Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Συνέτριψε την Ρόμα η Ίντερ

ιντζαγκι

Η Ίντερ ήταν σαρωτική στο "Ολίμπικο", καθώς συνέτριψε την Ρόμα με 4-0 πέρασε στην κορυφή (vds)

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5', ενώ στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης σκόραρε εκ νέου για το 0-2 και ουσιαστικά το ματς κάπου εκεί τελείωσε. Τα πρώτα λεπτά βέβαια ήταν εφιαλτικά για τους "τζιαλορόσι", καθώς ο Στανκοβιτς σκόραρε στο 54' και ο Όμπινα στο 56'.
ΡΟΜΑ: Ντόνι, Σισίνιο, Λόρια, Ζουάν, Ρίισε, Ντε Ρόσι, Ακουιλάνι, Ταντέι (75' Οκάκα), Περότα, Τότι (69' Μενέζ), Βούσινιτς.
ΙΝΤΕΡ: Χούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Κόρντομπα, Κίβου, Ζανέτι, Στάνκοβιτς (78' Ντακούρ), Καμπιάσο, Μουντάρι, Όμπινα, Κουαρέσμα (68' Μαντσίνι), Ιμπραΐμοβιτς (82' Κρουζ).

Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν

Με δύο γκολ του Ροναλντίνιο η Μίλαν επικράτησε της Σαμπντόρια με 3-0 στο "Σαν Σίρο" και πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό την δεύτερη θέση την οποία μοιράζονται Ουντινέζε, Νάπολι και Κατάνια.

Οι "ροσονέρι" δυσκολεύτηκαν αρκετά, καθώς άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του "Ρόνι" στο 55', ενώ ο Λουκίνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία, καθώς η εσχάτη των ποινών προήλθε από το χέρι του αμυντικού έπειτα από το σουτ του Γιανκουλόφσκι.

Ο Ροναλντίνιο ουσιαστικά "κλείδωσε" το παιχνίδι σε έντεκα λεπτά, καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά από κοντά με πλασέ έπειτα από την προσπάθεια και την πάσα του Κακά, ενώ ο Φιλίπο Ιντζάγκι στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 3-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ για φέτος.

"Σφαλιάρα" για Λάτσιο στην Μπολόνια

Η Μπολόνια σόκαρε την Λάτσιο στο "Ρενάτο Νταλ'Άρα", καθώς κατόρθωσε να πετύχει τρία γκολ στα πρώτα 26 λεπτά της αναμέτρησης (ένα ο Βόλπι και δύο ο Ντι Βάιο) και πήρε έτσι την νίκη με 3-1, αφού οι Ρωμαίοι απλά μείωσαν με τον Ρόκι στο δεύτερο μέρος, ενώ βασικός ήταν και πάλι ο Βαγγέλης Μόρας.

Την Νάπολι στην κορυφή έπιασαν η Κατάνια και η Ουντινέζε, με την πρώτη να κερδίζει με 2-0 την Παλέρμο (αγωνιζόταν από το 45' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καροτσιέρι) στο ντέρμπι της Σικελίας, ενω η Ουντινέζε πήρε ισοπαλία (2-2) στο Λέτσε, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2.

Πρώτη νίκη για Κάλιαρι

Αφού η Κάλιαρι πήρε τον πρώτο της βαθμό την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Μίλαν, σήμερα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη για φέτος και μάλιστα μέσα στο "Ολίμπικο" απέναλτι στην Τορίνο, χάρη σε γκολ του Ακουαφρέσκα στο 86'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Φιορεντίνα - Ρετζίνα 3-0 (40' πεν. Πατσίνι, 75' και 81' Τζιλαρντίνο)
Νάπολι - Γιουβέντους 2-1 (64' Χάμσικ, 80' Λαβέτσι / 61' Αμάουρι)

Κυριακή

Μπολόνια- Λάτσιο 3-1 (5΄Βόλπι, 12' και 26' Ντι Βάιο / 51' Ρόκι)
Κατάνια - Παλέρμο 2-0 (69' Μαρτίνεζ, 87' Μασκάρα)
Κιέβο - Αταλάντα 1-1 (45΄Μαντοβάνι / 61' Φερέιρα Πίντο)
Τζένοα - Σιένα 1-0 (20' Μπιάβα)
Λέτσε - Ουντινέζε 2-2 (32' Τιρομπόκι, 53'αυτ. Ντομίτσι / 58' Σάντσεζ, Ντ'Αγκοστίνο)
Μίλαν - Σαμπντόρια 2-0 (55' πεν. και 66' Ροναλντίνιο)
Τορίνο - Κάλιαρι 0-1 (86' Ακουφρέσκα)
Ρόμα - Ίντερ 0-4 (5' και 47' Ιμπραΐμοβιτς, 54' Στάνκοβιτς, 56' Όμπινα)

Ρόμα - Ίντερ 0-4