X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής

Λέτο

Ο ΠΑΟ επιβλήθηκε με 4-1 του Εργοτέλη και έκανε το +5. Νίκη και για τον ΠΑΟΚ επί του ΠΓΣΣ με 1-0 (vds)

Η αυλαία της 16ης αγωνιστικής άνοιξε την Τρίτη με τρεις καθοριστικές αναμετρήσεις σε Λάρισα, Καβάλα και Περιστέρι.
Στο Αλκαζάρ, η ΑΕΛ από δύσκολη βαθμολογικά θέση υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης και με γκολ του Κάσας πήρε τη νίκη με 1-0. Την ίδια ώρα η Νέα Καβάλα των Σμόλαρεκ και Σόσιν υποδεχόταν τον Λεβαδειακό σε ένα ματς που το τέλος του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2.

Ο Άρης πέρασε αλώβητος από το Περιστέρι και με τρομερή αποτελεσματικότητα κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης επικρατώντας 3-0 του Ατρόμητου.

Την Τετάρτη τα Γιάννινα έμειναν στο 0-0 με την Ξάνθη σε ένα κακό παιχνίδι και επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού.

Ο πρωταθλητής χειμώνα Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας νικώντας με 4-1 τον Εργοτέλη.

Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με το ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και νικητές τους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη, 5 Ιανουαρίου 2010

ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρα)
Γήπεδο: Εθνικό "Αλκαζάρ"

Η ΑΕΛ πήρε σπουδαία νίκη στο γήπεδο της με 1-0 εναντίον του Αστέρα Τρίπολης που πραγματοποίησε ένα πολύ κακό παιχνίδι.

Το ξεκίνημα της νέας χρονιάς βρήκε την ομάδα της ΑΕΛ να παίρνει σπουδαία νίκη με 1-0 στο γήπεδο της επί του Αστέρα Τρίπολης.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κάσας, ο οποίος πήρε μαγική μπαλιά από τον Τουμέρ Μετίν.

Ο Αστέρας από την πλευρά του ήταν κακός και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ανησυχήσει την ομάδα της Λάρισας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να πιέσει λίγο την εστία του Βιέρα, όμως ήταν ήδη πολύ αργά.

Καβάλα-Λεβαδειακός 2-2

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Εθνικό "Ανθή Καραγιάννη"

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, Καβάλα και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο "Ανθή Καραγιάννη", στην εναρκτήρια αναμέτρηση της Super League για το 2010.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Ονουάτσι (26', 66'), αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές από τους Μπαλβορίν (54') και Ναπολεόνι (71'), εξαιτίας των σημαντικών αμυντικών κενών που είχαν, λόγω της απουσίας του Ντουγκλάο.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν και με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά ο Ταραλίδης σημάδεψε το δοκάρι στο 87ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο τους στη Super League πραγματοποίησαν από πλευράς Καβάλας οι Σόσιν, Σμολάρεκ και από πλευράς Λεβαδειακού οι Γκονσάλες, Μπεγκόνια, ενώ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Βοιωτών έκανε ο Ντιόγκο Σιστόν.

Ατρόμητος Αθηνών-Άρης 0-3

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκάνησα)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ο Άρης πέρασε σαν άνεμος από το Περιστέρι και με τρομερή αποτελεσματικότητα κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Ο Κάλβο άνοιξε το δρόμο και ο Κάμπορα έβαλε την σφραγίδα του με δύο γκολ και το τελικό 3-0.

Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου 2010

ΠΑΣ Γιάννινα-Σκόντα Ξάνθη 0-0

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηράκλειο)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες Εθνικό"

ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια που έχουμε δει μέχρι στιγμής, καθώς σε ενενήντα λεπτά και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Σε μια κρίσιμη αναμέτρηση και για τις δυο ομάδες, ΠΑΣ Γιάννινα και Σκόντα Ξάνθη έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΣ είχε μια-δυο ευκαιρίες να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά οι κακές επιλογές των επιθετικών του δεν τον άφησε να ανοίξει το σκορ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν κυρίως σε παθητικό ρόλο, έχοντας μόλις μια ευκαιρία σε ενενήντα λεπτά

Ηρακλής-Πανθρακικός 3-1

Διαιτητής: Μιχάλης Βοσκάκης (Ρέθυμνο)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Με νίκη ξεκίνησε την χρονιά ο Ηρακλής που επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού. Ο Ηρακλής έδειχνε να προβληματίζει με την απόδοση του στο πρώτο ημίχρονο, φανέρα επηρεασμένος από εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, αλλά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς που τόσο πολύ είχε ανάγκη.

Η νίκη αποτελεί εκτόνωση σε όλους τους τομείς για τον "Γηραιό", που σκέφτεται το ματς της Κυριακής εναντίον του Άρη, αλλά και το δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια του πρωταθλήματος, με συνεχόμενα ντέρμπι..

Πλέον, ο Ηρακλής έφθασε τους 18 βαθμούς αφήνοντας τους Λεβαδειακό και ΠΑΣ Γιάννινα στην ζώνη του υποβιβασμού.

Παναθηναϊκός-Εργοτέλης 4-1

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνα)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Ο πρωταθλητής χειμώνα Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας νικώντας με 4-1 τον Εργοτέλη. Με πρωταγωνιστή για μια ακόμα φορά τον Σισέ που σκόραρε δύο φορές (26', 66') όπως και με τον ΠΑΣ Γιάννινα αλλά και τους Καραγκούνη (44'), Λέτο (92') οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Φραγκουλάκη μόλις στο 8'

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Παναθηναϊκός έδειξε "πνεύμα νικητή" (όπως τόνισε στο match programme ο Καντέ) και σύντριψαν τους Κρητικούς νικώντας τους με το ευρύ 4-1, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους 30.000 και πλέον οπαδούς τους, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλία)
Γήπεδο: Τούμπας

Με το δεξί μπήκε στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ χάρις το έξοχο τέρμα του Βλάνταν Ίβιτς με το οποίο επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0 στην "Τούμπα". Κόντρα σε ένα μέτριο Πανιώνιο όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και με εκπληκτικό γκολ του Βλάνταν Ίβιτς πήρε το προβάδισμα με 1-0 στο 31'. Μάλιστα άσος των Θεσσαλονικέων 20 λεπτά νωρίτερα δεν είχε καταφέρει να νικήσει τον Ανδριόλα από τα 11 βήματα. Στο δεύτερο 45λεπτο οι φάσεις ήταν ελάχιστες για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Δαλούκα που βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με 1-0.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσ/κη)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ο Νάτσο Σκόκο με δύο γκολ χάρισε στην ΑΕΚ την πρώτη της νίκη στο Καραϊσκάκη (2-1) μετά από 15 χρόνια! Ο Καλόπουλος χρέωσε (κακώς) και ακύρωσε (επίσης κακώς) γκολ του Ολυμπιακού.

Η ΑΕΚ των χιλίων προβλημάτων, η ΑΕΚ χωρίς διοίκηση, η ΑΕΚ που βρίσκεται στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας, απέδειξε πως είναι ζωντάνη, πως παραμένει η ομάδα που ξέρουμε, αφού... άλωσε εύκολα το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" επικρατώντας του κάκιστου Ολυμπιακού με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Νάτσο Σκόκο που πέτυχε τα 2 γκολ της Ένωσης.