Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΓΓΛΙΑ

Στο "Γουέμπλεϊ" η Μπρίστολ Σίτι

Μπρίστολ Σίτι

Στον τελικό των πλέι-οφ της Championship προκρίθηκε η Μπρίστολ Σίτι, που νίκησε την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στην παράταση

Στον πρώτο αγώνα του "Σέλχαρστ Παρκ", η Μπρίστολ Σίτι επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 (10/5) και είχε το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο "Άστον Γκέιτ". Οι "αετοί", όμως, πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για την ανατροπή και άνοιξαν το σκορ στο 24' με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπεν Γουότσον λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων.

Ο Γουότσον, πάντως, ήταν ο μοιραίος για την Κρίσταλ Πάλας, καθώς στο 72ο έχασε πέναλτι, παράβαση που έδωσε ο Χάουαρντ Γουέμπ στην ανατροπή του Τομ Σοάρες από τον Νικ Καρλ. Ο 23χρονος Άγγλος μέσος έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της Μπρίστολ Σίτι, Αντριάνο Μπάσο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο αγώνας οδηγήθηκε τελικά στην ημίωρη παράταση, καθώς στην Αγγλία δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ στα πλέι-οφ. Εκεί, η ομάδα του Γκάρι Τζόνσον με δύο γκολ, μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 2-1 και στον επαναληπτικό ημιτελικό.

Στο 104', ο Λι Τραντλ με έξοχο αριστερό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χούλιαν Σπερόνι, ενώ στο 110' ο Μάικλ ΜακΙντόι με αριστερό σουτ-βολίδα, από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αργεντινού τερματοφύλακα της Κρίσταλ Πάλας.

Με το τέλος της αναμέτρησης, οι φίλαθλοι της Μπρίστολ Σίτι εκστασιασμένοι, μπήκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του δεύτερου επαναληπτικού ημιτελικού ανάμεσα στη Χαλ και τη Γουότφορντ (14/5).

Θυμίζουμε, πως η Χαλ νίκησε στον πρώτο αγώνα τη Γουότφορντ με 2-0 εκτός έδρας (11/5) και έχει τον πρώτο λόγο για τον τελικό της 24ης Μαΐου στο "Γουέμπλεϊ".

Μπρίστολ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (104' Λι Τραντλ, 110' Μάικλ ΜακΙντόι-24' Μπεν Γουότσον)