Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Θρασύβουλος-ΟΣΦΠ 2-3

New Image

Ο Ολυμπιακός αν και παρουσίασε το γνωστό κακό του πρόσωπο κέρδισε 3-2 τον Θρασύβουλο

Οι πρωταθλητές προβλημάτισαν για άλλη μια φορά, παρ΄ όλο που προηγήθηκαν 2-0 με τους Μενδρινό (18') και Νούνιες (29'). Ο Ολυμπιακός είχε κάκιστη απόδοση και δίκαια ισοφαρίστηκε από τον Θρασύβουλο με τους Αναστασάκο (30') και Μπρη (35'). Τελικά έφτασε στη νίκη με γκολ του Κοβάτσεβιτς στο 89ο λεπτό.
Ο Σάκης Τσιώλης προτίμησε να χτυπήσει στα "ίσια" το παιχνίδι παρά να περιμένει τον Ολυμπιακό και παρέταξε την ομάδα του με ένα ευέλικτο 4-2-3-1 το οποίο μετατρεπόταν όταν το επιλέγει Έλληνας τεχνικός σε 4-1-3-2.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χοσέ Σεγκούρα άλλαξε σχήμα και πρόσωπα μετά το Κυριακκάτικο ντέρμπι με την ΑΕΚ. το 4-5-1 έγινε 4-4-2 με τον Σίσιτς παρτενέρ του Κωνσταντίνου στην επίθεση και τους Ντομί, Ζεβλάκοφ να επιστρέφουν στην βασική ενδεκάδα.

Μόνο ο Νικοπολίδης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια/απάθεια των μέσων του Ολυμπιακού. Ο Ρόκας ήταν σε εξαιρετική ημέρα και άρχισε από τα πρώτα λεπτά να ταλαιπωρεί την άμυνα των ερυθρολεύκων που βάδιζε στα χνάρια της μεσαίας γραμμής με πολλά κενά και λάθος τοποθετήσεις.

Η μόνη γραμμή που λειτουργούσε για τους πρωταθλητές ήταν η επίθεση με τους Κωνσαντίνου, Νούνιες, Μενδρινό και Σίσιτς να μάχονται για όλες τις μπάλες και να εκμεταλλεύονται την ανωτερότητά τους σε τεχνική κατάρτιση.

Η ανωτερότητα του Θρασύβουλου στον αγωνιστικό μεταφράστηκε σε ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Νικοπολίδη, αλλά όχι σε γκολ αφού ο πορτιέρο των Πειραιωτών είχε αναλάβει προσωπικά την υπόθεση "0" στα μετόπισθεν.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Ρόκα ταλαιπώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού έκανε το δυνατό σουτ του λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε εξαιρετικά σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους αλλά ο Μίχος δεν κατάφερε από την μεγάλη περιοχή και δεξιά να παραβιάσει την εστία του Νικοπολίδη, που έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα

Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και το πλήρωσαν στην πρώτη οργανωμένη επίσκεψη των πρωταθλητών στα καρέ του Κωστάκη. Στο 18ο λεπτό ο Πάντος βρήκε τον Κωνσταντίνου μέσα στην μεγάλη περιοχή, αυτός πάσαρε στον Μενδρινό στο ύψος του πέναλτι, που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους "ερυθρόλευκους".

Για το επόμενο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία με τον Θρασύβουλο να δείχνει επηρεασμένος από το τέρμα του Μενδρινού. Μοναδικό "ξέσπασμα" ένα σουτ του Ρόκα στο 27' αλλά και πάλι ο Νικοπολίδης δεν άφησε την εστία του να παραβιαστεί.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νούνιες αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ατομική ενέργεια και όμορφο τελείωμα. Ο Αργεντίνος βγήκε τετ α τετ με τον Κωστάκη αλλά το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε με τα πόδια ο πορτιέρο των γηπεδούχων. Στην επαναφορά από θέση διαγώνια και δεξιά ο Νούνιες κατάφερε να νικήσει τον Κωστάκη με δυνατό σουτ στην γωνία και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό.

Δικαίωση για τον Θρασύβουλο

Πριν όμως κοπάσουν τα πανηγύρια στον ερυθρόλευκο πάγκο ο Θρασύβουλος πήρε ότι δικαιούταν. Αμέσως μετά τη σέντρα ο Αναστασάκος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσαν να τον κόψουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού (με τον Ντομί να παραπατάει) και με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε για τους γηπεδούχους.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία του Θρασύβουλου και στην δεύτερη επίσκεψη στα καρέ του Νικοπολίδη μετά το 2-1 ευτύχισαν να πετύχουν και πάλι κοιμώμενη την άμυνα των πρωταθλητών ισοφαρίζοντας το σκορ. Στο 35ο λεπτό και ύστερα από σέντρα σουτ του Μίχου η μπάλα έφθασε στον Μπρη στην μικρή περιοχή και με πλασέ ισοφάρισε για τον Θρασύβουλο, σε φάση παρόμοια με το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων.

Χειρότερη η επανάληψη

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να δείχνουν αδυναμία στην δημιουργία φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Θρασύβουλος έδειχνε ότι ήθελε να πετύχει κι άλλο γκολ, όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Τελικά, στη μοναδική αξιόλογη φάση, ήρθε ο Κοβάτσεβιτς στο 89΄ να ελιχθεί μέσα στην περιοχή και με πλασέ να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Συνέντευξη Τύπου
Χοσέ Σεγκούρα (Ολυμπιακός): "Από το αποτέλεσμα είμαι ευχαριστημένος και από την απόδοση, την εμφάνιση της ομάδας σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Καταφέραμε να αποφύγουμε κάποιες δύσκολες στιγμές και πετύχαμε δύο γκολ. Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια. Ηταν πάρα πολύ δύσκολος ο αγώνας γιατί είχαμε την ψυχολογία σε άσχημη κατάσταση λόγω της ήττας της Κυριακής και δεύτερο γιατί ο αντίπαλος ήξερε ότι θα έχει απέναντί του μία πάρα πολύ νευρική ομάδα και προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί. Ναι, είναι έτοιμη η ομάδα και πρέπει να είναι έτοιμη.

Πρέπει να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που έχει, πρέπει να συνεχίσει. Σήμερα ήταν η πρώτη δοκιμασία, η Λάρισα θα είναι η δεύτερη. Δεν υπάρχουν νεύρα μεταξύ των παικτών. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η αυτοπεποίθηση των ποδοσφαιριστών είναι πεσμένη μετά τον αγώνα της Κυριακής.

Η κατάσταση των ποδοσφαιριστών είναι φυσιολογικό να είναι δύσκολη, γιατί έχουμε περάσει ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα. Μένουν αρκετά παιχνίδια μπροστά μας και είναι λογικό να έχουν ξοδέψει αρκετές από τις δυνάμεις τους, αφού είμαστε στο φινάλε. Εγώ βλέπω ότι έχουν μεγάλη διάθεση για να δουλέψουν. Αυτό που αναφέρθηκε με τις εξετάσεις δεν είναι και τόσο σοβαρό.

Όταν ένας ποδοσφαιριστής έχει κάποια προβλήματα, η απόδοσή του μπορεί να οφείλεται και στη φυσική κατάσταση, αλλά κυρίως και στην ψυχολογική του κατάσταση. Κι ένας ποδοσφαιριστής μέσα σε ένα παιχνίδι, προσπαθεί να ξεπεράσει και τα δύο. Δεν ξεπερνιούνται σε δύο ημέρες ή μία εβδομάδα, εξαρτάται, όμως και από αυτούς τους δύο παράγοντες.

Στο τέλος του πρωταθλήματος θα θυμόμαστε αυτό το ματς με την ΑΕΚ σαν μία πάρα πολύ δύσκολη και άσχημη στιγμή. Είναι το επάγγελμά μας τέτοιο, μετά από κάθε παιχνίδι, πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα το επόμενο και πρέπει να το κάνουμε αυτό γιατί είναι έτσι η φύση της δουλειάς μας".

Σάκης Τσιώλης (Θρασύβουλος): "Σίγουρα έγινε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, συναρπαστικό. Εμείς ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, με γρήγορες επιθέσεις κάναμε ευκαιρίες για να τελειώσουμε φάσεις, αλλά αυτός που προηγήθηκε ήταν ο Ολυμπιακός. Σίγουρα, μετά και το δεύτερο γκολ, ήταν πολύ μεγάλη προσπάθεια των παιδιών και τους αξίζουν συγχαρητήρια, που γύρισαν τόσο γρήγορα το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθήσαμε να αυξήσουμε την επιθετικότητα μας, με το γεγονός ότι πηγαίναμε στο Καραϊσκάκη με αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο δεν θα ήταν για εμάς τόσο ανταγωνιστικό. Ο Θρασύβουλος έκανε το χρέος του. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Ο Θρασύβουλος είναι μία ομάδα που έχει οργανωθεί, έχει προετοιμαστεί πολύ καλά και δικαιολογήσαμε ότι ο εκπρόσωπος της Β’ Εθνικής κατηγορίας και οι ομάδες της, μπορούν να είναι ανταγωνιστικές στη μεγάλη κατηγορία.

Δεν τρέφουμε ελπίδες για τη ρεβάνς αλλά αποδείξαμε πως έχουμε καλές παίκτες και καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό".

Οι συνθέσεις των ομάδων
Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Ν. Βασιλείου, Λιαπάκης, Μίχος, Κατσίκης (79΄ Χαραλαμπάκης), Δήμος (46΄ Σαλί), Ρόκας, Λουίς, Σωτήρχος, Μπρης (56΄ Πουλάκος), Αναστασάκος.

Ολυμπιακός (Χοσέ Σεγκούρα): Νικοπολίδης, Πάντος, Ντομί, Ζούλιο Σέζαρ, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Μενδρινός, Πατσατζόγλου, Κωνσταντίνου (46΄ Κοβάτσεβιτς), Νούνιες (69΄ Μπελούτσι), Σίσιτς (80΄ Τζόρτζεβιτς).

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)
Κίτρινες: Δήμος, Κατσίκης, Ρόκας, Ν. Βασιλείου - Μενδρινός, Ντομί, Λεντέσμα

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Θρασύβουλος(Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Μίχος, Λιαπάκης, Βασιλείου, Ρόκας, Μπρης, Σωτήρχος, Δήμος, Κατσίκης, Λουίζ, Αναστασάκος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Oλυμπιακός(Χοσέ Σεγούρα): Νικοπολίδης, Σέζαρ, Ντομί, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Πάντος, Πατσατζόγλου, Νούνιες, Σίσιτς, Μενδρινός, Κωνσταντίνου
1' Έναρξη αγώνα
2' Φάουλ Ολυμπιακός
Η μπάλα μετά από φάουλ του Νούνιες βρήκε το τείχος.
7' Ευκαιρία Θρασύβουλος
Το δυνατό σουτ του Ρόκα έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Νικοπολίδης.
9' Φάουλ Ολυμπιακός
Ο Νούνιες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω στο τείχος.
11' Σουτ Ολυμπιακός Νούνιες
Η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
12' Ευκαιρία Θρασύβουλος
Νέα ευκαιρία για τον Θρασύβουλο. Ο Μίχος δεν κατάφερε από την μεγάλη περιοχή και δεξιά να παραβιάσει την εστία του Νικοπολίδη, που έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του μέσου των γηπεδούχων.
14' Κόρνερ Ολυμπιακός
15' Σουτ Θρασύβουλος Αναστασάκος
Η μπάλα έφυγε άουτ.
16' Κόρνερ Ολυμπιακός
Κεφαλιά του Ζεβλάκοφ η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
18' Γκολ Ολυμπιακός Μενδρινός
Ο Πάντος βρήκε τον Κωνσταντίνου μέσα στην μεγάλη περιοχή, αυτός πάσαρε στον Μενδρινό στο ύψος του πέναλτι, που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους "ερυθρόλευκους".
19' Σουτ Ολυμπιακός
Σουτ του Πατσατζόγλου η μπάλα έφυγε άουτ.
21' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Δήμος
Για μαρκάρισμα στον Σίσιτς λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.
24' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Κατσίκης
Εκτέλεσε το φάουλ χωρίς να σφυρίξει ο διαιτητής.
26' Ευκαιρία Θρασύβουλος
Ο Ρόκας εξαπολύει δυνατό σουτ, αλλά ο Νικοπολίδης διώχνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.
27' Γκολ Ολυμπιακός Νούνιες
Ο Νούνιες μετά από διπλή προσπάθεια έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό, με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, από θέση διαγώνια και δεξιά.
29' Γκολ Θρασύβουλος Αναστασάκος
Ο επιθετικός του Θρασύβουλου ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσαν να τον κόψουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού και με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε για τους γηπεδούχους.
35' Γκολ Θρασύβουλος Μπρης
Μετά από σέντρα σουτ του Μίχου η μπάλα έφθασε στον Μπρη στην μικρή περιοχή που με πλασέ ισοφάρισε για τον Θρασύβουλο.
38' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μενδρινός
Για δυνατό μαρκάρισμα στον Μίχο.
43' Φάουλ Ολυμπιακός
Ο Μενδρινός στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
44' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Πάντος μετά από προσωπική ενέργεια μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, πάσαρε στον Σίσιτς, αλλά το σουτ του επιθετικού των "ερυθρόλευκων" έφυγε ψηλά άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός Κωνσταντίνου
Ο Κοβάσεβιτς μπήκε στον αγώνα.
46' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Δήμου
Ο Σαλί μπήκε στον αγώνα.
51' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Ντιντιέ Ντομί μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής του Θρασύβουλου στον Κοβάσεβιτς, το πλασέ όμως του επιθετικού του Ολυμπιακού ήταν αδύναμο και η μπάλα απόμακρύνθηκε από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.
55' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Μπρης
Ο Πουλάκος μπήκε στον αγώνα.
64' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να δείχνουν αδυναμία στην δημιουργία φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες.
68' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός Νούνιες
Ο Μπελούτσι μπήκε στον αγώνα.
70' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ρόκας
70' Ευκαιρία
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη, ο Βασιλείου δεν μπόρεσε από την μικρή περιοχή να βρει την μπάλα που έφυγε άουτ.
71' Σουτ Ολυμπιακός Λεντέσμα
72' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντομί
73' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Βασιλείου
Για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη των "ερυθρόλευκων".
76' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Λεντέσμα
77' Σχόλιο
Ο Θρασύβουλος δείχνει περισσότερο επιθετικές διαθέσεις από τους "ερυθρόλευκους" έχοντας την κατοχή της μπάλας και την προσπάθεια δημιουργίας φάσεων.
79' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος Kατσίκης
Ο Χαραλαμπάκης μπήκε στον αγώνα.
81' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός Σίσιτς
Ο Τζόρτζεβιτς μπήκε στον αγώνα.
83' Σουτ Θρασύβουλος
Σουτ του Πουλάκου η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.
85' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
88' Γκολ Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ο επιθετικός του Ολυμπιακού ελίχθηκε από τα αριστερά, ξεπέρασε τον Λιαπάκη και από διαγώνια θέση με σουτ, έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κωστάκη, στην αριστερά πλευρά των διχτύων του γκολκίπερ του Θρασύβουλου.
90' Έναρξη καθυστερήσεων