Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Τα ξένα ΜΜΕ για τον ΠΑΟΚ

Απόδραση από την... "κόλασης της Θεσσαλονίκης" χαρακτηρίζει την πρόκριση του Άγιαξ εις βάρος του ΠΑΟΚ η επίσημη ιστοσελίδα του "Αίαντα". Για δύσκολη πρόκριση των Ολλανδών κάνουν λόγο τα διεθνή ΜΜΕ.

Είναι χαρακτηριστική η αναφορά της αγγλικής ιστοσελίδας "Goal.com" που κάνει λόγο για ματς θρίλερ με έξι τέρματα που είχε για ήρωα τον γκολκίπερ του Άγιαξ και της Εθνικής Ολλανδίας Στεκέλενμπουργκ, ενώ η ιταλική "Sportmediaset" υπογράμμισε ότι μετά το 3-3 από τον Ίβιτς στις καθυστερήσεις οι παίκτες του Άγιαξ έζησαν έναν αληθινό τρόμο για μερικά λεπτά.

Οι αναφορές των ξένων ΜΜΕ για την πρόκριση του Άγιαξ μέσα στην "καυτή" Τούμπα επί του ΠΑΟΚ.

Goal Com: Ήρωας ο Μάρτεν Στεκέλενμπουργκ για τον Αίαντα σε ένα ματς-θρίλερ που είχε έξι τέρματα. Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στο ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως οι παίκτες του Άγιαξ ανάκαμψαν στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Μετά από το 1-1 στο σπίτι του, ένα χορταστικό 3-3 στην Ελλάδα ήταν αρκετό για την ομάδα του Άμστερνταμ για να αποκλείσει τον ΠΑΟΚ.

Soccernet.com: Ο Άγιαξ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ και με την ισοπαλία 3-3 που απέσπασε εξασφάλισε την πρόκριση χάρη στα εκτός έδρας γκολ.

Ο Πορτογάλος ακραίος χαφ Βιεϊρίνια έδωσε ξαφνικό προβάδισμα στην ομάδα του, πριν ο Λουίς Σουάρες και ο Ράσμους Λίντγκρεν κάνουν την ανατροπή. Ο Σαλπιγγίδης βοήθησε ώστε να έρθει το ματς στα ίσια, αλλά η πρόκριση κατέληξε τελικά στα χέρια του Άγιαξ.

Sportmediaset.it: Πέρα από τις μεγάλες αρνητικές εκπλήξεις στον τρίτο προκριματικό γύρο, που ήταν οι Σέλτικ και Φερνέμπαχτσε με τους αποκλεισμούς τους, τα υπόλοιπα ζευγάρια κύλησαν όπως αναμενόταν, αν και οι θεωρητικά καλύτερες ομάδες χρειάστηκε να ιδρώσουν λίγο παραπάνω σε ορισμένες περιπτώσεις για να προκριθούν.

Μία από αυτές για παράδειγμα είναι η ομάδα του Άγιαξ που προχωράει χάρη στα εκτός έδρας γκολ μετά από δύο ισοπαλίες, και στη Θεσσαλονίκη, αν και βρέθηκε με αβαντάζ δύο γκολ, ισοφαρίστηκε στο 90' από γκολ του Ίβιτς και πέρασε μερικά λεπτά αληθινού τρόμου.

Ajax.nl (επίσημη ιστοσελίδα του Άγιαξ): Ο Άγιαξ κατάφερε να φέρει σε πέρας με απόλυτη επιτυχία μία αποστολή που έμοιαζε απίθανη μέχρι κάποιο σημείο. Δέκα λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά για να καταφέρει να επιβιώσει μέσα από την "κόλαση της Θεσσαλονίκης".

Με το 3-3 που απέσπασε εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφς για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.