Τα στατιστικά του ντέρμπι

Γκαλέτι Σπυρόπουλος

Η δεκαετία των ντέρμπι της ισοπαλίας, ο πρωταγωνιστής Ριβάλντο και η ανοσία του Παναθηναϊκού (vid)

Με οικοδεσπότη τον Ολυμπιακό το ντέρμπι της Κυριακής θα είναι το υπ αριθμόν 51, με τους ερυθρόλευκους να έχουν το... πάνω χέρι με 21 νίκες έναντι 11 του Παναθηναϊκού, ενώ 18 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.
Την τελευταία δεκαετία όμως τα ντέρμπι των αιωνίων τείνουν να γίνουν τα παιχνίδια της ισοπαλίας. Σε σύνολο έντεκα αναμετρήσεων ο Ολυμπιακός έχει πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μόλις 4 φορές, δείχνοντας πως ο Παναθηναϊκός έχει βρει τον τρόπο να παίρνει βαθμό/ους στην έδρα του αντιπάλου.

Μέσα σε αυτή την δεκαετία οι πράσινοι έχουν μία νίκη, με την πλειοψηφία των παιχνιδιών (6) να λήγουν ισόπαλα. Συνολικά, ο Ολυμπιακός έχει χάσει 15 ολόκληρους βαθμούς στην έδρα του από το τριφύλλι!

Τα ντέρμπι του Ριβάλντο και η... ανοσία του Παναθηναϊκού

Τα τελευταία χρόνια ο Παναθηναϊκός δείχνει ανοσία στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι πράσινοι έχουν... κλέψει πέντε βαθμούς στις τελευταίες τρεις εξορμήσεις τους στο Φαληρικό γήπεδο με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τον... αντι-Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ είναι αυτός που έχει "υπογράψει" τις τελευταίες νίκες των ερυθρόλευκων επί του αιωνίου στο "Καραϊσκάκη".

Συγκεκριμένα, ο "Ρίμπο" με δύο δικά του γκολ οδήγησε τον Ολυμπιακό στην τελευταία νίκη επί του Παναθηναϊκού στις 15/01/2006. Το τελικό 3-2 έχει την σφραγίδα του Ριβάλντο καθώς με δύο προσωπικά τέρματα στο 37', 58' ανέτρεψε το 0-1 του Παναθηναϊκού από το 20ο λεπτό. Την προηγούμενη αγωνιστική σεζόν ο ίδιος παίκτης με άψογη εκτέλεση φάουλ πέτυχε το μοναδικό γκολ του ντέρμπι στις 04/12/2004, δίνοντας ακόμα μία νίκη στους ερυθρόλευκους.

Οι "πράσινοι" από την πλευρά τους θα πρέπει να αισθάνονται άνετα στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου μετά τις 3 τελευταίες επισκέψεις τους, καθώς έχουν δύο ισοπαλίες και μία νίκη. Το αήττητο σερί άρχισε στις 04/03/2007 με "διπλό" στο 88' και συνεχίστηκε με ισοπαλίες στις 13/01/2008 (1-1) και στις 01/03/09 (0-0).
Τα ντέρμπι της δεκαετίας

01/03/09 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (0-0) 0-0
13/01/08 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (1-1) 1-1 (45' Αντζας - 15' Εντόι)
04/03/07 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (0-0) 0-1 (88' Παπαδόπουλος)
15/01/06 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (1-1) 3-2 (37', 58' Ριβάλντο, 73' Κωνσταντίνου - 20' Γκονζάλες, 74' Γκέκας)
04/12/04 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (1-0) 1-0 (30' Ριβάλντο)
22/11/03 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (0-1) 1-1 (60' Στολτίδης - 37' Κωνσταντίνου)
11/05/03 Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός (2-0) 3-0 (3' Τζιοβάνι, 15', 48' Γιαννακόπουλος)
01/12/01 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (2-0) 2-2 (24' Αλεξανδρής, 42' Τζόρτζεβιτς, 71', 77' Ολισαντέμπε)
04/03/01 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (0-0) 1-0 (69' Τζόρτζεβιτς)
26/03/00 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (1-1) 2-2 (9' Ανατολάκης, 81' Αλεξανδρής - 16' Γκαλέτο, 80' Λυμπερόπουλος)

Γκολ... από το 1' μέχρι το 90'

Οι δύο αιώνιοι δεν δείχνουν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό σημείο του 90λεπτου το οποίο θα σκοράρουν. Από τα συνολικά 23 τέρματα που έχουν επιτευχθεί τα τελευταία δέκα χρόνια σε έντεκα αναμετρήσεις, το πιο παραγωγικό τέταρτο είναι αυτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 15λεπτό 30'-45' έχουν μπει πέντε γκολ με τους ερυθρόλευκους να έχουν πετύχει τα τέσσερα από αυτά.

Τα... χειρότερα 15λεπτα είναι αυτά της έναρξης του δευτέρου ημιχρόνου (45'-60') και αυτό της λήξης του αγώνα (75'-90') με μόλις τρία τέρματα σε κάθε διάστημα. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί πως στην έναρξη του β' μέρους σκοράρει μόνο ο Ολυμπιακός και στο τέλος της αναμέτρησης μόνο ο Παναθηναϊκός!

Το πιο γρήγορο τέρμα της δεκαετίας ανήκει στον Ζιοβάνι (3ο λεπτό) στη νίκη-πρωτάθλημα του Ολυμπιακού στην Ριζούπολη, ενώ την... παράσταση των γκολ κλείνει ο Παπαδόπουλος στη μοναδική νίκη των πρασίνων στην έδρα του αιωνίου (88ο λεπτό).

Γκολ ανά 15' στο πρώτο ημίχρονο

1' - 15' (4 γκολ) 15' -30' (4 γκολ) 30-45' (5 γκολ)
3' Ζιοβάνι 16' Γκαλέτο 30' Ριβάλντο
9' Ανατολάκης 20' Γκονζάλες 37' Ριβάλντο
15' Εντόι 24' Αλεξανδρής 37' Κωνσταντίνου
15' Γιαννακόπουλος 30' Ριβάλντο 42' Τζόρτζεβιτς
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 45' Αντζας

Γκολ ανά 15' στο δεύτερο ημίχρονο

45-60' (3 γκολ) 60-75' (4 γκολ) 75-90' (3 γκολ)
48' Γιαννακόπουλος 69' Τζόρτζεβιτς 77' Ολισαντέμπε
58' Ριβάλντο 71' Ολισαντέμπε 80' Λυμπερόπουλος
60' Στολτίδης 74' Γκέκας 88' Παπαδόπουλος
- - - - - - - - - - - 73' Κωνσταντίνου - - - - - - - - - - - -

αΧ αυτές οι ισοπαλίες

Συνήθως τα ντέρμπι που λήγουν ισόπαλα ευνοούν και τις δύο ομάδες αν και η φιλοξενούμενη αισθάνεται λίγο καλύτερα για τον βαθμό στην έδρα του αιωνίου. Τα τελευταία χρόνια ειδικότερα, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός δείχνουν να αρέσκονται στις ισοπαλίες και δεν είναι καθόλου τυχαίο πως τα πιο συχνά εμφανιζόμενα σκορ είναι το 0-0, 1-1, 2-2 και το 1-0!

Συγκεκριμένα, τα παραπάνω σκορ έχουν εμφανιστεί από δύο φορές τα τελευταία 10 χρόνια σε 11 αναμετρήσεις. Δηλαδή έξι από τις αιώνιες μάχες έχουν λήξει ισόπαλες. Από μία φορά έχουν εμφανιστεί: 0-1, 3-0, 3-2.

Τα περισσότερα παιχνίδι λήγουν... under απογοητεύοντας όσους περιμένουν γκολ με το τσουβάλι από τις δύο μεγαλύτερες ομάδες της Ελλάδος, αλλά τα ντέρμπι τα τελευταία χρονιά είναι περισσότερο βαθμοθηρικά παρά θεαματικά.

Συνολικά επτά από τις έντεκα αναμετρήσεις της δεκαετίας έχουν τελειώσει με κάτω από τρία τέρματα, ενώ όταν το σκορ... ανοίγει τότε επωφελείται ο Ολυμπιακός (3-2, 3-0) και το θέαμα (2-2, 2-2).