X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα παιχνίδια της 20ής αγωνιστικής

Δια πυρός και σιδήρου ο ΟΣΦΠ πέρασε από την πλατεία (1-0). Νίκες για Ξάνθη και Πανθρακικό (vds)

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας του Πανιωνίου με 1-0 χάρις στο τέρμα που πέτυχε ο Ματ Ντάρμπισιρ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης και μείωσε την διαφορά από την κορυφή.
Κατά τ' άλλα, η Θράκη είχε την τιμητική της, με την Ξάνθη να επικρατεί με 2-1 του Άρη και τον Πανθρακικό να κάνει... σεφτέ (3-2 τον Εργοτέλη). Την ίδια ώρα ο Λεβαδειακός έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης (1-0 με γκολ του Σόλα).

Το Σάββατο ο Παπάζογλου λύτρωσε στο 88ο λεπτό τον ΠΑΟΚ, που νίκησε στον Ατρόμητο με το... καθιερωμένο 1-0, συνεχίζοντας το αήττητο και "ανέπαφο" σερί του.

Νωρίτερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ (2-0), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίρνες Σίσιτς που πέτυχε δυο γκολ, ενώ με "χρυσό" γκολ του Ιάκομπ (17'), ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 της Καβάλας στο ντεμπούτο του Μπουμπένκο στον πάγκο του "Γηραιού".

20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 30 Ιανουαρίου 2010

ΠΑΣ Γιάννινα-Λάρισα 2-0

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηράκλειο)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες"

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίρνες Σίσιτς που πέτυχε δυο γκολ.

Σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια μεγάλη νίκη επί της ΑΕΛ με 2-0, χάρη σε δυο γκολ του Μίρνες Σίσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήταν απογοητευτικοί, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Ηρακλής-Νέα Καβάλα 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνα)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Με το "χρυσό" γκολ του Ιάκομπ (17'), ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 της Καβάλας στο ντεμπούτο του Μπουμπένκο στον πάγκο του.

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Ευαγγέλου Γιαννόπουλος (Αθήνα)
Γήπεδο: Τούμπας

Ο ΠΑΟΚ είχε τη γηπεδική υπεροχή, πίεσε ασφυκτικά και στο τέλος δικαιώθηκε κατακτώντας τους τρεις βαθμούς τη νίκης, με τον Θανάση Παπάζογλου να είναι ο "χρυσός" σκόρερ της ομάδας του στο 88'.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα ένα παιχνίδι οι γηπεδούχοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, φτάνοντας τα 8 παιχνίδια με μηδέν παθητικό στο πρωτάθλημα ή αν προτιμάτε τα 762 λεπτά. Συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ έχει να δεχθεί γκολ από το ματς της 12ης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ (1-0, 48' Μαντούκα) στις 28 Νοέμβρη.

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2010

Πανθρακικός-Εργοτέλης 3-2

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Αθήνα)
Γήπεδο: Δημοτικό Κομοτηνής

Ο Πανθρακικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Εργοτέλη με 3-2 στην Κομοτηνή, με μεγάλο πρωταγωνιστή Αρσενίεβιτς που πέτυχε με πολύ όμορφο τρόπο το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Έπρεπε να περάσουν είκοσι αγωνιστικές έτσι ώστε οι "κροκόδειλοι" να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, εναντίον του πολύ κακού Εργοτέλη.

Οι παίκτες του Δερμιτζάκη παρότι βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφεραν να τελικά να κερδίσουν χάρη στον πολύ καλό, για άλλη μια φορά, Παπουλή και τον Αρσενίεβιτς που με πανέμορφο τρόπο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλία)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Νίκη-οξυγόνο στην προσπάθεια που κάνει να κρατηθεί για τρίτη σερί σεζόν στην Σούπερ Λίγκα πήρε το απόγευμα της Κυριακής ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης για την 20η αγωνιστική χάρη στο γκολ του Κίκε Σόλα στο 70ο λεπτό.

Το ματς είχε ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες να επιδείξει, ωστόσο οι "πράσινοι' ήταν αυτοί που υπερτερούσαν στα σημεία, με τον Ισπανό να χαρίζει στην ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ την πρώτη της νίκη μέσα στο 2010 (η αμέσως προηγούμενη ήταν στις 20 Δεκεμβρίου με το 3-0 επί της Λάρισας), που ήταν επίσης μόλις η 3η στις 12 τελευταίες αγωνιστικές.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε ελάχιστα επιθετικά και έφτασε τα τέσσερα σερί ματς μακριά από την έδρα του που δεν βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, με το γκολ που δέχτηκαν οι Αρκάδες να είναι πάντως μόλις το 3ο που δέχονται στις 8 τελευταίες αγωνιστικές.

Σκόντα Ξάνθη-Αρης 2-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρα)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε η Skoda Ξάνθη που επικράτησε στα "Πηγάδια" του Άρη με 2-1. Ο Μαρσελίνιο άνοιξε το σκορ στο 15' και ο Έλινγκτον στο 35' διπλασίασε τα τέρματα. Στις καθυστερήσεις (91') ο Έντι Τζόνσον μείωσε στο τελικό 2-1.

Ασυγκράτητη η Skoda Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μαρσελίνιο και Έλινγτον να βρίσκουν δίχτυα από μία φορά (15' και 35') αντίστοιχα και να βάζουν γερές βάσεις για την επικράτηση της ομάδας τους.

Στην επανάληψη ο Άρης ήταν αισθητά βελτιωμένος, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με γκολ του Έντι Τζόνσον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπειρος)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

ετά από 20 ημέρες (1 ήττα, 1 ισοπαλία) ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, με άκρως επεισοδιακό τρόπο. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν πολύ δύσκολα του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 1-0 χάρις σε γκολ του Ντάρμπισιρ.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρα)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι παρά την στήριξη 50.000 οπαδών τους δεν μπόρεσαν να νικήσουν και έχασαν δύο ακόμα βαθμούς.

Μετά το διπλό στο Καραϊσκάκη, η ΑΕΚ των χιλίων διοικητικών προβλημάτων έχει βαλθεί να παίξει ρόλο ρυθμιστή στο πρωτάθλημα και "έκοψε" δύο βαθμούς και από τον πρωτοπόρο, βάζοντας έτσι φωτιά στην εξέλιξή του.

Σαλπιγγίδης, Λέτο και Αραμπατζής, Μαϊστόροβιτς οι κορυφαίοι του αγώνα που είχε πολλές συγκινήσεις αλλά και νεκρά διαστήματα. Πλέον στο +6 η διαφορά του "τριφυλλιού" από τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που συνέχισαν με νίκες.