές με τον Σουάνη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά το 0-0 παρέμεινε. Μετά από 45 λεπτά, οι τελικές ήταν 8-1 υπέρ της Ξάνθης.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, αφού οι Γιαννιώτες παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και βγήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν στο 53' μια... προειδοποιητική βολή με μια ευκαιρία του Μπεσέρα, όμως οι Ακρίτες δεν την έλαβαν υπόψιν τους και το πλήρωσαν. Στο 58' και πάλι ο Μπεσέρα, έκανε το σουτ, ο Βιβιανί δεν μπλόκαρε σταθερά και ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ, παγώνοντας τους γηπεδούχους.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης βλέποντας πως η ομάδα του χρειάζεται φρεσκάδα, προχώρησε αμέσως σε αλλαγές και πράγματι, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες με Βλαχοδήμο και Μαρσελίνιο. Το άγχος όμως, είχε κυριεύσει τους παίκτες της Ξάνθης και το παιχνίδι είχε γίνει πολύ άναρχο.

Στο 82ο λεπτό, ο Βίλα με πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-2 και όλα πλέον ήταν πάρα πολύ δύσκολα για την Ξάνθη, πάνω που προσπαθούσε να πιέσει και να σκοράρει. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, ήρθε ένα γκολ του Βλαχοδήμου στο 88' να φέρει τα πάνω κάτω και να δώσει ξανά ενδιαφέρον στο ματς.

MVP

Ο Μπεσέρα είναι ένας από τους πολυτιμότερους παίκτες του ΠΑΣ τη φετινή σεζόν και το απέδειξε και στα "Πηγάδια". Ο Αργεντινός ήταν ο μόνος παίκτης των φιλοξενούμενων που απείλησε την άμυνα της Ξάνθης και άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη, με το γκολ του.