ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στην κορυφή η Σάλκε

Κουράνι, Σάλκε

Στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα "σκαρφάλωσε" η Σάλκε νικώντας 2-1 την Στουτγκάρδη στην αυλαία της 26ης μέρας (vds)

Στην αναμέτρηση που άνοιξε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής στη "Φέλτινς Αρένα" η Σάλκε επικράτησε της Στουτγκάρδης με 2-1.
Στην επανάληψη όλα κρίθηκαν σε 9 λεπτά, όταν ο Εντού άνοιξε το σκορ στο 46' για τους γηπεδούχους. Τέσσερα λεπτά, αργότερα (50') ο Τάσι με κεφαλιά ισοφάρισε "παγώνοντας" προσωρινά το κοινό της Σάλκε.

Ομως το συγκρότημα του Φέλιξ Μάγκατ, απάντησε άμεσα αφού στο 55' ο Κουράνι με το 14 προσωπικό του γκολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, σ' ένα σκορ που διατηρήθηκε μέχρι τοι τέλος.

Πλέον οι "μπλε" ανέβηκαν έστω και μ' ένα ματς περισσότερο στην κορυφή έχοντας 54 βαθμούς, ενώ η Στουτγκάρδη έμεινε στους 35 βαθμούς.