LA LIGA

Σοσιεδάδ - Ατλέτικο 1-1: Μπλόκο για τους ροχιμπλάνκος στη Χώρα των Βάσκων

Atletico Madrid's Julian Alvarez runs for the ball during of a Champions League opening phase soccer match between SL Benfica and Atletico Madrid in Lisbon, on Wednesday, Oct. 2, 2024.(AP Photo/Armando Franca) @2024 ARMANDO FRANCA/AP IMAGES

Η Ατλέτικο προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα απέναντι στην Σοσιεδάδ όμως απέτυχε να πάρει το τρίποντο για δεύτερο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος, με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 84ο λεπτό με τον Σούσιτς.

Μετά από την ισοπαλία στο ντέρμπι της Μαδρίτης απέναντι στην Ρεάλ (1-1) και τη συντριβή με 4-0 στην Λισσαβώνα από την Μπενφίκα για την δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League, η Ατλέτικο ταξίδεψε στη Χώρα των Βάσκων με στόχο να επιστρέψει στις επιτυχίες και να βρεθεί μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας, όμως κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό.

Οι ροχιμπλάνκος πήραν προβάδισμα στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα με ωραίο διαγώνιο σουτ του Χουλιάν Άλβαρες, με τους γηπεδούχους να ασκούν όμως πίεση στη συνέχεια (16 τελικές - 7 εντός εστίας) και τελικά να δικαιώνονται λίγο πριν το φινάλε, στην κόντρα των δύο ομάδων για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό με τον Σούσιτς να δέχεται πάσα από τον Ογιαρθάμπαλ και να νικάει τον Όμπλακ, για να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του Αλγουαθίλ σε ακόμη ένα ματς που έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο αλλά της έλειπε η ουσία.

• ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Αραμπούρου, Θουμπελδία, Αγκέρντ, Λόπεθ (46' Μέντες), Κούμπο, Θουμπιμέντι, Σούσιτς, Γκόμεθ, Ογιαρθάμπαλ, Μπέκερ (61' Μπαρενετσέα)
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Λανγκλέ, Βίτσελ, Μολίνα, Μπάριος, Κόκε, Γκάλαχερ (64' Ντε Πολ), Γκαλάν (83' Ρεϊνίλδο), Άλβαρες (74' Σέρλοθ), Γκριεζμάν (83' Ρικέλμε)