X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα ματς της 7ης αγωνιστικής

Η Θεσσαλονίκη γιόρτασε τον πολιούχο της, την πρώτη νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού μετά από δέκα χρόνια και το 2-2 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ. Μεγάλη ανατροπή στη Φυλή με θύμα την ΑΕΚ (3-3)

Μεγάλη έκπληξη και στη Φυλή εκεί όπου ο Θρασύβουλος -με πρωταγωνιστή τον Ουέλινγκτον- έφερε ισοπαλία (3-3) με την ΑΕΚ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο!
Εκπληκτικός Πανιώνιος 2-5 τον Εργοτέλη στην Κρήτη με σόου Εστογιανόφ, Ρεκόμπα.

Το Σάββατο στο Αστέρας-ΟΦΗ με δυο γκολ του Ν΄Ντόι για τους Κρητικούς που απέσπασαν την ισοπαλία. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής ο Πανθρακικός πέρασε με 2 γκολ του Ντιαλό με διπλό από τη Λάρισα, επικρατώντας με 1-2.

Η 7η αγωνιστική

Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2008

Λάρισα-Πανθρακικός 1-2

Διαιτητής: Χαραλαμπίδης Ν. (Καβάλας)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League ο Πανθρακικός επικράτησε με 2-1 της Λάρισας στο γήπεδο του "Αλκαζάρ", σε ένα παιχνίδι που επεφύλασε σπουδαίες συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές της Λάρισας πριν την έναρξη του αγώνα κατέθεσαν λουλούδια στη μνήμη του Χαράλαμπου Μπλιώνα, στην εξέδρα όπου ο άτυχος φίλαθλος της ΑΕΛ πριν από 22 χρόνια (26/10/1986) είχε χάσει τη ζωή του από μία φωτοβολίδα.

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 3-1

Διαιτητής: Κατσιδώνης Ε. (Δωδεκ/νήσου)
Γήπεδο: Τούμπα

Με δύο τέρματα του Μουσλίμοβιτς (12', 52') και ένα του Μπακαγιόκο (19'), ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 3-1 τον Λεβαδειακό. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ συνέχισε το κρεσέντο του και χρίστηκε εις διπλούν σκόρερ και πάλι στην κατάμεστη Τούμπα και η ομάδα του Σάντος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει αυτό που ήθελε κόντρα στον Λεβαδειακό που απλά μείωσε στο τέλος της αναμέτρησης με τον Μοντόγια.

Μετά από τρία συνεχόμενα ντέρμπι στην Τούμπα, όπου αντιμετώπισε κατά σειρά ΑΕΚ, Άρη και Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά έναν θεωρητικά ασθενέστερο αντίπαλο, με το ερώτημα όλων πριν το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στην Τούμπα να είναι κατά πόσο ο "Δικέφαλος" είναι σε θέση να "κάνει" αυτός παιχνίδι και να... ξεκλειδώνει κλειστές άμυνες.

Το ερώτημα αυτό "απαντήθηκε" από τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος πολύ γρήγορα, καθώς πέτυχαν δύο τέρματα μέσα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, όσα δηλαδή είχαν καταφέρει να πετύχουν στα τρία προηγούμενα 90λεπτα που είχαν αγωνιστεί εντός έδρας.

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 2-2

Διαιτητής: Καστανίδης Γ. (Θεσ/κης)
Γήπεδο: Τρίπολης

Ο ΟΦΗ βρέθηκε δύο φορές να κυνηγάει το σκορ, όμως ο Εντόι, με δυό προσωπικά του τέρματα χάρισε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Για τον Αστέρα Τρίπολης το σκορ άνοιξε ο Φιλομένο, ενώ το 2-1 είχε κάνει ο Σέζαρεκ.

Ο Εντόι με δύο προσωπικά του τέρματα, ισοφάρισε δις τον Αστέρα Τρίπολης, χαρίζοντας στην ομάδα του τον πολύτιμο βαθμό. Τα γκολ του Αστέρα οι Φιλομένο και Σέζαρεκ.

Κυριακή, 26 Οκτωβρίου 2008

Σκόντα Ξάνθη-Πανσερραϊκός 1-1

Διαιτητής: Γερμανάκος Μ. (Αθηνών)
Γήπεδο: Πηγαδιων Ξάνθης

Η Skoda Ξάνθη συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις της στη Σούπερ Λίγκα, καθώς νίκησε 2-1 τον Πανσερραϊκό στα "Πηγάδια".

Ο Παππάς άνοιξε το σκορ για τους Ακρίτες μόλις στο 5', ο Μπανκουρά ισοφάρισε για τον Πανσερραϊκό στο 22', ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 60' ο Γκρζέλακ, με το αποτέλεσμα αυτό να εκτοξεύει την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Παναθηναϊκός-Ηρακλής 2-2

Διαιτητής: Κωνσταντινέας Π. (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Δώρο στον εαυτό του και τον Παναθηναϊκό έκανε ο εορτάζοντας... Δημήτρης Σαλπιγγίδη που ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις το παιχνίδι με τον Ηρακλή.

Παρά την πίεση και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες οι "κυανόλευκοι" απέσπασαν πολύτιμη ισοπαλία στο ΟΑΚΑ από τους "πράσινους"... που αυτοκτόνησαν. Παράπονα για Κωνσταντινέα... οι γηπεδούχοι, με δέκα τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.
Εργοτέλης-Πανιώνιος 2-5

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος Μ. (Ηλείας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Ο Εργοτέλης έμεινε από νωρίς με 10, ο Εστογιάνοφ έκανε "πάρτι" στο Παγκρήτιο και ο Πανιώνιος είναι και επίσημα σε φόρμα μετά το 5-2 επί του Εργοτέλη. Από 2 γκολ Ρεκόμπα, Χούτος το 5ο ο Κουμορτζί.

Ο Εστογιάνοφ "σέρβιρε" και οι συμπαίκτες του εκτελούσαν, σε ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις και γκολ. Ο Εργοτέλης καλύτερο ακόμα και με παίκτη λιγότερο στο πρώτο μέρος, πήγε στα αποδυτήρια με δύο γκολ και έναν παίκτη λιγότερο από τον Πανιώνιο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και αν και ο Εργοτέλης κατάφερε να μειώσει σε 3-1, η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν σκόραρε στην αμέσως επόμενη φάση για το 4-1, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 5-2. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Χούτος (2), Ρεκόμπα (2) και Κουμορτζί, ενώ για τον Εργοτέλη ο Γραμμόζης (2).

Θρασύβουλος Φυλής-ΑΕΚ: 3-3

Διαιτητής: Βασσάρας Κ. . (Θεσ/κης)
Γήπεδο: Φυλής

Η ΑΕΚ για ένα ακόμα παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το εκτός έδρας τρίποντο, καθώς στην αναμέτρηση κόντρα στο Θρασύβουλο, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την ομάδα της Φυλής.

Αν και βρέθηκε να προηγείται με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Σκόκο (11', 42') και Μπλάνκο (31'), η ΑΕΚ εμφάνισε συμπτώματα Τζέκιλ και Χάιντ και μέσα σε ένα ημίχρονο γκρέμισε ό,τι με κόπο έχτισε σε 45 λεπτά.

Αρης-Ολυμπιακός: 1-0

Διαιτητής: Παμπορίδης Β. (Κιλκίς)
Γήπεδο: «Κλέανθης Βικελίδης»

Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού έπειτα από δέκα χρόνια (21/11/1998) στην Θεσσαλονίκη και πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με 1-0 που αναπτέρωσε το ηθικό των κιτρινόμαυρων μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και τους ανέβασε στην έβδομη θέση. Το χρυσό γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Χαβίτο στο 18ο λεπτό.

Το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, πολύ δύναμη και έναν Άρη που πέτυχε το τέρμα της νίκης σε ένα σημείο όπου ο Ολυμπιακός πίεζε. Στη συνέχεια και παρά τις αλλαγές του Βαλβέρδε που έπαιξε φουλ επίθεση στην επανάληψη, οι παίκτες του Ερνάντεθ κράτησαν το “μηδέν” στην άμυνα και πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευφθούν τα στραβοπατήματα της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού και έχουν πλέον τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση μόλις έναν βαθμό πίσω τους.