ΑΕΚ

Τα 10 χαμένα ημίχρονα!

ΑΕΚ

Η αλήθεια των αριθμών λέει ότι η ΑΕΚ μετρά απώλειες 13 βαθμών ύστερα από μόλις 9 αγωνιστικές

Η ΑΕΚ για ακόμη ένα ματς ήταν διπρόσωπη. Και το ότι πραγματοποίησε την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ξάνθη, δεν της επέτρεψε να επιστρέψει στην Αθήνα δίχως απώλειες. Οι Κιτρινόμαυροι μετρούν ήδη 10 απογοητευτικά ημίχρονα στο πρωτάθλημα κι ασφαλώς παίρνουν ως σήμερα ότι τους αξίζει.Το χειρότερο όμως είναι πως δεν πείθουν κανέναν ότι μπορούν σύντομα να γίνουν ανταγωνιστικοί ώστε να μην χάσουν τόσο έδαφος που δύσκολα θα καλύπτεται για να διεκδικήσουν τον τίτλο.
14.09.2008
2η αγωνιστική
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-1
Χαμένο ημίχρονο: το πρώτο

Η ΑΕΚ παρουσιάζεται ανεξήγητα φοβισμένη στην Τούμπα, συνυπολογίζοντας κανείς ότι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό. Η απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτική, θα μπορούσε να ηττάται με 2-0, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ίσμαελ Μπλάνκο ισοφάρισε σε 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην επανάληψη η ΑΕΚ ισορρόπησε, ο Σκόκο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να της δώσει τη νίκη, παρόλα αυτά και πάλι δεν απέδωσε ποδόσφαιρο ποιότητας.

28.09.2008

4η αγωνιστική
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΕΚ 2-2

Σπανίως οι ποδοσφαιριστές της άλλαζαν σωστά περισσότερες από δύο πάσες, ο Πανιώνιος έμοιαζε με... Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και το 1-0 του πρώτου μέρους μάλλον αδικούσε τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσε να είχε φύγει νικήτρια αν δεν είχε ακυρωθεί κανονικό του Εντίνιο, αλλά τελικά περιορίστηκε στο ισόπαλο 2-2 χάρη στην κεφαλιά του Καφέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

05.10.2008
5η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 2-0
Χαμένο ημίχρονο: και τα δύο

Κάποιοι προσπάθησαν να μας πείσουν ότι οι Κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες... Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός δίχως να είναι καλύτερος, ήξερε πως να πάρει το αποτέλεσμα. Πότε να χτυπήσει και να εκμεταλλευτεί την ποιότητα των ποδοσφαιριστών του. Η ΑΕΚ απλώς κυκλοφορούσε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και έβλεπε την αντίπαλη εστία με τα κιάλια. Ηττήθηκε εύκολα με 0-2 από τον χειρότερο Ολυμπιακό που έχει αντιμετωπίσει εκτός έδρας την τελευταία πενταετία! Είναι αυτό έπαινος;

19.10.2008
6η αγωνιστική
ΑΕΚ - ΛΑΡΙΣΑ 1-1

Ακόμη μία άθλια εμφάνιση των Κιτρινόμαυρων. Η Λάρισα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί και παραλίγο να το πληρώσει όταν στο 84΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα πέναλτι που μάλλον δεν έγινε ποτέ. Ο Μπλάνκο ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ, όμως η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αντάμειψε την ΑΕΛ η οποία ισοφάρισε στο 91' με τον Σαρμιέντο.

26.10.2008
7η αγωνιστική
ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ - ΑΕΚ 3-3
Χαμένο ημίχρονο: το δεύτερο

Η ομορφιά του ποδοσφαίρου και η κατάντια της ΑΕΚ. Το υπέρ της 3-0 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 3-3 στην επανάληψη και οι Κιτρινόμαυροι μάλλον αποχώρησαν ανακουφισμένοι που ο χρόνος εξέπνευσε προτού «εισπράξουν» και το τέταρτο. Ο Δώνης ανέβασε 19 πίεση και χτυπούσε το κεφάλι του στον τοίχο των αποδυτηρίων εξοργισμένος από όσα είχε δει νωρίτερα από τους ποδοσφαιριστές που υποτίθεται ότι απαρτίζουν το καλύτερο ρόστερ της Ένωσης την τελευταία πενταετία!

02.11.2008
8η αγωνιστική
ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Ποδόσφαιρο παιδικής χαράς... Ο Αστέρας φοβήθηκε να νικήσει και τελικά έχασε ένα δικό του ματς στις καθυστερήσεις από τα γκολ των Μαϊστόροβιτς (91') και Τζεμπούρ (93'). Οι περισσότεροι εξήραν τις ψυχικές δυνάμεις των παικτών της ΑΕΚ που είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα κι ένα γήπεδο να τους αποδοκιμάζει. Σωστά έπραξαν. Παρόλα αυτά μια συμπτωματική νίκη δεν θα έπρεπε ποτέ να αποτελεί το άλοθι για τα απογοητευτικά 90 λεπτά που προηγήθηκαν.

08.11.2008
9η αγωνιστική
ΞΑΝΘΗ - ΑΕΚ 1-1

Τους έφταιγε ο αντίθετος άνεμος; Ίσως για αυτό δεν κατάφεραν να περάσουν το κέντρο περισσότερες από 5-6 φορές σε ένα ολόκληρο ημίχρονο... Η ΑΕΚ πέταξε ακόμα ένα 45λεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά κατάφερε να αποσπάσει έναν βαθμό που υπό άλλες προϋποθέσεις θα ήταν άκρως ικανοποιητικός. Κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος πραγματοποιώντας την πιο πειστική εμφάνισή της για φέτος, όμως για ακόμη ένα ματς αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με απώλειες βαθμών.