LA LIGA

Σταμάτησε στα 4 γκολ η Μπαρτσελόνα

λουΐς φαμπιάνο

Η Μπαρτσελόνα με απλό-μαγικό ποδόσφαιρο κέρδισε 4-1 την Ράθινγκ. 2 γκολ ο Μέσι, 1 ο Ζλάταν (vds)

Οι "μπλαουγκράνα" δεν πέτυχαν τέρμα πολύ νωρίς, αλλά "καθάρισαν" το ματς μέσα σε 8 λεπτά, πετυχαίνοντας 3 γκολ από το 20' μέχρι το 27'.
Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το τέταρτό του γκολ σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, έχοντας βέβαια σκοράρει σε όλα, ενώ ένα λεπτό μετά είχε δοκάρι.

Ο Λιονέλ Μέσι στο 24' με μοναδικό πλασέ έκανε το 2-0, ενώ πέτυχε και το τέταρτο γκολ της "Μπάρτσα" στο 63', φτάνοντας έτσι τα 5 στο πρωτάθλημα και πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς, προσπερνώντας τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Νταβίντ Βίγια και Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Ο Σουηδός επιθετικός ήταν αυτός που στο 27' έβγαλε τον Πικέ μόνο του με "μαγικό" τακουνάκι και ο Ισπανός στόπερ έκανε το 0-3, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Όσκαρ Σεράνο στο 72'.

Ο "Ίμπρα" στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου πάτησε στραβά και αποχώρησε λίγο αργότερα κυρίως για προληπτικούς λόγους, ενώ αν έχει κάτι θα φανεί αύριο.

ΡΑΘΙΝΓΚ: Τόνιο, Πινίγιος, Ενρίκε, Νασίφ Μόρις, Σέσπι, Ντιόπ (56' Κόλσα), Λασέν, Αράνα, Σεράνο, Γκέιχο (56' Χίσκο), Μουνίτις (69' Λουΐς Γκαρθία).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ (56' Μάρκες), Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπούσκετς, Τσάβι, Κεϊτά, Μέσι (63' Ινιέστα), Ανρί, Ιμπραΐμοβιτς (52' Πέδρο).

Σεβίλλη - Μαγιόρκα 2-0

Η Σεβίλλη υποχρέωσε την Μαγιόρκα στην πρώτη της ήττα φέτος, καθώς την κέρδισε με 2-0 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σεμπαστιάν Σκιλασί στο 17' με κοντινή κεφαλιά και τα τέρματά τους διπλασίασε ο Ντιέγκο Περότι στο 25' με τον ίδιο τρόπο, ενώ η Σεβίλλη με αυτήν την νίκη έφτασε τους 9 βαθμούς.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Πάλοπ, Κονκό, Σκιλασί, Εσκουντέ, Αντριάνο, Ρενάτο, Ζοκορά, Χεσούς Νάβας (69' Φερνάντο Ναβάρο), Περότι (63' Κάπελ), Λουΐς Φαμπιάνο, Νεγκρέδο (78' Κονέ).
ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Αουάτ (46' Λουξ), Χοσέμι, Ράμις, Νούνιες, Κοράλες, Μαρτί, Μπρούνο Τσίνα, Βαρέλα (58' Μπόρχα Βαλέρο), Κάστρο, Βεμπό (74' Α. Κεϊτά), Αντουρίθ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Σεβίλλη - Μαγιόρκα 2-0 (17' Σκιλασί, 25' Περότι)
Ράθινγκ Σανταντέρ - Μπαρτσελόνα 1-4 (72' Όσκαρ Σεράνο / 20' Ιμπραΐμοβιτς, 24' και 63' Μέσι, 27' Πικέ)