Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΓΓΛΙΑ

Τελικός Λιγκ Καπ για Τότεναμ, σε ματς-θρίλερ

μπερνλι τοτεναμ

Λαχτάρησε η Τότεναμ, που προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ στην παράταση απέναντι στην Μπέρνλι (vids)

"Θύμα" της αυτή τη φορά ήταν η Τότεναμ που παρά τη νίκη της με 4-1 στον πρώτο αγώνα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" βρέθηκε ένα βήμα μακριά από τον αποκλεισμό.
Τα "σπιρούνια" υποτίμησαν τους αντιπάλους τους, που αγωνίζονται μία κατηγορία κάτω από αυτούς, και πήγαν στο "Τερφ Μουρ" με τον "αέρα" του κατόχου του τίτλου, αλλά και με την άνεση που τους έδινε το σκορ της πρώτης αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Μπλέικ στο 34ο λεπτό, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 73ο λεπτό με τον ΜακΚάν. Η ψυχρολουσία για τον Χάρι Ρέντναπ και την ομάδα του ήρθε δύο λεπτά πριν το φινάλε, όταν ο Ροντρίγκες "έγραψε" το 3-0.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, καθώς τα εκτός έδρας γκολ δεν μετρούν στη συγκεκριμένη διοργάνωση, με την Τότεναμ να καταφέρνει στο 118' και στο 120' να σκοράρει με τους Παβλιουτσένκο και Ντεφόε αντίστοιχα, σώζοντας την παρτίδα.

Οι Λονδρέζοι θα βρεθούν στον τελικό του Λιγκ Καπ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, μετά την κατάκτηση του τροπαίου πέρυσι, όταν είχαν νικήσει την Τσέλσι με 2-1 στην παράταση.

Φέτος, αντίπαλός τους θα είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Ντέρμπι, μετά τη νίκη της την Τρίτη με 4-2 στο "Ολντ Τράφορντ".