Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Θρασύβουλος-Πανιώνιος 0-1

Μπάλαμπαν-Πανιώνιος-Θρασύβουλος

Με γκολ του Μπάλαμπαν στο 91', ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 το Θρασύβουλο και πέρασε στους "8"

Οι "κυανέρυθροι" είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια όμως δεν μπορούσαν να φτιάξουν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και δυσκολεύονταν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των "πρασίνων", ενώ στο 82' τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για αυτούς με την αποβολή του Όμο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο ο Μπόσκο Μπάλαμπαν "έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά" για το συγκρότημα του Εμίλιο Φερέρα, αφού με αριστερό βολέ από τη μικρή περιοχή παραβίασε την εστία του Κωστάκη και χάρισε μία εξαιρετικά δύσκολη αλλά και σημαντική πρόκριση στην ομάδα του.

Με τον "αέρα" της μίας κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες, ο Πανιώνιος μπήκε στο γήπεδο της Φυλής για να πάρει με το... καλημέρα τα ηνία και να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα τον βάλει σε θέση ισχύος για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου hellas on line, ωστόσο μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο του.

Οι "κυανέρυθροι" του Εμίλιο Φερέρα είχαν μεν την καταφανή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, με καλή κυκλοφορία μπάλας και περισσότερες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει σε τελική ανάλυση είναι το γκολ και εκεί είχαν να επιδείξουν μηδέν στο πηλίκο.

Η μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα χάθηκε στο 21': μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μανιάτης βρέθηκε αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή του Κωστάκη αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε χτύπησε στον Κούκετς και απομακρύνθηκε.

Στον αντίποδα, ο Θρασύβουλος έκλεινε σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Κωστάκη ενώ μετά το ημίωρο άρχισε να επισκέφτεται σιγά σιγά την περιοχή του Ανδριόλα, με την κεφαλιά του Καραμαλίκη στο 36' που έφυγε άουτ να είναι η μοναδική αξιοσημείωτη επιθετική του προσπάθεια στα πρώτα 45 λεπτά.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο Θρασύβουλος ήταν αυτός που μπήκε πολύ απειλητικά στην επανάληψη και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 10 λεπτά οι "πράσινοι" του Γιάννη Σερέπα ανησύχησαν δύο φορές τον Ανδριόλα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 49': ο Χατζηπαντελίδης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Ανδριόλα να είναι εξουδετερωμένος αλλά τη μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα αφού ο Λάτκα βρέθηκε ως "από μηχανής Θεός" και έσωσε τον Πανιώνιο πάνω στη γραμμή.

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από συνεργασία Χατζηπαντελίδη-Καραμαλίκη ο πρώτος ανάγκασε τον Αντριόλα να μπλοκάρει το σουτ που επιχείρησε, ενώ η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη για τους Νεοσμυρνιώτες στα καρέ του Θρασύβουλου στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 60'.

Τότε, ο Κούκετς εκτέλεσε κόρνερ και οι φιλοξενούμενοι "φώναξαν" ότι στο κατέβασμα της μπάλας από τον Κωστάκη η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, όμως ο διαιτητής Ζαχαριάδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις μεγάλες συγκινήσεις για τους περίπου 300 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο (στην πλειονότητά τους φίλοι του Πανιωνίου) να έρχονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 82' οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν, καθώς ο Όμο υπέπεσε σε σκληρό φάουλ στον Ντοριβάλ και ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν είχε τον παραμικρό ενδοιασμό να δείξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον κεντρικό αμυντικό των "κυανέρυθρων" και να του δείξει πρόωρα το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Παρά τον παίκτη λιγότερο, η ομάδα του Φερέρα είχε την ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα να "καθαρίσει" το ματς με τον Μπάλαμπαν, όμως το σουτ που έπιασε μετά από σέντρα του Μπούσκετς δεν είχε την δύναμη που απαιτούνταν με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί με άνεση από τον Μίχο.

Με την ευκαιρία αυτή να περνάει ανεκμετάλλευτη όλοι πίστεψαν πως οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, όμως ο Μπόσκο Μπάλαμπαν είχε άλλη άποψη, επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη του κλάση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και αυτό γιατί με αριστερό βολέ από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Θρασύβουλου, με το σουτ του να νικάει την αντίσταση του Κωστάκη και να χαρίζει στην ομάδα του την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου hellas on line.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θρασύβουλος (Γιάννης Σερέπας): Κωστάκης, Πιπίνης, Χ. Μίχος, Βασιλείου, Ζώνας, Σ. Μίχος, Κόμπο, Χατζηπαντελίδης, Ντοριβάλ, Κατσίκης, Καραμαλίκης

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Κοντοές, Όμο, Λάτκα, Νικολάου, Κούκετς, Ριέρα, Κουμορτζί, Μπουβάλ, Μπάλαμπαν