Τα αγγλικά ΜΜΕ στέκονται στο σούπερ ντεμπούτο του Τσάμπερλεϊν με την Άρσεναλ στο Champions League, αλλά και στις αμυντικές αδυναμίες που έδειξαν οι "κανονιέρηδες".

Ο 18χρονος Άλεξ Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν ήταν αναμφισβήτητα το πρόσωπο το οποίο τράβηξε πάνω του τα φώτα στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, καθώς έγινε ο νεότερος Άγγλος σκόρερ στην ιστορία του Champions League.

Παράλληλα όμως, τα ΜΜΕ στο Νησί στάθηκαν και στις αμυντικές αδυναμίες της ομάδας του Βενγκέρ, εκφράζοντας τις επιφυλάξεις τους για το μέχρι που μπορεί να φτάσει στη διοργάνωση.

Αναλυτικά, η αντίδραση των αγγλικών ΜΜΕ για το Άρσεναλ-Ολυμπιακός:

BBC

"Tα γρήγορα γκολ από τα καλοκαιρινά αποκτήματα Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν και Αντρέ Σάντος ήταν αρκετά για να δώσουν στην Άρσεναλ τη νίκη επί του Ολυμπιακού με ένα γκολ διαφορά.

Ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, 18 ετών, έγινε ο νεότερος Άγγλος σκόρερ στην ιστορία του Champions League, όταν ελίχτηκε ωραία στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με χαμηλό πλασέ".

Sky sports

"Η ευρωπαϊκή πορεία της Άρσεναλ πήρε τα πάνω της μετά το 2-1 επί του Ολυμπιακού στο Emirates Stadium. Οι κανονιέρηδες ξεκίνησαν σε χαμηλούς ρυθμούς, αλλα πήραν μπρος στο 8ο λεπτό όταν ο Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν πέτυχε το πρώτο του γκολ για την Άρσεναλ στο Champions League με αριστερό πλασέ.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν επικίνδυνοι έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και ο Αντρέ Σάντος έκανε το 2-0 όταν μετά την αρχική απομάκρυνση της σέντρας του συνέχισε τη φάση νικώντας τον Ιβάν Μαρκάνο.

Οι αμυντικές αδυναμίες της Άρσεναλ εμφανίστηκαν στο 27ο λεπτό όταν οι Έλληνες έκαναν ωραία κομπίνα σε κόρνερ που κατέληξε σε κεφαλιά του Φουστέρ μετά από τέλεια σέντρα του Ιμπαγάσα".

Sporting Life

"Η Άρσεναλ ξεπέρασε μερικές πολύ δύσκολες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο για να σημειώσει στην πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του Champions League, με το 2-1 επί του Ολυμπιακού στο Emirates Stadium.

Ο Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν σκόραρε στο ντεμπούτο του στο Champions League και ο Αντρέ Σάντος πανηγυρίσε το πρώτο του γκολ στην Άρσεναλ μετά από 20 λεπτά αγώνα, όμως ο Νταβίδ Φουστέρ εκμεταλλεύτηκε την άσχημη αμυντική λειτουργία για να μειώσει στο ένα γκολ τη διαφορά πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας.

Ο Βασίλης Τοροσίδης σημάδεψε το δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κέβιν Μιραλάς έφτασε πολύ κοντά σε ένα γκολ για τους Έλληνες, όμως η Άρσεναλ κράτησε τους τρεις πόντους και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου ενόψει του ταξιδιού της στη Μασσαλία τον ερχόμενο μήνα".

Guardian

"Ο Αρσέν Βενγκέρ μπορεί να πάρει προς το παρόν ό,τι μπορεί. Αυτή η δύσκολη νίκη απέναντι στην αδιαμφισβήτητα ασθενέστερη ομάδα του ομίλου της Άρσεναλ ήταν αρκετή για να κρατήσει τους λύκους μακριά από την πόρτα για μία ακόμα ημέρα, δεν φτάνει όμως για να κάνει την Άρσεναλ αξιόπιστη.

Υπήρχε άγχος μέχρι το τελευταίο λεπτό και σίγυορα θα υπάρχει σκεπτικισμός ενόψει του ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου με την Τότεναμ το Σάββατο. Η πειραματική άμυνα του Βενγκέρ, που περιελάμβανε τον Αλέξ Σόνγκ στο κέντρο της, δεν έπεισε και ο Ολυμπιακός έμεινε με την απορία τι μπορεί να γινόταν αν είχει αξιοποιήσει μερικές από τις ευκαιρίες του.

Η Άρσεναλ μπορεί πάντως να σταθεί και στα θετικά, που είναι τα γκολ των Τσάμπερλεϊν και Σάντος, μαζί με τη φόρμα του Στσέζνι, καθώς φυσικά και με το αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη, μετά από αυτές κόντρα στη Σριούσμπερι Τάουν στο Carling Cup και στη Μπόλτον για την Premier League".