Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Θρασύβουλος-ΠΑΟ 0-1

Παναθηναϊκός πανηγυρική λαχανί

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-1 του Θρασύβουλου και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Με την φόρα της επιτυχίας επί του Ολυμπιακού αλλά και πολλές αλλαγές (επανεμφάνιση Γκαλίνοβιτς και Ιβανσιτς από τραυματισμούς) στο αρχικό σχήμα, ο Βίκτορ Μουνιόθ «φρέσκαρε» την ομάδα του. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ο Νασίφ Μόρις στο 44’ από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ!!!!
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Θρασύβουλος (Γ. Φοιρός): Ράπτης, Τσβετάνοφ, Βασιλείου, Ευθυμίου, Λεονάρντο (66’ Ουρούμοφ), Μπελεγρίνης (46’ Δήμος), Χαλιμούρδας, Κουτσοκώστας, Αγγος Θ. (62’ Γιαννακίδης), Αγγος Κ., Τσιώλης.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Δάρλας, Νίλσον, Σέριτς (61’ Ιβανσιτς), Μόρις, Αντονσον, Αντριτς (84’ Μπόβιο), Λεοντίου, Θεοδωρίδης, Ρομέρο (66’ Τζιόλης), Μάντζιος.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)
Βοηθοί: Πάνου (Αιτ/νίας) – Βλάχος (Γρεβενών)
Κίτρινες: Αγγος Κ., Βασιλείου, Λεονάρντο, Ευθυμίου / Λεοντίου, Δάρλας, Αντονσον
Κόκκινες: -
td> Με μια ματιά
Με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό παρέταξε την ομάδα του στο αγώνα με τον Θρασύβουλο, ο Βίκτορ Μουνιόθ. Κάτι οι τραυματίες και οι απουσίες από κάρτες, κάτι η ξεκούραση και η ευκαιρία να δοκιμάσει νέα πρόσωπα ο Ισπανός τεχνικός προσαρμόστηκε με τα δεδομένα αυτά.

Ετσι στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκαν οι Γκαλίνοβιτς (στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του στην Πάτρα), Αντονσον, Δάρλας, Αντριτς, Λεοντίου, Θεοδωρίδης, Νίλσον και Μάντζιος ήταν οι οκτώ παίκτες που αποτέλεσαν βασικές επιλογές οι οποίοι πλαισιώθηκαν από τους Μόρις, Σέριτς και Ρομέρο που αγωνίστηκαν και κόντρα στον Ολυμπιακό.

Σε ότι αφορά τους γηπεδούχους, ο κ. Φοιρός στο δεύτερο παιχνίδι του στον πάγκο του Θρασύβουλου, παρέταξε την ομάδα της Φυλής με σύστημα 4-4-1 και λίγες αλλαγές σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος κόντρα στο Χαϊδάρι, όπου το ντεμπούτο του συνοδεύθηκε με ήττα (3-0).

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά για τους παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να τα εκμεταλλευθούν στο έπακρο οι γηπεδούχοι και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αγγο και τον Κουτσοκώστα προσπάθησαν να απειλήσουν (5’, 6’) αλλά δύο φορές ο Γκαλίνοβιτς έδειξε ότι ήταν «ζεστός».

Οι «πράσινοι» βρήκαν τα «πατήματά» τους στον αγωνιστικό χώρο μετά τα πρώτα δέκα λεπτά και δημιούργησαν έτσι την πρώτη τους ευκαιρία στο 13’ όταν μετά την σέντρα του Δάρλα ο Μάντζιος έκανε το κοντρόλ σούταρε άμεσα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ανέλαβε τρία λεπτά αργότερα να εκτελέσει ένα φάουλ που κέρδισε ο ίδιος ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Οι παίκτες του Μουνιόθ είχαν κερδίσει την εδαφική υπεροχή και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι που είχε αποκτήσει ρυθμό χωρίς ωστόσο να δημιουργούν κάποια μεγάλη φάση. Η προσπάθεια των Θεοδωρίδη (18’), Λεονάρντο (20’) να απειλήσουν από εκτέλεση φάουλ δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Στο 22’ ο Κώστας Αγγος εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ στην μεσαία γραμμή με σκοπό να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και ο Μπελεγρίνης που έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά προσπάθησε να πλασάρει τον εξερχόμενο Γκαλίνοβιτς, όμως ο Κροάτης πορτιέρο άπλωσε τα μακριά του χέρια και έδιωξε την μπάλα δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση μετά την αποχή περίπου 50 ημερών (14 Σεπτεμβρίου) από επίσημα παιχνίδια. Τρία λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας των «πράσινων» έδειξε «έτοιμος» και στα ψηλά αφού απομάκρυνε και ένα φάουλ του Τσβετάνοφ.

Λίγο μετά την συμπλήρωση του ημίωρου (31’) οι παίκτες του Μουνιόθ θα γίνουν αρκετά απειλητικοί όταν σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Μάντζιος «έκοψε» παράλληλα την μπάλα στον Ρομέρο όμως το πλασέ του σταμάτησε την τελευταία στιγμή ο γκολκίπερ του Θρασύβολου.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα αλλά δεν έδειχναν «ζεστοί» στο να μπουν στην αντίπαλη εστία. Ετσι ότι δεν κατάφεραν στις λιγοστές ευκαιρίες που τους δόθηκαν από μέσα από την περιοχή το πέτυχαν έξω από αυτήν και μάλιστα με ένα απρόοπτο… παίκτη.

Ηταν τον 42’ όταν ο Νασίφ Μόρις ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων και ο Νοτιοαφρικάνος αμυντικός δικαιώθηκε για την επιλογή του. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» με αριστουργηματικό τρόπο έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ράπτη που έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την τροχιά της προς τα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα (44’) στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους οι παίκτες του Μουνιόθ έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσουν» την νίκη-πρόκριση, αλλά στην εξαιρετική ασίστ του Θεοδωρίδη προς τον Μάντζιο, ο επιθετικός των «πράσινων» νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ράπτη.

Στην επανάληψη, οι δύο τεχνικοί στην «σκακιέρα» του ματς για περίπου δέκα λεπτά άλλαζαν παίκτες στον αγωνιστικό χώρο και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει δύο φορές (με Αγγο Κ. και Λεονάρντο) χωρίς επιτυχία.

Ο κ. Φοιρός «φρέσκαρε» την μεσαία και επιθετική του γραμμή αφού πέρασε στο ματς τους Δήμου, Ουρούμοφ και Γιαννακίδη την ίδια ώρα που ο ομόλογός του 49χρονος Ισπανός ξεκούρασε τους Σέριτς και Ρομέρο αντικαθιστώντας τους με τους Ιβανσιτς και Τζιόλη που αποθεώθηκαν από τους περίπου 2.000 οπαδούς που ήταν στις εξέδρες του γηπέδου.

Το παιχνίδι κύλησε μέχρι το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο χωρίς οι δύο ομάδες να είναι απειλητικές προς τις αντίπαλες εστίες, κάτι που σύμφερε τους φιλοξενούμενους που έχοντας τον έλεγχο του αγώνα διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύθηκαν ένα λάθος του Δάρλα στο 78’ και με τον Γκαλίνοβιτς σχεδόν εξουδετερωμένο, ωστόσο μέχρι να σουτάρει ο Ουρούνοφ έξω από την μεγάλη περιοχή ο Κροάτης πορτιέρο είχε επιστρέψει και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 83’ όμως οι παίκτες του Φοιρού που προσπάθησαν να πιέσουν τους «πράσινους» λίγο έλειψαν να «παγώσουν» τους πάντες στη Φυλή, όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Ουρούνοφ ο Κώστας Αγγος δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον κ. Μουνιόθ να «ρίχνει» και τον Μπόβιο στο ματς λίγο πριν το τέλος ενώ ο Ισπανός τεχνικός είδε την ομάδα του να χάνει δύο «κλασικές» ευκαιρίες, όταν στην σέντρα σουτ Τζιόλη ο Ράπτης πρώτα και το οριζόντιο δοκάρι του στην συνέχεια σταμάτησαν την πορεία της μπάλας για τα δίχτυα του Θρασύβουλου ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είδε το δοκάρι του στις καθυστερήσεις να σταματάει την «βολίδα» του Θεοδωρίδη.

Το τελικό σφύριγμα του κ. Ζωγράφου βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού.
td> Συνέντευξη Τύπου
Μουνιόθ: "Ήταν ένα τυπικό ματς Κυπέλλου, όπου θέλαμε τη νίκη και την πετύχαμε. Ομολογώ οτι ο Θρασύβουλος μας δυσκόλεψε και γι' αυτό δεν ήταν εύκολη η νίκη μας, όμως αυτό που έχει σημασία είναι η πρόκριση. Έκανα φρεσκάρισμα στην ομάδα, βάζοντας νέους παίκτες που έδειξαν ένα πολύ καλό σύνολο. Είμαι τυχερός, καθώς έχω την ευκαιρία να χρησιμοποιώ αρκετούς παίκτες, που μπορούν να προσφέρουν ανα πάσα στιγμή".

Φοιρός: "Ψάχναμε μια νίκη ή μια καλή εμφάνιση σε αυτό τον αγώνα για ψυχολογικούς λόγους. Είμαι ευχαροστημένος απο την προσπάθεια των παικτών, αφού αγωνιστήκαμε με αρκετές αλλαγές. Είχαμε καλή κυκλοφορία στο ματς, αλλά δεχθήκαμε το γκολ σε ένα κρίσιμο σημείο. Μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε αλλά δεν το πετύχαμε, γι' αυτό και μας μένει η πικρία και η ικανοποίηση απο την καλή εμφάνιση".

Μάντζιος: "Δεν είχαμε καλή απόδοση, αλλά πήραμε τη νίκη και την πρόκριση. 'Εχουμε "δέσει" πολύ σαν ομάδα τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Ειδικά αμυντικά, δεχόμαστε πολύ δύσκολα γκολ. Τώρα ακολουθεί η αναμέτρηση με τον Εργοτέλη, όπου θέλουμε τη νίκη".

Γκαλίνοβιτς: "Είναι καλό οτι επέστρεψα στην αγωνιστική δράση σχετικά νωρίς. Ήταν σημαντική και σπουδαία νίκη, ενώ το θετικό είναι οτι αγωνίστηκα χωρίς προβλήματα και έδειξα σε καλή κατάσταση".

Θεοδωρίδης: "Θέλαμε την πρόκριση και την πήραμε. Δεν είχαμε καλή απόδοση, αλλά είχαμε θετική εμφάνιση. Στόχος ήταν να διατηρήσουμε τις θετικές εντυπώσεις μετά τη νίκη με τον Ολυμπιακό".
td> Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Νασίφ Μόρις από απευθείας χτύπημα φάουλ με αριστουργηματικό τρόπο που μόνο παίκτες με εξαιρετική τεχνική μπορούν να πετύχουν. Μάλιστα, ο Νοτιοαφρικάνος που στην περίοδο της προετοιμασίας αλλά και στην προθέρμανση το δοκιμάζει… απευθύνθηκε προς τα «πειράγματα» του πάγκου του «τριφυλλιού» κάνοντας την κίνηση με τα χέρια απλωμένα (τι να κάνω…χαμογελώντας).
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την μικρή παρουσία των οπαδών του Παναθηναϊκού που παρά την νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου δεν έδωσαν το παρών στις εξέδρες του δημοτικού γήπεδου της Φυλής. Ισως το ακατάλληλο της ώρας… ίσως και η ανακοίνωση της ΠΑΕ να αλλάξει θέση και να στείλει στον εξώστη (πάνω διάζωμα) του ΟΑΚΑ τις δύο θύρες των οργανωμένων να έπαιξε το ρόλο του…
td> To Live του αγώνα...
90+3' Λήξη αγώνα.

84'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπόβιο στη θέση του Αντριτς.

83' Ασταθής απόκρουση του Γκαλίνοβιτς στη μικρή περιοχή αλλά δεν βρέθηκε κάποιος από τους γηπεδούχους να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ευθυμίου.

78' Ο Ούρουμοφ έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Γκαλίνοβιτς μλπόκρε σταθερά.

70' Κίτρινη κάρτα στον Άντονσον.

67' Αλλαγές για Πανααθηναϊκό και Θρασύβουλο. Ο Ούρουμοφ στη θέση του Λεονάρντο και ο Τζιόλης αντί του Ρομέρο.

62' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο.

61' Ο Άγγος έδωσε τη θέση του στον Γιαννακίδη.

61' Ο Ίβανσιτς πέρασε στη θέση του Σέριτς.

60' Κίτρινη κάρτα στον Δάρλα.

54' Ο Άγγος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουτσοκώστα αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

46' Ο Δήμος πέρασε στη θέση του Μπελεγρίνη.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Λήξη ημιχρόνου.

44'

Ο Μάντζιος μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του του απέναντι από τον Ράπτη δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να διώξει ο τερματοφύλακας του Θρασύβουλου.

42' Γκοοολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μόρις(!) εκτέλεσε απ'ευθείας το φάουλ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ράπτη.

31' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ρομέρο να κάνει την προβολή από κοντά μετά από γύρισμα
του Μάντζιου και τον Ράπτη να διώχνει ενστικτωδώς.

26' Σουτ του Τσβετάνοφ, απέκρουσε ο Γκαλίνοβιτς.

25' Κίτρινη κάρτα στον Λεοντίου.

18' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

16' Εκτέλεση φάουλ από τον Μάντζιο η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράπτη.

14' Κίτρινη κάρτα στον Κ. Αγγο.

13' Ο Μάντζιος σε πολύ καλή θέση μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα αρκετά μακριά από τη εστία του Ράπτη.

02' Ο Θρασύβουλος προσπαθεί να αιφνιδιάσει, με τον Κουτσοκώστα που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά από πλάγια θέση και τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

01' Ο αγώνας ξεκίνησε.

Οι συνθέσεις:

Θρασύβουλος (Γιώργος Φοιρός):

Ράπτης, Τσβετάνοφ, Βασιλείου, Ευθυμίου, Λεονάρντο, Μπελεγρίνης, Χαλιμούρδας, Κουτσοκώστας, Άγγος Θ., Άγγος Κ., Τσιώλης

Παναθηναϊκός (Βίκτορ Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Άντονσον, Μόρις, Σέριτς, Δάρλας, Νίλσον, Άντριτς, Λεοντίου, Ρομέρο, Θεοδωρίδης, Μάντζιος

Μικρά-Μικρά… από την Φυλή

- Μήνυμα από τον Δήμαρχο της Φυλής, τον πρόεδρο της ΠΑΕ και όλους τους ανθρώπους της ομάδας της Β’ Εθνικής για καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό σε Ελλάδα και Ευρώπη απεύθυνε από τα μεγάφωνα το γραφείο Τύπου της ΠΑΕ που αξίζει να πούμε πως είχε κάνει εξαιρετική δουλειά.

- Βύντρα, Κώτσιος, Σαλπιγγίδης και Παπαδόπουλος στις εξέδρες παρακολούθησαν την αναμέτρηση ενώ από την διοίκηση βρέθηκαν ο πρόεδρος της ΠΑΕ κ. Μήτσου και ο Σπύρος Λιβαθηνός.

- Οδηγίες προς τον Σεμπαστιάν Ρομέρο με το μπλοκάκι του και αρκετά παραστατικός έδωσε ο Βίκτορ Μουνιόθ λίγη ώρα πριν την έναρξη της προθέρμανσης για τους «πράσινους».

- Μετά το παιχνίδι με την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ οι «πράσινοι» ξαναέγιναν «φωσφοριζέ» αφού φόρεσαν και πάλι την αγαπημένη εμφάνιση πολλών οπαδών του.

- Με 17μελή αποστολή ήρθε τελικά (και παρατάχθηκε στο φύλλο αγώνα) ο Παναθηναϊκός στον αγώνα για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

-Ανθρωποι από το τεχνικό τιμ… δεν αντιστάθηκαν στον πειρασμό των χοτ-ντοκ έξω από το δημοτικό γήπεδο. Βλέπετε η μεσημεριανή ώρα αλλά και η τσίκνα… του καπνού ήταν προκλητική.