X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Tα ματς της 28ης αγωνιστικής

ΜΠΛΑΝΚΟ

Ο Κώστας Μήτρογλου κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό (2-1 τη Λάρισα στο 90) ''χαλώντας'' την γιορτή της ΑΕΚ (3-1 τον Εργοτέλη). Ταπείνωση Παναθηναϊκού από ΟΦΗ με 4-1 (vid)

Όλα αυτά κι ενώ στο ΟΑΚΑ ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν το πλεονέκτημα στη μάχη του τίτλου, καθώς η ΑΕΚ είχε "καθαρίσει" γρήγορα τον Εργοτέλη με 3-1 και αν έμενε η ισοπαλία στο Καραϊσκάκη, έπαιρνε το σαφές προβάδισμα για την πρώτη θέση. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός έλεγε άδοξο "αντίο" στο πρωτάθλημα μετά το ταπεινωτικό 4-1 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο
Σπουδαίες νίκες στη μάχη για την σωτηρία τους, από Καλαμαριά και Λεβαδειακό, ο Άρης μπαίνει σίγουρα στα πλέι-οφ (παρά το 2-2 με τον Ηρακλή) ενώ πλεονέκτημα για την 5η θέση πήρε ο Αστέρας Τρίπολης.

28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή, 6 Απριλίου 2008 (ώρα έναρξης 19:00)

Πανιώνιος-Βέροια 2-2

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Ο Πανιώνιος μετά το στραβοπάτημά του με τη Βέροια (2-2), χάνει το τρένο των πλέι-οφ καθώς θέλει πια δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, για τον Αστέρα Τρίπολης. Δύσκολα τα πράγματα για τη Βέροια, η οποία φαίνεται να αποχαιρετά την κατηγορία.

Οι "κυανέρυθροι" βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, με γκολ των Ζέεντορφ και Ζέλσον, ενώ στο ενδιάμεσο διάστημα, ο Κουμορτζί είχε ισοφαρίσει. Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος πίεσε στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους, ο Ντάριο Φερνάντεζ είχε δύο δοκάρια (!) σε ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, με την ομάδα του Έβαλντ Λίνεν να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Γουνδουλάκη στο 80ό λεπτό.

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός: 4-1

Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Τέσσερις μπαλωθιές στον "άψυχο" Παναθηναϊκό "έριξε" ο ΟΦΗ στο Παγκρήτιο. Δεκατρία χρόνια ήταν πολλά και η ομάδα του Παράσχου "ξεπλήρωσε" με τον καλύτερο τρόπο αυτή την υπομονή των οπαδών πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη επί του "τριφυλλιού" με το ευρύ 4-1.

Ατρόμητος Αθηνών-Αστέρας Τρίπολης: 0-2

Διαιτητής: Γιώργος Κασναφέρης
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Με γκολ των Τσέζαρεκ και Νταμόντε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, κάνοντας σημαντικό βήμα για τα πλέι-οφ.

Αρης-Ηρακλής: 2-2

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Άρης και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε μια συναρπαστική αναμέτρηση στο "Κλεάνθης Βικελίδης" για την 28η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές (32' πέν. Κάλβο, 76' Κόκε), αλλά οι "κυανόλευκοι" έφτασαν ισάριθμες στην ισοφάριση (64' Γιάντσης, 86' Κομβολίδης).

Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ: 2-0

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας
Γήπεδο: Δημοτικό Λιβαδειάς

Το πρώτο από τα τρία βήματα για την παρμονή στην κατηγορία έκανε ο Λεβαδειακός με τη νίκη 2-0 επί του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι πήραν "χρυσό" τρίποντο, ενώ ο ΠΑΟΚ για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι ήταν απογοητευτικός.

Απόλλων Καλαμαριάς-Σκόντα Ξάνθη: 1-0

Διαιτητής: Λάζαρος Πολατιάν
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής έμεινε ο Απόλλων Καλαμαριάς, που επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο "Καυτανζόγλειο". "Χρυσός" σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπάρκογλου στο 90ό λεπτό.

Πλέον, οι "Πόντιοι" πλησίασαν στους πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, γεγονός που σημαίνει πως θέλουν δύο νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που απομένουν, ενώ χρειάζονται και βαθμολογικές απώλειες του Εργοτέλη και του Λεβαδειακού.

ΑΕΚ-Εργοτέλης: 3-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του Εργοτέλη παίζοντας επιθετικό και όμορφο ποδόσφαιρο δημιούργησε τριπλάσιες ευκαιρίες από τα γκολ που πέτυχε και μέχρι το 89' ήταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ο Μήτρογλου της... έκοψε τα φτερά στο τελευταίο λεπτό.

Ολυμπιακός-Λάρισας: 2-1

Διαιτητής: Γιάννης Σταυρίδης
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Με λυτρωτή τον Κώστα Μήτρογλου που σκόραρε στο 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 2-1 κόντρα στην σκληροτράχυλη Λάρισα, στο Καραϊσκάκη και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με σπουδαίο θέαμα, πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και δύο αποβολές (μία για κάθε ομάδα) οι ερυθρόλευκοι πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης κόντρα σ' έναν πολύ σκληρό αντίπαλο, όπως αποδείχθηκε η ΑΕΛ και εξακολουθεί να κρατάει την υπόθεση πρωτάθλημα στα χέρια του.

Φάσεις και γκολ από το ΟΣΦΠ-Λάρισα 2-1