ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Συνέντευξη Τύπου

Βαλβέρδε

Απόλυτα ικανοποιημένος από την κατάκτηση του κυπέλλου hellas online και συνάμα του νταμπλ εμφανίστηκε ο Βαλβέρδε

" Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Συνέβησαν πολλά. Ήταν ένα παιχνίδι ωραίο για όλους και ειδικά για το κοινό. Θα μείνει στη μνήμη αρξκετών αυτός ο αγώνας, ο τρόπος που ήρθε το τελικό αποτέλεσμα και η ειδικά διαδικασία των πέναλτι. Έτυχε να πάρουμε τη νίκη στα πέναλτι. Θα μπορούσε και η ΑΕΚ να πάρει τον τίτλο. Ήταν θέμα τύχης ".

Για το θέμα της παραμονής του, τόνισε: " Θα δούμε με την ομάδα τι θα γίνει. Υπάρχει συνάντηση και θα αποφασιστούν πράγματα. Μου φαίνεται απίστευτο μετά από ένα τέτοιο ματς να συζητάμε για το συμβόλαιό μου. Αργά ή γρήγορα θα μάθουμε τι θα γίνει".

Για το αν ο Ντιόγο αποδίδει καλύτερα με παρτενέρ στην επίθεση, απάντησε: " Παίζει ρόλο ο αντίπαλος. Κάθε παιχνίδι έχει τις ιδιαιτερότητές του. Σήμερα στο 8ο επτό χάναμε 2-0, άρα έπρεπε να κάνουμε κάτι για να αλλάξουμε τα δεδομένα".

Σε ερώτηση για το τί ακριβώς είπε στους παίκτες του στο ημίχρονο της παράτασης, είπε: " Προσπάθησαν να οργανωθούν. Ήξεραν ότι υπάρχει κούραση, αλλά έπρεπε ο Ντιόγο να τραβήξει το παιχνίδι μπροστά, κάτι που έγινε σωστά. Είχαμε την τύχη να βάλουμε αμέσως γκολ, όταν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης. Την τύχη που είχε η ΑΕΚ στην αρχή, είχαμε και εμείς στο δεύτερο ημίχρονο, που πετύχαμε τέρμα με τον Ντάρμπισιρ.

Έχω ξαναζήσει τέτοιο παιχνίδι με την Εσπανιόλ και τελικά έχασα στα πέναλτι! Τότε ήταν χειρότερα τα πράγματα. Φυσικά παίζει ρόλο η απόδοση του Νικοπολίδη, όμως το σημαντικό είναι πως δείξαμε δύναμη, για να γυρίσουμε το ματς".

Mπάγεβιτς: " Ψηλά το κεφάλι"

" Είχαμε παλιά ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό που έμοιαζε λίγο με αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι το σημερινό είναι από τα σπάνια. Δε θυμάμαι αν έχουμε δει τελευταία ένα παιχνίδι που ήταν θρίλερ. Και στο τέλος ήρθε η ρουλέτα των πέναλτι. Ή το χάνεις ή το κερδίζεις. Φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά.

Είχαμε ένα ημίχρονο εμείς και ένα ο Ολυμπιακός. Στο πρωτο παίξαμε έτσι όπως θέλαμε, πετύχαμε δύο γκολ και μπορούσαμε να συνεχίσουμε όπως θέλαμε στο δεύτερο. Δυστυχώς ήμασταν απρόσεκτοι και δεχτήκαμε γκολ με τρόπους που δεν είχαμε πρόβλημα σε όλο το πρωτάθλημα, δηλαδή στο ψηλό παιχνίδι. Στη συνέχεια όταν πετύχαμε το τρίτο γκολ και είχε ένα λεπτό για να τελειώσει, εκεί κρίθηκαν όλα. Υπάρχει πίκρα, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο.

Προσπαθήσαμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Το πρώτο γκολ που δεχτήκαμε με λάθος στην αρχή του δευτέρου μέρους μας δημιούργησε μέχρι το τέλος το άγχος και κάποιο φόβο. Η προσπάθεια θα μπορούσε να είναι πιο δυνατή μετά το 4-3, αλλά ήταν ρίσκο, ακόμα και όταν ο αντίπαλος έπαιζε με 9 παίκτες.

Θα προσπαθήσουμε να μην έχουμε επιπτώσεις στα πλέι-οφ. Η πίκρα είναι πίκρα αλλά έχουμε υποχρέωση να πάμε όσο το δυνατόν πιο δυνατά στα πλέι-οφ.