X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν έπεισε στο Καυτατζόγλειο, όπου ηττήθηκε με 1-0 από τον Ηρακλή. Στο -5 οι ''ερυθρόλευκοι'' από τον ΠΑΟ που νίκησε εύκολα με 3-0 τον Λεβαδειακό

Συνεχίζεται η μάχη στην ουρά της βαθμολογίας μετά τη νίκη του ΠΑΣ επί του Αστέρα (1-0) και την επικράτηση του Πανιωνίου επί της Ξάνθης (3-0).
O ΠΑΣ Γιάννινα μετά τη νίκη επί του Αστέρα έπιασε στην 14η θέση τον Λεβαδειακό με 24 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη έμεινε στους 25 πόντους και είναι μία ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με την ΑΕΛ να κατακτά μία σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 1-0 (σ.σ. 55' Μπλάζεκ) ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα της 25ης αγωνιστικής της Super League, που είναι αφιερωμένη στην εθελοντική αιμοδοσία.

Η αυλαία άνοιξε νωρίτερα το Σάββατο με τον ΠΑΟΚ να ξεπερνάει και το εμπόδιο του Πανθρακικιού επικρατώντας στην "Τούμπα" με 3-0 χάρη στα τέρματα των Μαλεζά, Σορλέν και Λίνο. Στο 1-1 έμειναν στο "Ανθή Καραγιάννη" Καβάλα και Άρης.

Η 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 6 Μαρτίου 2010

Νέα Καβάλα-Αρης 1-1

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Εθνικό "Ανθή Καραγιάννη"

Σε ένα κρίσιμο ματς όσο αφορά την ομάδα που θα τερματίσει στην πέμπτη θέση και θα μπει στα πλέι οφ, Καβάλα και Άρης έμειναν στο 1-1, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο.

Η διαφορά των δυο βαθμών παρέμεινε ανάμεσα στην Καβάλα και τον Άρη που έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι των πλέι οφ στο "Ανθή Καραγιάννη".

Στο πρώτο μέρος ο Άρης κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους ωστόσο να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι του Νασούτι στον Ιωάννου. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Κάλβο στο 8ο λεπτό, με ένα καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Στην επανάληψη του αγώνα ο Άρης μπήκε πιο δυνατά, όμως στη συνέχεια περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν πολλές φάσεις. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Σερζ Ντιέ, με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 3-0

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Γήπεδο: Τούμπας

"Και σε 5-6 εβδομάδες θα είμαστε πρωταθλητές" τραγουδούσαν οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που είδαν την ομάδα τους να ξεπερνάει εύκολα και το εμπόδιο του Πανθρακικού ανεβαίνοντας (έστω και προσωρινά) στην κορυφή της βαθμολογίας. Το συγκρότημα του Σάντος συνέχισε την ξέφρενη πορεία του πετυχαίνοντας την δέκατη νίκη του στα τελευταία έντεκα παιχνίδια

Ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Βορρά αξιοποίησε τις δύο από τις τρεις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μαλεζά (24') και Σορλέν (42'). Στην επανάληψη οι παίχτες του Σάντος έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι με τον Άρη φτάνονας στο 79' με τον Λίνο σε ένα τρίτο τέρμα.

Από τη μεριά του ο Πανθρακικός αδίκησε για άλλη μια φορά με την εμφάνισή του τον εαυτό του καθώς αν από την αρχή του πρωταθλήματος αγωνίζονταν όπως τις τελευταίες αγωνιστικές θα ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Λάρισα-ΑΕΚ 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνων)
Γήπεδο: Εθνικό Αλκαζάρ

Η ΑΕΛ χρειάστηκε να δει κατάματα το ενδεχόμενο του υποβιβσαμού και να αγγίξει το βαθμολογικό ναδίρ προκειμένου να ταρακουνηθεί και να ξυπνήσει! Έστω όμως και στην 25η αγωνιστική, κόντρα στην μέχρι τότε αήττητη ΑΕΚ, μάζεψε τα κομμάτια της και με καταιγιστικό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο πήρε σπουδαία νίκη - ανάσα με 1-0 (σ.σ. Μπλάζεκ 55') στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία. Αναιμική η ΑΕΚ που δε θύμισε σε καμία στιγμή την ομάδα του δεύτερου γύρου.

Με ασφυκτικό πρέσινγκ από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του παιχνιδιού η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι. Ωστόσο λίγο η αστοχία, λίγο η ατυχία, αλλά και ο Σάχα δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Γιάννη Παπακώστα να πετύχει κάποιο γκολ κόντρα στην ΑΕΚ που για 21 λεπτά δέχθηκε έντονη πίεση.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς από την πλευρά της, σε 45 λεπτά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την τριάδα "φωτιά", αποτελούμενη από τους Τζιμπούρ - Μπλάνκο - Σκόκο, δημιουργώντας μόλις 2 φάσεις (2 σουτ από Μπλάνκο και Σκόκο).

Το δεύτερο μέρος δεν χαρακτηρίστηκε από την ίδια ένταση, όμως η ΑΕΛ πήρε την ουσία, κατακτώντας τους 3 βαθμούς της νίκης με τέρμα του Γιαν Μπλάζεκ στο 55'.

Κυριακή, 7 Μαρτίου 2010

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσ/κης)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες"

Ο ΠΑΣ πέτυχε μια σπουδαία νίκη-παραμονή στις καθυστερήσεις του αγώνα με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, με χρυσό σκόρερ τον Μπακαγιόκο που σκόραρε με κοντινό πλασέ στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης. Το παιχνίδι του ΠΑΣ με αντίπαλο τον Αστέρα ήταν η τελευταία ευκαιρία των παικτών του Νίκου Αναστόπουλου, για να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην Σούπερ Λιγκ. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο Πατρίκ Ντιμπαλά, που με κοντινό πλασέ μέσα από περιοχή νίκησε τον Ντέγκρα, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του.

Εργοτέλης-Ατρόμητος 1-1

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Ο Εργοτέλης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο, βάζοντας οι δύο ομάδες ένα βαθμό στο σακούλι τους για την παραμονή στην κατηγορία. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα. Στον Εργοτέλη ανήκει το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ατρόμητος έδειξε αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη.

Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 3-0

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρας)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Νίκη-θεμέλιο στην προσπάθειά του να παραμείνει στην Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε με 3-0 της Skoda Ξάνθης και έφτασε τους 31 πόντους στο βαθμολογικό πίνακα. Οι "κυανέρυθροι" ήταν καταφανώς ανώτεροι των αντιπάλων τους καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, "έκλεισαν" το πρώτο μέρος προηγούμενοι με το "καθαρό" 2-0 χάρη στα τέρματα των Κουμορτζί και Λάτκα, ενώ στο 61' μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης χάρη στον Μπάλαμπαν.

Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 3-0

Διαιτητής: Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Ενα δεκάλεπτο (64'-74') ήταν αρκετό στην επανάληψη για τον Παναθηναϊκό να λυγίσει τον Λεβαδειακό και να κερδίσει με 3-0 και να πάρει την 10η σερί νίκη του επί των Βοιωτών. Σαλπιγγίδης (64'), Λέτο (71') και Σισέ (74') τα γκολ των παικτών του Νιόπλια με τον Γάλλο επιθετικό να φτάνει τα 21 γκολ ενώ είχε και δοκάρι στο 27'.

Με MVP του ματς τον Σέρτο Μαρίνο (που αποχώρησε και τραυματίας μετά την προσπάθειά του στο 1-0) ο Παναθηναϊκός μετά από ένα στείρο (αλλά και άτυχο πρώτο 45λεπτο) έδιωξε τα φαντάσματα στο ΟΑΚΑ, λύγισε την κούραση και τις απουσίες και πήρε μια ακόμα νίκη που τον διατήρησε με την απόσταση ασφαλείας του +2 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ηρακλής-Ολυμπιακός: 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ο Ηρακλής πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη-σωτηρίας (1-0) και άφησε τον Ολυμπιακό να κοιτάει την κορυφή από το -5.