X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα ματς της 13ης αγωνιστικής

τόνι κάλβο

Η ΑΕΚ υπέκυψε στις πολλές απουσίες της και στον αποφασιστικό Πανιώνιο με 3-1. Σκόρερ οι Μανιάτης, Ριέρα και Μπάλαμπαν. Διπλό του Ηρακλή στα Γιάννινα. ''X'' στη Θράκη (videos)

Το Σάββατο ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος από τα "Πηγάδια" της Ξάνθης, λίγα 24ωρα πριν το ματς με την Αρσεναλ, χάρις στο τέρμα του Λεονάρντο στο 31'. Την ίδια ώρα στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επικρατούσε με 1-0 της ΑΕΛ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βλάνταν Ίβιτς.
Την ίδια μέρα, η αγωνιστική ξεκίνησε με το ματς Λεβαδειακός-Άρης και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 χάρις στα τέρματα των Κάμπορα και Ναφτί.

Την Κυριακή, σε ένα... αγγλικό παιχνίδι στο "Ανθή Καραγιάννη", ο Ηρακλής επικράτησε του γηπεδούχου ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2. Την ίδια ώρα ο Πανθρακικός κατακτούσε μόλις τον δεύτερο βαθμό του στο πρωτάθλημα έπειτα από το 0-0 στο στάδιο της Κομοτηνής.

Λίγη ώρα μετά, o Εργοτέλης κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας εντός έδρας της Καβάλας με 1-0 με τον Μάρις Βερπακόφσκις να είναι ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης στο 24'.

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2009

Λεβαδειακός-Άρης 0-2

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρα)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Ο Άρης κέρδισε με 2-0 τον Λεβαδειακό στην Λιβαδειά χάρη στα γκολ των Κάμπορα στο 41' και Ναφτί στο 78'. Πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για τον διαιτητή της αναμέτρησης Κ. Σταθόπουλο.

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα μέσα από την Λιβαδειά με 0-2, χάρη στο γκολ του Κάμπορα με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή του Στρατηλάτη και του Ναφτί με ωραίο πλασέ στο 78ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης για δυο περιπτώσεις πέναλτι. Μια στο 57' με τον Βαγγελή που ανέτρεψε τον Βασιλείου έξω από την μεγάλη περιοχή όπως φάνηκε στο ριπλέι, και μια στο 67ο λεπτό όταν ο Νέτο βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή του Σηφάκη.

Σκόντα Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-1

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηράκλειο)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την φωτιά πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος όμως τελικά δεν το πλήρωσε και πήρε τη νίκη στα Πηγάδια χάρις στο γκολ του Λεονάρντο στο 31ο λεπτό.

Το πάθημα στα Γιάννινα δεν έγινε μάθημα για τους παίκτες του Ζίκο όμως λίγο η τύχη, λίγο η ανικανότητα της Ξάνθης τους έδωσε αυτή την φορά το τρίποντο.

Η 13η αγωνιστική μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί... τυχερή για τους "ερυθρολεύκους" που έδειξαν σημάδια υπεροψίας στην επανάληψη, επαναπαύτηκαν από το γκολ του Λεονάρντο στο 31' και για 45 λεπτά δεν βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του Skoda Ξάνθη Arena.

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθήνα)
Γήπεδο: Τούμπας

Η Τούμπα αποτελεί διαχρονικά το μεγάλο όπλο του ΠΑΟΚ και ο κανόνας αυτός φαίνεται πως δεν θα έχει εξαίρεση ούτε τη φετινή σεζόν.

Με τον Ίβιτς να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι, ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, συμπλήρωσε έξι νίκες στις 8 τελευταίες αγωνιστικές και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Η φάση που έκρινε το ματς σημειώθηκε μόλις στο 4', με τον Βιερίνια να "κερδίζει" το πέναλτι από τον Μάλαρτζ (ο τηλεοπτικός φακός έδειξε πως ο Πολωνός γκολκίπερ δεν τον ανέτρεψε), ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό σε φάσεις και θέαμα, απογοητεύοντας τον πολύ κόσμο που συνέρρευσε για μία ακόμα φορά σε εντός έδρας ματς της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Στο 55' οι "βυσσινί" έμειναν με 10 παίκτες, με τον διαιτητή Παπασταμάτη να εξαντλείει την αυστηρότητά του και να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κάσας για φάουλ εκτός φάσης στον Χαλκιά, ενώ στο 90' την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε και ο Μουσλίμοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά την όχι και τόσο καλή απόδοση, οι Θεσσαλονικείς πήραν ένα πολύτιμο "τρίποντο" (έκτη εντός έδρας νίκη σε 7 ματς) και εξακολουθούν να έχουν αέρα από τους διώκτες τους για την 3η θέση, ενώ στον αντίποδα η ΑΕΛ έχει στο ενεργητικό της ότι δεν παράτησε το παιχνίδι αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, και στα μείον της ότι έχει μόλις 1 νίκη σε 7 ματς μακριά από το "Αλκαζάρ".

Κυριακή, 6 Δεκεμβρίου 2009

ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 2-3

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλεία)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες"

Ο Ηρακλής κέρδισε με 3-2 τον ΠΑΣ στα Γιάννενα, χάρη στα γκολ των Επστάιν 37', Ντίκα 52', κονέ 82'. Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 34' με πέναλτι του Σαϊτιώτη, ο οποίος έκανε το 2-3 στο 92'.

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος της αναμέτρησης εναντίον του ΠΑΣ στα Γιάννινα, αφού κέρδισε με 3-2 χάρη στα γκολ των Επστάιν στο 37' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πλασέ στην κίνηση του Ντίκα στο 52ο λεπτό και ωραίο σουτ του Κονέ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους άνοιξαν το σκορ στο 34' με πέναλτι του Σαϊτιώτη, όμως αν και είχαν ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να καθαρίσουν το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά τους κενά.

Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίος)
Γήπεδο: Δημοτικό Κομοτηνής

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, ο Πανθρακικός κατάφερε να δώσει τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, αφού έμεινε στο 0-0 στο δημοτικό στάδιο Κομοτηνής με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Αυτός ήταν μόλις ο 2ος βαθμός για την ομάδα του Αλμπέρ Καρτιέ στο πρωτάθλημα, η οποία έχει μόλις 2 ισοπαλίες και 11 ήττες απολογισμό, ενώ στον αντίποδα το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου έμεινε για 4ο διαδοχικό παιχνίδι αήττητο αλλά και με μία μόλις νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό ποιοτικά και με φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως από τη μία οι θετικές επεμβάσεις των γκολκίπερ και από την άλλη οι άστοχες επιλογές στην τελική προσπάθεια το κράτησαν στο απόλυτο μηδέν.

Ο Αστέρας μπορούσε να φύγει με το "τρίποντο" με τα δύο δοκάρια του Τσέζαρεκ και του Μαρσελάο, αλλά και τις ευκαιρίες του Έντερ που είχε περάσει αλλαγή στο δεύτερο μέρος, αλλά και ο ουραγός Πανθρακικός πάλεψε το ματς μέχρι τέλους για την παρθενική νίκη με τον Μπουβάλ να αστοχεί δύο-τρεις φορές από ιδανική θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό είναι το τρίτο σερί ματς μεταξύ των δύο ομάδων που λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα, καθώς το ίδιο αποτέλεσμα (0-0) είχε σημαδέψει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και στα αντίστοιχα περσινά ματς. .

Εργοτέλης-Νέα Καβάλα 1-0

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Ένα γκολ του Βερπακόφσκις στο 24ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Εργοτέλη κόντρα στην Καβάλα και να τον ανεβάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σ' ένα φτωχό από θέαμα και ευκαιρίες παιχνίδι, μ' ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο χωρίς καμία αξιόλογη φάση, ο Εργοτέλης πήρε αυτό που ήθελε και συνεχίζει την πορεία του προς τις πρώτες θέσεις.

Στο πρώτο μέρος, η Καβάλα ήταν λίγο καλύτερη, όμως ένα γκολ του Βερπακόφσκις από το πουθενά άλλαξε τα δεδομένα. Στην επανάληψη, οι Κρητικοί ροκάνισαν τον χρόνο, νανούρισαν τους Καβαλιώτες και το παιχνίδι τελείωσε δίχως να το καταλάβουμε και με τον Εργοτέλη να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Μ' αυτό το τρίποντο οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έφτασαν τους 21 βαθμούς και προσπέρασαν τον Άρη, ανεβαίνοντας στην τετράδα.

Παναθηναϊκός-Ατρόμητος Αθηνών 3-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπειρος)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Μέσα από δάκρυα... χημικά, ημίωρη διακοπή και καταστάσεις που μόνο στο ελληνικό ποδόσφαιρο βλέπουμε ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατόντας 3-1 του Ατρόμητου. Κατσουράνης (6' και 33') και Σισέ (89') τα γκολ των νικητών ενώ ο Μελισσάς είχε μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1'). Δοκάρι ο Σισέ στο 37', με δέκα οι Περιστεριώτες από το 61' (αποβολή Σαρμιέντο). Από ένα πέναλτι δεν δόθηκε σε κάθε ομάδα.

Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-1

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Η ΑΕΚ "υπέκυψε" στις αρκετές απουσίες με αποτέλεσμα να γνωρίσει δίκαιη ήττα από τον Πανιώνιο στη "Νέα Σμύρνη" με 3-1. Ο Μανιάτης άνοιξε το σκορ στο 21', ο Λεονάρντο ισοφάρισε στο 28', ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι "κυανέρυθροι" με τέρματα των Ριέρα (79') και Μπάλαμπαν (89') "καθάρισαν" τη νίκη.

Η Ένωση μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι σε αντίθεση με τους παίκτες του Εμίλιο Φερέρα με αποτέλεσμα να το "πληρώσει" στο 21ο λεπτό με τον Μανιάτη να κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο δεν ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους καθώς από το 23' και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν δράση και με τον Λεονάρντο να... χρησιμοποιεί άψογα την τεχνική του ισοφάρισαν στο 28' σε 1-1.

Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς από εκείνο το σημείο και έπειτα δημιούργησαν τις προϋποθέσεις προκειμένου να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα, ωστόσο ο Μπλάνκο στην καλύτερη στιγμή για την ομάδα του δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Μέτριο το θέαμα στην επανάληψη, κάτι που όμως έβγαλε ωφελημένο τον Πανιώνιο ο οποίος με τον Ριέρα στο 79' και τον Μπάλαμπαν στο 89' πανηγύρισε μία σημαντική εντός έδρας νίκη με 3-1.