SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Μεγάλο διπλό της Κηφισιάς, δεύτερη σερί νίκη για την Ηλιούπολη, συνεχίζουν να αγνοούν το τρίποντο Νίκη Βόλου και Χανιά

Παίκτες της Κηφισιάς πανηγυρίζουν τη νίκη κόντρα στην Παναχαϊκή INTIME SPORTS

Η Κηφισιά υποχρέωσε την Παναχαϊκή στην τρίτη της εντός έδρας ήττα στη Super League 2, η Ηλιούπολη πανηγύρισε το δεύτερο σερί τρίποντο, ενώ τη χαρά της νίκης αγνοούν ακόμα η Νίκη Βόλου και τα Χανιά, με την πρώτη να σώζει το βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Καβάλα.

Με τέσσερα παιχνίδια ολοκληρώθηκε η αγωνιστική ημέρα σε Α' και Β' όμιλο της Super League 2, με τις Κηφισιά, Ηλιούπολη και τον Παναργειακό να είναι οι μεγάλοι νικητές.

Παναχαϊκή - Κηφισιά 1-2

Συνεχίζει να προελαύνει η ομάδα των Βορείων Προαστίων, που πέρασε από την έδρα της Παναχαϊκής, υποχρεώνοντάς τη στην τρίτη εντός έδρας ήττα, με 2-1 και έφτασε τους 10 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Το σύνολο του Σεμπάστιαν Λέτο ευτύχησε να προηγηθεί στο 11 με δράστη τον Ανδρέα Τετέι, με τους Πατρινούς να ισοφαρίζουν άμεσα (19') με σκόρερ τον Κωνσταντίνο Τσάκνη.

Τη λύση και συνάμα το τρίποντο στους φιλοξενούμενους έδωσε το μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού, Νταβίντ Σιμόν, με σουτ δύο λεπτά πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου (63′ Ζέκοφ), Λυμπεράκης, Σμαλής, Μπαξεβάνος (63′ Τραορέ), Καραγιάννης (75′ Μασούρας), Κοζορώνης, Ντε Τόμας, Νίλι (75′ Ρόβας), Τσάκνης, Πολέττο (75′ Ελευθεριάδης)

Κηφισιά (Λέτο): Νικοπολίδης, Σιμόν, Σιλά, Μποτία (67′ Σπίνος), Τετέι (72′ Πομπό), Παντελίδης (46′ Κυριόπουλος), Εμπό (67′ Σολόα), Σωτηράκος, Ντίας, Μάναλης (90+1′ Μιούλερ), Μαζουλουξής

Καβάλα - Νίκη Βόλου 1-1

Στο τελευταίο χρονικά ματς του Α' ομίλου, Καβάλα και Νίκη Βόλου ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η θεσσαλική ομάδα μάλιστα κατάφερε να αποφύγει τη δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χρήστο Τζιώρα να βρίσκει δίχτυα, απαντώντας στο γκολ του Μπόγκνταν Μάντιτς στο 81'.

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης (68′ Σμίλτος), Ίτσιος, Πάσατζιτς, Κατσούρρι, Δημητριάδης (59′ Γκέκας), Γαβριηλίδης, Λέλεκας (59′ Ντε Ολιβέιρα), Παπαδόπουλος (59′ Μέτσε), Εμπούκα (33′ Κασέμι), Μάντιτς

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Μάταους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Εντ Κάρλος (58′ Τζιώρας), Λίταινας (86′ Βλάχος), Ταβάρες, Δούμτσης (58′ Σπυρίδης), Αρίας (66′ Τσιλιγγίρης), Βερνάρδος

Χανιά - Παναργειακός 1-2

Ο σύλλογος της Κρήτης συνεχίζει να απογοητεύει με την απόδοσή του, καθώς μετά τη νέρα ήττα, από τον Παναργειακό με 2-1 αυτή τη φορά, παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του Β' ομίλου με μόλις έναν πόντο.

Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 7' με τον Καλούδη Λεμονή, όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος του παιχνιδιού ο Παναργειακός έφερε τούμπα το σκορ με τους Καρόλις Λαουκζέμις και Κωνσταντίνο Καρυπίδη στο 17' και το 45' αντιστοίχως.

Χανιά (Σπανός): Σαφαρίκας, Αρτουντουάνγκα, Γκοράνοφ, Στεπίνσκι (59′ Ρότα), Μπάτζιος, Προβυδάκης (80′ Πινακάς), Κυριακίδης (59′ Λιάτσος), Λεμονής, Τσέλιος (73′ Μανουσάκης), Μάλτσι, Κόλα

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Καμγκά, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Καρυπίδης (78′ Κωστίκα), Τσάνι, Λύγκας (78′ Μιλτιάδης), Σουντουρά (63′ Τσιράκης), Ντιαλό (78′ Χατζηδημητρίου), Λαουκζέμις (60′ Καμπράν)

Ηλιούπολη - Αστέρας Τρίπολης Β' AKTOR 1-0

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη Super League 2 πανηγύρισε η Ηλιούπολη, η οποία με κεφαλιά του φορ Βαγγέλη Αλεξόπουλου έκαμψε την αντίσταση της δεύτερης ομάδας του Αστέρα Τρίπολης AKTOR.

Ηλιούπολη (Γράφας): Ντόκιτς, Καρανίκας (71′ Κρέτσι), Μαϊδανός, Πολυχρόνης, Μαριάνοβιτς, Φουρλάνος, Βασιλούδης (53′ Λάμσε), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (59′ Μάνος), Αλεξόπουλος (71′ Πολίτης), Μαυριάς

Αστέρας Τρίπολης Β (Βεργέτης): Αρχοντάκης, Καρδάρης, Μπουσάι (46′ Μπατζόνης), Γρομητσάρης (87′ Καραγλάνης), Λάσκαρης, Σαμπάιο, Ντέντλερ (46′ Καλά), Προύντζος, Κετού, Κωστέας (46′ Τουρκοχωρίτης), Οκό