SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Πρώτο τρίποντο ο Ηρακλής, Μακεδονικός και Αιγάλεω συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις

Ο Τσιριγώτης πανηγυρίζει το γκολ του Διαμαντή
Ο Τσιριγώτης πανηγυρίζει το γκολ του Διαμαντή EUROKINISSI SPORTS

Ο Ηρακλής πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στη Super League 2, καθώς νίκησε 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου στην επιστροφή του στο Καυτανζόγλειο. Αιγάλεω και Μακεδονικός πήραν άλλους τρεις βαθμούς και συνεχίζουν ψηλά.

Ο Ηρακλής έκανε σεφτέ στις νίκες στη Super League 2, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο Καυτανζόγλειο, επικρατώντας 1-0.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Θανάση Στάικου πέτυχε ο Διαμαντής μέσα από την περιοχή με ένα ωραίο σουτ στο 73ο λεπτό, ενώ λίγο νωρίτερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής απομάκρυνε την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή της περιοχής του.

Ο Ηρακλής ανέβηκε στους πέντε βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου έμεινε στους δύο και την τελευταία θέση.

Ηρακλής (Στάικος): Στουρνάρας, Σιδεράς (17′ λ.τ Παπασάββας), Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ (81′ Ντουκουρέ), Καλουτσικίδης, Τσιντώνης (66′ Μιράντα), Αναστασίου, Κυνηγόπουλος, Κούστα, Τσιριγώτης.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Νότας (68′ Κόκκορης), Κρυεμάδι, Γιαμαλίδης, Κριμιτζάς (77′ Γ. Τουλίκας), Μπούζας, Πανίδης, Φωκαΐδης (68′ Μιγένγκα), Κλιγγόπουλος (81′ Β. Τουλίκας).

Ο Μακεδονικός πήρε τη ματσάρα στη Νέα Ευκαρπία

Ο Μακεδονικός μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα στο ματς. Ο Μιγκέλ Ταβάρες με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0 στο 12' και πέντε λεπτά μετά ο Γιακουμάκης έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Καβάλα μείωσε στο 49' με τον Παπαδόπουλο, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Γιακουμάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Η Καβάλα μείωσε ξανά με τον Μάντιτς στο 70', αλλά ένα λεπτό μετά οι αργοναύτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ίτσιου.

Ο Μακεδονικός κλείδωσε το τρίποντο στο 90+3' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοπαλίδη.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89′ Χασάνογλου), Ραμίρεζ (89′ Αλμυράς), Γιακουμάκης (64′ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64′ Κουϊρουκίδης), Ταβάρες (75′ Καρτάλης).

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρρι (79′ Δερμιτζάκης), Ίτσιος, Σμίλτος (46′ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (60′ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46′ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60′ Εμπούκα).

Το Αιγάλεω νίκησε τα Χανιά στο ντεμπούτο του Οφρυδόπουλου

Το Αιγάλεω συνέχισε την καλή συγκομιδή βαθμών, καθώς επικράτησε των Χανίων 1-0 στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης.

Το χρυσό γκολ για το "Σίτι" πέτυχε ο Πάρης Μπάμπης στο 75ο λεπτό, το οποίο ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Το Αιγάλεω έφτασε στους 8, ενώ τα Χανιά έμειναν στους δύο, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ευαγγέλου, Ζιούλης, Ουνγιαλίδης (74′ Τάτσης), Καρρίκι, Καρβούνης (84′ Μπάρδας), Τάμπας, Μπάμπης, Βάρκας, Τσούκαλος (70′ Νίκολλι).

Χανιά (Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Γκμπενιόν, Κυριακίδης (67′ Μουνάφο), Τσέλιος (80′ Λιάτσος), Μπάτζιος, Προβυδάκης, Αρτουντουάγκα, Μανουσάκης, Μάλτσι (67′ Κωστανάσιος), Λεμονής (80′ Πινακάς), Κυριακίδης.

Τεράστιο διπλό ο Παναργειακός στην Τρίπολη

Back to back νίκη για τον Παναργειακό στη Super League 2, καθώς επικράτησε 3-1 του Αστέρα B' AKTOR στην Τρίπολη.

Οι Αρκάδες άγγιξαν το 1-0 στο 40', αλλά το δυνατό σουτ του Τσάνι σταμάτησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Παναργειακός άνοιξε το σκορ με τον Ντιαλό και τρία λεπτά μετά με πέναλτι του Καμπράν έκανε το 2-0.

Ο Κωστέας μείωσε σε 2-1 στο 51' αλλά ο Τσιράκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό.

Αστέρας Τρίπολης Β (Βεργέτης): Γραμματικάκης, Ελκασάμπ (77′ Καλά), Μπουσάι, Τουρκοχωρίτης, Λάσκαρης, Γκρόζντανιτς, Ντέτλερ (46′ Αντεσίνα), Προύντζος (65′ Παπαδημητρίου), Κετού, Κωστέας, Οκό (57′ Μπατζώνης).

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Καρέλης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (83′ Παναγιώτου), Κωστίκα (62′ Χατζηδημητρίου), Ντιαλό (72′ Τσιράκης), Λύγκας (72′ Καμγκά), Καμπράν (83′ Λαουκζέμις).