Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Θρασύβουλος-ΑΕΚ 3-3

καφές

Η ΑΕΚ για ένα ακόμα παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το εκτός έδρας τρίποντο, καθώς στην αναμέτρηση κόντρα στο Θρασύβουλο αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3

Αν και βρέθηκε να προηγείται με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Σκόκο (11', 42') και Μπλάνκο (31'), η ΑΕΚ εμφάνισε συμπτώματα Τζέκιλ και Χάιντ και μέσα σε ένα ημίχρονο γκρέμισε ό,τι με κόπο έχτισε σε 45 λεπτά.
Ο Θρασύβουλος με τεράστια ψυχικά αποθέματα και έναν εκπληκτικό Γκονσάλβες κατάφερε να γυρίσει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, εκμεταλλευόμενος την υπεροψία των ποδοσφαιριστών της Ένωσης στο δεύτερο μέρος και με δύο δικά του τέρματα (52', 56') αλλά και ένα του Άλβες (71') ο σύλλογος της Φυλής πήρε μία υπερπολύτιμη ισοπαλία σε ένα παιχνίδι που έδειχνε... χαμένο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Τσιώλης, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Ρόκας, Γκονσάλβες (88' Μαυρογενίδης), Κατσίκης (53' Άλβες), Κόζλεϊ (46' Πουλάκος)

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Καφές, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουάνφραν, Τζεμπούρ (60' Λαγός), Μπλάνκο, Πελετιέρι, Γεωργέας, Σκόκο, Ζορμπάς (72' Εντίνιο)

Γήπεδο: "Δημοτικό Στάδιο Φυλής"

Διαιτητής: Κ. Βασσάρας (Θεσ/νίκης)

Βοηθοί: Δ. Μποζατζίδης (Θεσ/νίκης), Χ. Γενναίος (Αθηνών)

Κίτρινες: Τσιώλης, Βεντούρα, Άλβες, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος / Αλεξόπουλος

Με μια ματιά
Το... φιλί της ζωής αναζητούσε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής κόντρα στο Θρασύβουλο, με τον Γιώργο Δώνη να πραγματοποιεί αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με εκείνο που παρέταξε στον ισόπαλο (1-1) αγώνα με την Λάρισα, προκειμένου να φτάσει στην πρώτη εκτός έδρας αναμέτρηση στο πρωτάθλημα.

Ο Θρασύβουλος προερχόταν από την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League κόντρα στον ΟΦΗ με το εντυπωσιακό 3-1 και η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήθελε να εκμεταλλευτεί το... μομέντουμ προκειμένου να αποσπάσει ό,τι καλύτερο μπορούσε.

Ο τεχνικός της Ένωσης παρέταξε την Ένωση με τον Σάχα στον άσο και τους Γεωργέα, Αλεξόπουλο, Μαϊστόροβιτς και Χουανφράν από τα δεξιά προς τα αριστερά της άμυνας. Πελετιέρι και Καφές αποτέλεσαν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Σκόκο και Ζορμπά αριστερά και δεξιά τους αντίστοιχα. Επιθετικές αιχμές ήταν οι Μπλάνκο και Τζεμπούρ.

Η ομάδα της Φυλής παρατάχθηκε με σχήμα 4-4-2 και τον Πεκάνια στα δοκάρια. Μπελεγρίνης, Βεντούρα, Σωτήρχος και Τσιώλης αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή ενώ οι Ροκάστλ και Λιαπάκης αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ. Ρόκας και Κατσίκης βρέθηκαν αριστερά και δεξιά στις πτέρυγες αντίστοιχα με τους Κόζλεϊ και Γκονσάλβες να ξεκινούν στην κορυφή της επίθεσης.

Μουδιασμένα μπήκαν οι 22 ποδοσφαιριστές στο γήπεδο της Φυλής με τα πρώτα πέντε λεπτά να μην κρύβουν κάποια αξιόλογη φάση.

Ωστόσο, με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση, η ΑΕΚ έδειξε τα δόντια της στον Θρασύβουλο και ο Σκόκο με κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0, βάζοντας την Ένωση στη θέση του οδηγού, κάνοντας πράξη παράλληλα το γρήγορο γκολ που επιθυμούσε ο Δώνης.

Η διαφορά ποιότητας των δύο συλλόγων ήταν εμφανής στο χορτάρι της "Φυλής" με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν με σουτ του Ρόκα, το οποίο δε βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό μετά τη φάση του Ρόκα, η Ένωση άγγιξε το δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι. Ο Καφές βρέθηκε μέσα στην περιοχή, με τον Έλληνα μέσο όμως να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ξοδεύοντας μία σημαντική ευκαιρία για το 2-0 και ένα... ήσυχο βράδυ.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν για ακόμα ένα γκολ. Και αυτό ήρθε έστω και από... σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Κύρου Βασσάρα, σε ένα μαρκάρισμα του Βεντούρα πάνω στον Τζεμπούρ στο 30'. Ο Μπλάνκο ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών αλλά ο Πεκάνια του είπε "όχι", ωστόσο ο Αργεντινός ήταν τυχερός, πήρε το ριμπάουντ και αυτή τη φορά δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-0 στο 31'.

Και το ήσυχο βράδυ γινόταν πραγματικότητα με το διπλό να "κλειδώνει" 10 λεπτά περίπου μετά το γκολ Αργεντινού. Συγκεκριμένα ο Σκόκο με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 42' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Πεκάνια να αποκρούει σε πρώτη φάση το σουτ του Αργεντινού, αλλά για μία ακόμα φορά να ηττάται στην επαναφορά.

Το ματς έδειχνε να καθαρίζει από νωρίς υπέρ της ΑΕΚ, που οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 3-0 να μαρτυρά τη χαώδη ποιοτική διαφορά των δύο συλλόγων, όπως αυτή τουλάχιστον... εμφανίστηκε στο πρώτο μέρος.

Και λέμε τουλάχιστον στο πρώτο μέρος καθώς το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σάκη Τσιώλη να περνά στη θέση του Κόζλεϊ τον Πουλάκο και το Θρασύβουλο να... αιφνιδιάζει την ΑΕΚ. Ο Βασσάρας έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Αλεξόπουλου, σε μία φάση που και αυτή αναμένεται να συζητηθεί, με τον Γκονσάλβες να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να στέλνει στη δεξιά γωνία την μπάλα και στην αριστερή τον Σάχα, μειώνοντας σε 3-1 στο 52'.

Και ο απόλυτος... αιφνιδιασμός συνεχίστηκε. Ο Γκονσάλβες ξαναχτύπησε μόλις τέσσερα λεπτά μετά τη μείωση του σκορ από τα 11 βήματα και με άψογη εκτέλεση φάουλ στο 56' νίκησε για δεύτερη φορά τον Σάχα που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Ό,τι οι παίκτες της Ένωσης είχαν χτίσει σε 45 λεπτά το γκρέμισαν μέσα σε ελάχιστα, με το Θρασύβουλο να έχει πλέον το ψυχολογικό αβαντάζ προκειμένου να παλέψει για ένα χαμένο, όπως φαινόταν, παιχνίδι.

Το σοκ ήταν ισχυρό για την ΑΕΚ με τους ποδοσφαιριστές να δείχνουν να τα έχουν χαμένα και αυτό να διαφαίνεται από τις κινήσεις τους και τις επιλογές τους στον αγωνιστικό χώρο της Φυλής. Υποτονική επιθετικά, με τα λάθη να διαδεχονται το ένα το άλλο σε μεσαία γραμμή και άμυνα αντίστοιχα.

Αποτέλεσμα αυτού; Ο νεοεισελθόντας Άλβες να τα εκμεταλλευτεί και με σουτ στο 71' να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σάχα και τους φιλάθλους του Θρασύβουλου στον 7ο ουρανό.

Ανήμπορη να αντιδράσει, ο χρόνος κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι δεν κλείστηκαν στην άμυνά τους, αλλά αντιθέτως προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς και γιατί όχι την ολική επαναφορά.

Ωστόσο αυτό ποτέ δε συνέβη με το σκορ να μένει στο 3-3 και το τελευταίο σφύριγμα του Βασσάρα να βρίσκει το Θρασύβουλο να πανηγυρίζει ένα σημαντικό βαθμό και την ΑΕΚ να προβληματίζει για ένα ακόμα παιχνίδι με την απόδοσή της.
Συνέντευξη Τύπου
Ο βοηθός του Γιώργου Δώνη, Μάκης Αγγελίνας, βρέθηκε στην συνέντευξη Τύπου και ενημερώσε τους εκπροσώπους του Τύπου ότι δεν αισθάνεται καλά και δεν έχει διάθεση να μιλήσει.
Όλα τα λεφτά...
Ο Γκονσάλβες που με δύο δικά του τέρματα έδωσε το έναυσμα για την... μερική ανατροπή και βοήθησε τα μέγιστα στην ισοπαλία που απέσπασε η ομάδα του από την Ένωση
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το δεύτερο ημίχρονο της ΑΕΚ
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Θρασύβουλος
(Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Τσιώλης, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Ρόκας, Γκονσάλβες, Κατσίκης, Κόζλεϊ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Γιώργος Δώνης): Σάχα, Καφές, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουάνφραν, Τζεμπούρ, Μπλάνκο, Πελετιέρι, Γεωργέας, Σκόκο, Ζορμπάς
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής στη Φυλή
10' Γκολ ΑΕΚ Σκόκο
Χαμηλό σουτ του Σκόκο έξω από την περιοχή, η μπάλα γκελάρει στο έδαφος και ο Πεκάνια δεν μπορεί να σώσει. 1-0 για την ΑΕΚ!
15' Σχόλιο
Η ΑΕΚ είναι αυτή που πιέζει, όμως δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ακόμα φάσεις μπροστά από την εστία του Πεκάνια, πέρα από το γκολ του Σκόκο.
19' Σουτ Θρασύβουλος Ρόκας
Κλέψιμο για τον Θρασύβουλο στη μεσαία γραμμή και αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει στον Ρόκα, ο οποίος σουτάρει δυνατά, άουτ.
20' Σουτ ΑΕΚ Καφές
Ο Σκόκο σεντράρει από αριστερά, η μπάλα έπειτα από κόντρες στρώνεται σε πλεονεκτική θέση στον Καφέ, όμως εκείνος σπαταλά την ευκαιρία με σουτ ψηλά άουτ.
21' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Τσιώλης
25' Σουτ Θρασύβουλος Ρόκας
Ένα ακόμα μακρινό σουτ του Ρόκα, ο Σάχα μπλοκάρει εύκολα.
29' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ροντρίγκεζ
30' Πέναλτι ΑΕΚ
Μαρκάρισμα του Ροντρίγκεζ στον Τζιμπούρ που βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον Πεκάνια, ο Κύρος Βασσάρας ανακαλύπτει πέναλτι.
31' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο εκτελεί, ο Πεκάνια αποκρούει, όμως ο Αργεντίνος παίρνει το "ριμπάουντ" και γράφει το 2-0.
41' Γκολ ΑΕΚ Σκόκο
Φάση διαρκείας στα καρέ του Πεκάνια, έπειτα από σέντρα ο Σκόκο πιάνει δυνατό σουτ όμως ο κήπερ του Θρασύβουλου αποκρούει σε πρώτη φάση, όμως στην επαναφορά και πάλι ο Σκόκο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Πουλάκος παίρνει τη θέση του Κόζλεϊ
51' Πέναλτι Θρασύβουλος
Νέα ανακάλυψη του Βασσάρα, πέναλτι για τον Θρασύβουλο σε μαρκάρισμα του Αλεξόπουλου
52' Γκολ Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Ο Βραζιλιάνος ευστοχεί από τη λευκή βούλα. 3-1 μειώνει ο Θρασύβουλος.
53' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Άλβες παίρνει τη θέση του Κατσίκη
53' Σουτ Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Δυνατό και συρτό σουτ του Βραζιλιάνου, η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Σάχα.
55' Γκολ Θρασύβουλος Ουέλινγκτον
Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Ουέλινγκτον, ο Σάχα δεν μπορεί να αντιδράσει. Ο Θρασύβουλος μειώνει σε 3-2!
57' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λαγός παίρνει τη θέση του Τζιμπούρ
63' Σουτ ΑΕΚ Πελετιέρι
Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Λαγός από αριστερά στρώνει στον Πελετιέρι, ο οποίος πιάνει συρτό σουτ που καταλήγει ελάχιστα άουτ.
71' Γκολ Θρασύβουλος Άλβες
Ο Ουέλινγκτον βρίσκει με καταπληκτική μπαλιά τον Άλβες, ο οποίος απέναντι από τον Σάχα δεν έχει πρόβλημα και με δυνατό σουτ ισοφαρίζει!
72' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Εντίνιο παίρνει τη θέση του Ζορμπά
74' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Άλβες
82' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Μπελεγρίνης
88' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος