ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Τα γρηγορότερα γκολ του Μέσι στο Τσάμπιονς Λιγκ

Μέσι

Δείτε τα γρηγορότερα γκολ του Μέσι στο Τσάμπιονς Λιγκ και διαβάστε εναντίον ποιας ελληνικής ομάδας πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (videos)

Ο επαναληπτικός του ζευγαριού Μπαρτσελόνα - Μίλαν (0-2 στο πρώτο ματς) εξελίχθηκε σε one man show, με τον Λιονέλ Μέσι να μπαίνει... δαιμονισμένος και να πετυχαίνει δυο γρήγορα γκολ δείχνοντας με το καλημέρα ποιος είναι το αφεντικό.

Οι Ισπανοί νίκησαν τελικά με 4-0 την Μίλαν και πήραν πανηγυρική πρόκριση στους "8" της διοργάνωσης με τον Μέσι να φτάνει τα 58 γκολ από το 2005 μέχρι και σήμερα (13/3/2013).

Το πρώτο γκολ του Αργεντινού "μάγου" την Τρίτη μπήκε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά δεν είναι το πιο γρήγορο που έχει πετύχει στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Το 2008 στην αναμέτρηση εναντίον της Βασιλείας στην Ελβετία ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, για να ακολουθήσει, πλέον, το τέρμα εναντίον της Μίλαν. Ας δούμε όμως τα έξι πιο γρήγορα γκολ που έχει πετύχει στον θεσμό.

Η αρχή έγινε με τον Παναθηναϊκό

Ψάχνοντας τα πιο γρήγορα γκολ του Μέσι είπαμε μεγαλώσαμε το θέμα μας προσθέτοντας ενδιαφέροντα στοιχεία που αφορούν το Τσάμπιονς Λιγκ και τον άσο της Μπαρτσελόνα.

1) Το πρώτο γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν εναντίον του Παναθηναϊκού το 2005 (5-0)

2) Η πρώτη φορά που πέτυχε 2 γκολ σε ένα ματς ήταν το 2008 εναντίον της Σέλτικ (3-2)

3) Το 2008-09 πέτυχε για πρώτη φορά από 2 γκολ σε δυο διαφορετικούς αγώνες

4) Το 2010-11 πέτυχε για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ

5) Από το 2009 μέχρι το 2012 πετύχαινε κάθε σεζόν 2 γκολ περισσότερα σε σχέση με την προηγούμενη

6) Έχει "δώσει" εννέα γκολ εναντίον της Μίλαν (5 γκολ, 4 ασίστ)

7) Πρώτη φορά πέτυχε 4 γκολ σε ματς το 2009-10 επί της Άρσεναλ (4-1)

8) Πρώτη φορά πέτυχε 5 γκολ το 2011-12 εναντίον της Λεβερκούζεν (7-1)

9) Πρώτη φορά που πέτυχε 3 γκολ ήταν πάλι το 2011-12 εναντίον της Πλζέν (πριν το ματς με την Λεβερκούζεν)

10) Πρώτη φορά το 2010-11 που πέτυχε από 2 γκολ σε τέσσερις διαφορετικούς αγώνες

11) Έχει πετύχει συνολικά 58 γκολ και θέλει άλλα 13 για να πιάσει τον Ραούλ στην κορυφή

12) Είναι ο παίκτης με το πιο γρήγορο χατ-τρικ σε 21 λεπτά (με Άρσεναλ 4-1)

13) Έγινε ο πρώτος σκόρερ με 14 γκολ, ξεπερνώντας τον Φαν Νίστελρόι, στο Τσάμπιονς Λιγκ σε μία σεζόν μετά τη νέα του μορφή (από το 1992).