ΑΓΓΛΙΑ

Τεσ-σάρωσε η Τσέλσι, σοκ για Βίλα, Σίτι

Λάμπαρντ

Εύκολη πρόκριση για Τσέλσι στον επόμενο γύρο του League Cup, αποκλεισμοί σοκ για Άστον Βίλα και Μάντσετσερ Σίτι (vds)

Με δύο γκολ του Φρανκ Λάμπαρντ και ένα από τους Μαλουντά και Καλού αντίστοιχα, η Τσέλσι επικράτησε εκτός έδρας της Πόρτσμουθ με 4-0 και προκρίθηκε άνετα στον τέταρτο γύρο του Carling Cup.
Η κάτοχος του τροπαίου Τότεναμ με 2 γκολ των Παβλιουτσένκο και Ο' Χάρα μέσα σε 4 λεπτά καθάρισε την πρόκριση στον "Σεν Τζέιμς Παρκ" επί της Νιουκάστλ, ενώ η Μπλάκμπερν με χρυσό σκόρερ τον Όλσον στο 10' επικράτησε εντός έδρας με το ισχνό 1-0 της Έβερτον, σκορ το οποίο όμως ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση.

Όμως στο θεσμό των εκπλήξεων οι... εκπλήξεις δεν έλειψαν, με την Άστον Βίλα να γνωρίζει οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την ΚΠΡ με 1-0 και να αποκλείεται από τη συνέχεια του θεσμού και την Μάντσεστερ Σίτι, στο συναρπαστικότερο ίσως παιχνίδι της βραδιάς, να αναδεικνύεται ισόπαλη με την Μπράιτον τόσο στην κανονική διάρκεια (1-1) όσο και στην παράταση (2-2) και τον αγώνα να οδηγείται στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου και οι γηπεδούχοι (σ.σ. Μπράιτον) αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με 5-3 "έκλεψαν" την πρόκριση.

Σουόνσι - Κάρντιφ 1-0
Σάντερλαντ - Νόρθαμπτον 4-3 πεν. (2-2 κανονικός αγώνας)
Στόουκ Σίτι - Ρέντινγκ 4-3 πεν. (2-2 κανονικός αγώνας)

Τετάρτη 24/09

Νιούκαστλ-Τότεναμ 1-2 (90’ Όουεν / 62’ Παβλιουτσένκο, 66’ Ο’Χάρα)
Πόρτσμουθ-Τσέλσι 0-4 (36’ πεν. 49’ Λάμπαρντ, 45’ Μαλουντά, 64’ Καλού)
Άστον Βίλα-ΚΠΡ 0-1 (58’ Στιούαρτ)
Μπλάκμπερν-Έβερτον 1-0 (10’ Όλσον)
Ίπσουιτς-Γουίγκαν 1-4 (61’ Γουόλτερς. 64’ Καπό, 70’ Σάρνερ, 90’ Καμαρά / 52’ Κάτερμοουλ)
Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 5-3 πεν. (1-1 κ.α, 2-2 στην παράταση), (89’ Μάρεϊ, 95' Ανινσά / 64’ Ζέλσον, 108' Άιρλαντ)

Πόρτσμουθ - Τσέλσι 0-4

Νιούκαστλ - Τότεναμ 1-2