LA LIGA

Συνεχίζεται η αγωνία στην κορυφή

φαν νιστερλοι

Με νίκες προχώρησαν Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη, Ρεάλ και η αγωνία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος κορυφώνεται

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος στη βαθμολογία μετά τη φτωχή νίκη μέσα στο Καμπ Νου επί της Λεβάντε με 1-0. Ο χρυσός σκόρερ για τους "μπλαουγκράνα" ήταν ο Ετό στο 28ο λεπτό. Η δεύτερη Σεβίλλη δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Εσπανιόλ και τη νίκησε με 3-1 μέσα στο Σάντσεθ Πιθχουάν.
Οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονται από την φανταστική εμφάνιση επί της Βέρντερ Βρέμης στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, κατάφεραν να κρατήσουν αντίσταση για ενα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Η Σεβίλλη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με... φόρα και μόλις στο 53' βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Ο Πουέρτα άνοιξε το σκορ στο 51' και δύο λεπτά αργότερα ο Σεβαντόν έκανε το 2-0. Ο Κόρο μείωσε για την Εσπανιόλ στο 60', αλλά στο 74ο λεπτό ο Μάρτι τελείωσε το παιχνίδι, 3-1.

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε άνετα την Μπιλμπάο μέσα στο Σαν Μαμές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαν Νίστελροϊ που πέτυχε δύο γκολ στο τελικό 3-0. Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό και 20 λεπτά αργότερα ο "ιπτάμενος ολλανδός" έκανε το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φαν Νίστελροϊ πέτυχε το δεύτερο ατομικό του γκολ και έκανε το 3-0 στο 49'. Οι γηπεδούχοι στο 80ο λεπτό πέτυχαν το γκολ της τιμής με το Λιορέντ όμως ο Γκούτι τρία λεπτά αργότερα έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στην "βασίλισσα" κάνοντας το 1-4 που έμμελε να ήταν και το τελικό σκόρ.

Σ' ότι αφορά τις ομάδες που κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Η θέλτα γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Μαγιόρκα με γκολ του Αράνγκο στο 10', του Βαρέλα στο 22' αλλά και του Λόπεζ στο 79ο λεπτό και πλεόν παραμένει μια θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ταραγόνα ηττήθηκε επίσης με 3-0 εντός έδρας από την Βιγιαρεάλ με δύο γκολ του Φορλάν στο 17' και στο 78' και του Φερνάντεζ στο 90' και πλέον μόνο με θαύμα θα σωθεί.

Ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε ισόπαλη 0-0 στην έδρα της Χετάφε και παρέμεινε στην πρώτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Σάββατο 28/4
Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις 0-0
Βαλένθια-Ουέλβα 2-0 (60`, 63` Χοακίν)

Κυριακή 29/4
Θέλτα-Μαγιόρκα 0-3 (10΄ Αράνγκο, 22΄ Βαρέλα, 79΄ Λόπες)
Χετάφε-Σοσιεδάδ 1-0 (70΄ Αλέξις)
Ταραγόνα-Βιγιαρεάλ 0-3 (17΄, 78΄ Φορλάν, 90΄ Φερνάντες)
Οσασούνα-Σαραγόσα 2-2 (1΄ Χουανλού, 53΄ Βάλντο - 11΄ Αϊμάρ, 90΄ Γκαρσία)
Σανταντέρ-Λα Κορούνια 0-0
Σεβίλη-Εσπανιόλ 3-1 (51΄ Πουέρτα, 53΄ Σεβαντόν, 74΄ Μάρτι - 60΄ Κόρο)
Μπαρτσελόνα-Λεβάντε 1-0(28΄ Ετό)
Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (13' Σέρχιο Ράμος, 33', 49' Φαν Νίστερλοϊ, 83' Γκούτι- 80' Λιορέντ)

Παρακολουθείστε φάσεις και γκολ από τις νίκες των τριών πρωτοπόρων του ισανικού πρωταθλήματος σε τρία μοναδικά videos.