X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα ματς της 24ης αγωνιστικής

Με τον Μανούτσο να σκοράρει στο ντεμπούτο του ο ΠΑΟ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λάρισας (2-0) και έμεινε στην κορυφή. Τον καταδιώκει ο ΟΣΦΠ (1-0 τη Βέροια) και η ΑΕΚ (4-1 τον ΟΦΗ)

Ο ΠΑΟΚ πέταξε κι άλλους βαθμούς εκτός έδρας και πλέον μετά το 0-0 κόντρα στον Πανιώνιο οι ελπίδες του για τα play off έχουν λιγοστέψει. Ο Άρης επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0 του Λεβαδειακό χάρις στον Ίβιτς.
Ο ΠΑΟ είδε για τέταρτο σερί ματς παίκτη του να σκοράρει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα φέτος και με το αγαπημένο του 1-0 επικράτησε με 1-0 της Λάρισας στη Λεωφόρο, παραμένοντας στην κορυφή, μετά τα διπλά της ΑΕΚ στο Παγκρήτιο και του ΟΣΦΠ στη Βέροια.

Στα ματς που άνοιξαν την αυλαία της αγωνιστικής ο Ατρόμητος με τρία γκολ στην επανάληψη, βύθισε ακόμα χαμηλότερα τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς επικρατώντας με 3-1 στο Περιστέρι, ενώ ο Εργοτέλης με το γκολ του Ογκουνσότο πήρε χρυσό βαθμό στην Τρίπολη από τον Αστέρα.

24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 8 Μαρτίου 2008

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ έψαχναν τη νίκη για να διεκδικήσουν την είσοδό τους στην πεντάδα αλλά έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι πολύ δύσκολα θα μπουν πλέον στα play of, ενώ οι "πάνθηρες" έχουν κάποιες ελάχιστες ελπίδες, αλλά θα χρειαστούν και την βοήθεια των υπολοίπων ομάδων για να τα καταφέρουν.

Ο Πανιώνιος είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πίεσε μετά την είσοδο του Γεωργιάδη αλλά ο έμπειρος μεσος δεν κατέφερε να σκοράρει την μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλεξουμένων.

Αρης-Λεβαδειακός 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθηνών)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

Ο Άρης με γκολ του Ίβιτς στο 50ο λεπτό επιβλήθηκε 1-0 του Λεβαδειακού για την 24η αγωνιστική της Super League και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Οι "κίτρινοι" πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη (προηγήθηκε αυτή επί του Ατρομήτου με 2-0) και φανταζούν ως το φαβορί για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης. Κόντρα στους Βοιωτούς οι παίκτες του Μπάγεβιτς απέδωσαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματα τους αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Κυριακή, 9 Μαρτίου 2008

Ατρόμητος Αθηνών-Απόλλων Καλαμαριάς 3-0

Διαιτητής: Λάζαρος Πολατιάν (Πέλλας)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Με σκόρερ τους Περόνε, Κριπιντήρη και Λουτσιάνο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο γήπεδο του Περιστερίου, εξασφαλίζοντας έτσι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλήμα (από Άρη και Παναθηναϊκό) ενώ αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της στα 10 τελευταία ματς.

Το εντυπωσιακό είναι πως οι Περιστεριώτες προέρχονταν από τέσσερις συνεχόμενες εντός έδρας ήττες (από Πανιώνιο, Ξάνθη, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό), με το αμέσως προηγούμενο εντός έδρας "τρίποντο" να σημειώνεται στις 30 Δεκεμβρίου, με το 1-0 επί της νεοφώτιστης Βέροιας.

Αστέρας Τρίπολης-Εργοτέλης 1-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

"Χρυσό" βαθμό πήρε ο Εργοτέλης στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα με γκολ του Πάτρικ Ογκουνσότο στο 88'. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά ήταν φλύαροι όταν είχαν την δυνατότητα να αυξήσουν το σκορ και το πλήρωσαν.

Ο Αστέρας για 9η αγωνιστική έμεινε μακριά από τη νίκη, δεν έχει νοιώσει τη χαρά της νίκης το 2008 και έχασε κι άλλο έδαφος για τα play off, ενώ ο Εργοτέλης διατήρησε τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία με έναν πολύ κρίσιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας.

Βέροια-Ολυμπιακός 0-1

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Βέροιας

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει πιο εύκολα τους τρεις βαθμούς στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Βέροια, αλλά το τελικό 0-1 του έδωσε αυτό που ήθελε. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι από προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος και δίκαια διαμμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Μπελούτσι στο 18'. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Πατσατζόγλου στο 6ο λεπτό μετά από καραμπόλα στους αμυντικούς.

Οι ερυθρόλευκοι δεν αντυπωσίασαν αλλά πήραν τους βαθμούς της νίκης, που τους κρατούν σε τροχιά τίτλου. Από την άλλη πλευρά η Βέροια δεν κατάφερε να πάρει το "Χ" που θα της έδινε σημαντική βοήθεια στην προσάθειά της για αρμονή στην κατηγορία.

ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-4

Διαιτητής: Γιάννης Σταυρίδης (Πιερίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε περισσότερο απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (4-1), όμως κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον ΟΦΗ, στο Παγκρήτιο και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Οι κιτρονόμαυροι με γκολ του Μπλάνκο στο 16', του Εντίνιο στο 80' αλλά και αυτογκόλ των Πίτσο (18') και του Μπαρκαουάν στο 64' κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα από την Κρήτη παίρνοντας το υπερπολύτιμο τρίποντο της νίκης.

Οι κρητικοί μείωσαν στο 21' με τον καλύτερο τους παίκτη στην σημερινή αναμέτρηση, Σφακιανάκη, έχασαν πολλές ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ηρακλής-Σκόντα Ξάνθη1-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε στο Καυτανζόγλειο το παιχνίδι ανάμεσα στον Ηρακλή και την Ξάνθη, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36o λεπτό με τον Μαλαγκουένο και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 47' με τον Γκρζέλακ.

Ο "Γηραιός" εξακολουθεί να... φλερτάρει με την επικίνδυνη ζώνη, ενώ από την πλευρά τους οι Ακρίτες παραμένουν σε επαφή με την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός-Λάρισα 2-0

Διαιτητής: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: "Απόστολος Νικολαΐδης"

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Παναθηναϊκός ο οποίος νίκησε με το ασυνήθιστο 2-0, την Λάρισα στην Λεωφόρο. Ο Μανούτσο στο ντεμπούτο του το πρώτο γκολ και ο Σαλπιγγίδης με το 12ο φετινό χάρισαν τους τρεις βαθμούς τη νίκη στο "τριφύλλι", με τους οπαδούς τους και πάλι να φωνάζουν με την λήξη "Νάτοι, νάτοι οι πρωτάθλητές"

Με εννέα αλλαγές στην βασική ενδεκάδα (ντεμπούτο Μανούτσο, επιστροφή Νίνη) και αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό μειονέκτημα των "βυσσινί" 9αποβολή Γκαλίτσιου) κέρδισε τον πρώτο από τους επτά τελικούς... όπως είχαν δηλώσει τεχνική ηγεσία και παίκτες του "τριφυλλιού".