LA LIGA

Συνεχίζουν χωρίς νίκες Οσασούνα και Μάλαγα

Οσασούνα και Μάλαγα έμειναν στο 1-1 στην Παμπλόνα και η υπόθεση "σωτηρία" απομακρύνεται για τους Βάσκους που παραμένουν ουραγοί στην Primera Division.

Τα αρνητικά σερί της Οσασούνα και της Μάλαγα δεν σταμάτησαν, αφού εξακολουθούν να αναζητούν τη νίκη εδώ και πολύ καιρό. Το 1-1 της Παμπλόνα αύξησε στα επτά παιχνίδια το σερί των Βάσκων και στα δέκα εκείνο των Ανδαλουσιάνων μετά από 20 αγωνιστικές στην Primera Division.

Ο αγώνας θα μπορούσε να είχε πάρει διαφορετική τροπή εάν στο 19ο λεπτό ο Μίκαελ Σάντος ευστοχούσε σε εκτέλεση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, που προέρχονταν από σπουδαία εμφάνιση αλλά ήττα με 2-1 από τη Ρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Μάλιστα, οι ουραγοί της βαθμολογία προηγήθηκαν με τον Γκόραν Τσάουσιτς στο 76', ωστόσο η βαθμολογική ανάσα δεν ήρθε ποτέ, αφού ο Νάτσο Καμάτσο ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Μάριο, Μπερενγκέρ, Ου. Γκαρθία, Όιερ, Ντ. Γκαρθια, Κλερκ, Ι. Γκαρθία, Τσάουσιτς, Τόρες (76' Ντε λας Κουέβας), Λεόν (82' Ρομέρο), Ριέρα (46' Κενάν)

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ροσάλες, Ερνάντεθ, Ντεμιτσέλις, Χουάν Κάρλος, Καμάτσο, Ρέθιο (46' Σαρλές), Ανιόρ (55' Κέκο), Φορνάλς, Κάστρο, Σάντος (79' Οντιβέρος)

*χαμένο πέναλτι 19' Σάντος

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Οσασούνα - Μάλαγα 1-1 (76' Τσάουσιτς / 79' Καμάτσο)

*ματς λιγότερο Ρεάλ και Βαλένθια

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)