Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Θρασύβουλος-Skoda Ξάνθη 1-1

Θρασύβουλος-Ξάνθη-φάση

Ο Θρασύβουλος αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τη Skoda Ξάνθη στη Φυλή και έμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 12' με την κεφαλιά του Μαρτορέλ, στην πρώτη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, όμως η Ξάνθη "απάντησε" στο 26' με τον Πόι και είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την ολική ανατροπή στο 31' με μοναδικό τετ α τετ του Αγκάλι.
Οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχτηκαν στο τέλος του πρώτο μέρους, με τον Τραΐκοβιτς να αντικρύζει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για σκληρό μαρκάρισμα στον Κωστούλα, ωστόσο το δεύτερο μέρος δεν τόσο καλό ποιοτικά όσο το πρώτο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές από το 70' μέχρι το 80', όπου απείλησαν αρκετές φορές τον Πεκάνια, ενώ ο Θρασύβουλος είχε από την πλευρά του να επιδείξει τη μεγάλη ευκαιρία του 94', όπου ο Γκσπούρνγινκ έκανε εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Νάιτ.

Αναμφίβολα το τελικό σκορ δεν ικανοποίησε κάποια από τις δύο ομάδες, με το Θρασύβουλο να παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας μόλις 1 νίκη σε 9 εντός έδρας ματς, και τη Skoda Ξάνθη να αγνοεί το "τρίποντο" στις τελευταίες 11 αγωνιστικές!

Οι συνθέσεις των ομάδων
Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Βεντούρα (29' Ουέλιγκτον), Σωτήρχος, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Μίχος, Κόζλεϊ (56' Αμπράμοβιτς) Μπαριέντος, Χλωρός (70' Νάιτ), Τραϊκοβιτς

Skoda Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζόπουλος, Ζουέλα, Βάλλας, Κωστούλας, Ταιντέρ (54' Σουάνης), Γκρζέλακ (55' Ντοριβάλ), Πόι (72' Κιντάνα), Παππάς, Αγκάλι

Διαιτητής: Γ.Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Βοηθοί διαιτητή: Χ.Μπάλτας (Αχαΐας), Χ.Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Χλωρός (63'), Παπαδημητρίου (74'), Ροκάστλ (87')

Κόκκινες: Τραΐκοβιτς (45')

Με μια ματιά
Η Skoda Ξάνθη ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τους Ακρίτες να έχουν σχεδόν την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο 10λεπτο και να έχουν μία καλή στιγμή στο 6', με τον Παππά να επιχειρεί να αιφνιδιάσει τον Πεκάνια από μακριά και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, ο Θρασύβουλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 12', στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή του στα αντίπαλα καρέ.

Ο Μπαριέντος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, και ο αμαρκάριστος Μαρκορέλ έπιασε κεφαλιά-ψαράκι για να κάνει το 1-0 παρά την προσπάθεια του Γκσπούρνινγκ να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έφτασε μία ανάσα από το να διπλασιάσει τα τέρματά της, έχοντας για πρωταγωνιστές τον δημιουργό και τον εκτελεστή στη φάση του γκολ.

Ο Μπαριέντος εκτέλεσε αυτή τη φορά κόρνερ από τα αριστερά και ο Μαρτορέλ έπιασε ανενόχλητος την κοντινή κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Στη συνέχεια, η Ξάνθη αφυπνίστηκε και άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της, έχασε σημαντική ευκαιρία στο 18' με τον Ζουέλα που έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, ενώ είδε την πίεση που άσκησε να μετουσιώνεται σε γκολ στο 26'.

Ο Παππάς έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά και έβγαλε τη συρτή σέντρα, ο Πόι πετάχθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και από εκεί στα δίχτυα (1-1).

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Σάκης Τσιώλης προχώρησε στην πρώτη (αναγκαστική) αλλαγή, με τον Ουέλιγκτον να παίρνει τη θέση του Βεντούρα, ενώ στο 31' οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να "γυρίσουν" το ματς.

Ο δραστήριος Παππάς έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Αγκάλι, αυτός απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και βγήκε τετ α τετ με τον Πεκάνια, όμως με το "σκαφτό" πλασέ που δοκίμασε έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Θρασύβουλου.

Μετά από αυτή τη φάση και ένα πρώτο 30λεπτο με πολύ γρήγορο ρυθμό και καλό θέαμα, η απόδοση των δύο ομάδων έπεσε αισθητά, με τα... αίματα να ανάβουν στο τελευταίο λεπτό.

Ο Τραΐκοβιτς έκανε πολύ δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Κωστούλα μπροστά στα μάτια του διαιτητή Σταθόπουλου, με τον ρέφερι να του δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα και να αφήνει τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο για το δεύτερο μέρος.

Η απόφαση αυτή προκάλεσε την έντονη αντίδραση των ανθρώπων του Θρασύβουλου που διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή εντός αγωνιστικού χώρου, με την ένταση να μεταφέρεται και στις εξέδρες.

Ενδεικτικό της ηλεκτρισμένης ατμόσφαιρας ήταν πως επιστρατεύτηκε μία διμοιρία των ΜΑΤ για να συνοδεύσει τον διαιτητή μέχρι τη φυσούνα, εν μέσω αποδοκιμασιών αλλά και ρίψης αντικειμένων από πλευράς οπαδών των γηπεδούχων.

Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Skoda Ξάνθη δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης, με τον Γιώργο Παράσχο να προχωρεί στο 55' σε διπλή αλλαγή, περνώντας τους Σουάνη και Ντοριβάλ αντί των Ταϊντέρ και Γκρζέλακ, και τον Τσιώλη να "απαντάει" στο 56', με τον νεοαποκτηθέντα Αμπράμοβιτς να αντικαθιστά τον Κόζλεϊ.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε πάντως στον Θρασύβουλο, με τον Μπαριέντος να εκτελεί κόρνερ στο 56' και να αιφνιδιάζει τον Γκσπούρνινγκ, αλλά τον γκολκίπερ των Ακριτών να αποκρούει έστω και με δυσκολία.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ασκούν πίεση στα αντίπαλα καρέ, με τους παίκτες του Θρασύβουλου να έχουν πλέον ως κύριο μέλημα να διαφυλάξουν τον έναν βαθμό και να οπισθοχωρούν.

Στο 70' ο Παππάς έστειλε με δυνατό δεξί σουτ τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πεκάνια, ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Αγκάλι δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 73' ο Παππάς ήταν και πάλι πρωταγωνιστής, με τον Πεκάνια να διώχνει με τις άκρες των δαχτύλων σε κόρνερ το πλασέ του βραχύσωμου άσου.

Η Ξάνθη είχε πλέον τον κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι και έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά. Στο 75' ο Πεκάνια μπλόκαρε σταθερά κοντινή κεφαλιά του Κιντάνα, ενώ στο 79' μετά από παράλληλη μπαλιά του Σουάνη ο Βάλλας έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι για να στείλει τη μπάλα πάνω στον Πεκάνια.

Ο Θρασύβουλος "υπενθύμισε" στους Ακρίτες ότι παραμένει επικίνδυνος στο 86', με το σουτ με το αριστερό του Μπαριέντος έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ, ενώ η Ξάνθη έκανε άλλη μία επικίνδυνη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 91', με τον Πεκάνια να "καθαρίζει" τη φάση μετά από κεφαλιά του Αγκάλι.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θρασύβουλος έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει μία τεράστια σε βαθμολογική αξία νίκη, αλλά ο Γκσπούρνινγκ έκανε την απόκρουση του αγώνα, διώχνωντας εντυπωσιακά σε κόρνερ ύστερα από εξαιρετικό πλασέ του Νάιτ.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μαρτορέλ έπιασε την κεφαλιά, με τον Αυστριακό όμως γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά, και τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Συνέντευξη Τύπου
Σάκης Τσιώλης (τεχνικός Θρασύβουλου): "Ο αγώνας που δίνουμε είναι άνισος. Ανισος και στο ζήτημα της αντιμετώπισης που τυγχάνουμε από τους διαιτητές. Η διαιτησία παίζει τον ρόλο της και ώρες ώρες μοιάζει η μεταχείριση να είναι σε βάρος μας. Ετσι μοιάζουν τα πράγματα.

Ακόμα και οι φάσεις που θεωρητικά είναι 50-50, πηγαίνουν υπέρ των αντιπάλων μας. Η φάση του Τραΐκοιτς ήταν μια περίπτωση το πολύ κίτρινης κάρτας. Θα δω και το βίντεο και θα σας πω.

Αν είναι χτύπημα από πίσω, τότε σωστά αποβλήθηκε ο παίκτης μου, όμως από το σημείο που βρισκόμουν δεν είδα κάτι τέτοιο. Ο Τραϊκοβιτς στα αποδυτήρια χτυπιόταν κι έλεγε ότι δεν χτύπησε από πίσω τον αντίπαλό του.

Ηταν ένας αγώνας που λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου θα κρινόταν στη δύναμη. Καταφέραμε και πήραμε το προβάδισμα όμως σε εκείνο το σημείο δεν ήμασταν όσο προσεκτικοί έπρεπε για να προσπαθήσουμε να φτάσουμε στην επίτευξη κι ενός δεύτερου γκολ.

Ετσι δεχθήκαμε την ισοφάριση σε μια φάση που η άμυνά μας ήταν οργανωμένη.Μετά την αποβολή τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για εμάς.

Ηταν ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις και μένουμε με την πικρία ότι στο καταπληκτικό σουτ του Νάιτ στις καθυστερήσεις ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έκανε μια εκπληκτική απόκρουση και μας στέρησε τη νίκη.

Αν είχαμε σκοράρει στο τέλος, θα είχαμε περισσότερες ελπίδες για τη συνέχεια. Συνεχίζουμε, ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, όμως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία".

Γιώργος Παράσχος (τεχνικός Skoda Ξάνθης): "Χάσαμε την ευκαιρία να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, καθώς στο πρώτο μέρος θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι με τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε και χάσαμε.

Πιστεύω ότι στην ανάπαυλα έπρεπε να προηγούμασταν με ένα γκολ. Στη συνέχεια δεν εκμεταλλευτήκαμε την υπεροχή μας στον αριθμητικό τομέα επί του αντιπάλου μας. Θα μπορούσαμε να χάσουμε στο τέλος με την ευκαιρία του Νάιτ.

Ο Θρασύβουλος έχει αλλάξει σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου. Τα τέσσερα παιχνίδια που ακολουθούν θα κρίνουν πολλά σε σχέση με την είσοδό μας στην πρώτη πεντάδα. Αντιμετωπίζουμε πρόβλημα και αναζητούμε λύση στο θέμα του γκολ".

Όλα τα λεφτά...
Το εξαιρετικό πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος και τις δύο ομάδες να δημιουργούν αμφότερες φάσεις για γκολ.

Ο Χάρης Παππάς που ήταν διαρκής πηγή κινδύνων για την άμυνα του Θρασύβουλου.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Πεκάνια και Γκσπούρνινγκ, που ήταν θετικότατοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν έφεραν ευθύνη για το γκολ που δέχτηκαν.

Η εκπληκτική επέμβαση του Γκσπούρνινγγκ, ο οποίος "κατέβασε τα ρολά" στο 94ο λεπτό, στο φαλτσαριστό σουτ του Νάιτ μέσα από την περιοχή.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το γεγονός ότι επιστρατεύτηκε μία διμοιρία των ΜΑΤ για να συνοδεύσει τον διαιτητή Σταθόπουλο μέχρι τη φυσούνα, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να εκτοξεύουν αντικείμενα εναντίον του ύστερα από την απόφασή του να δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τραΐκοβιτς στο 45'.

Την αδυναμία της Ξάνθης να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε για 45 λεπτά, με αποτέλεσμα να μείνει για 11η συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από το "τρίποντο".

To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Θρασύβουλος (Τσιώλης): Πεκάνια, Βεντούρα, Σωτήρχος, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Μίχος, Κόζλεϊ, Μπαριέντος, Χλωρός, Τραΐκοβιτς
Ξάνθη (Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Ζουέλα, Βάλλας, Κωστούλας, Ταϊντέρ, Γκρζέλακ, Πόι, Παππάς, Αγκάλι
1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε ο αγώνας.
5' Σχόλιο
Η Skoda Ξάνθη έχει αναπτύξει πρωτοβουλία κινήσεων κι έχει απειλήσει ήδη την εστία του Θρασύβουλου με δύο σουτ εκτός περιοχής που έχουν φύγει άουτ.
12' Γκολ Θρασύβουλος Μαρτορέλ
1-0 ο Θρασύβουλος. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μαρτορέλ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Ακριτών για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Γκσπούρνινγκ να αποκρούσει.
15' Κεφαλιά Θρασύβουλος Μαρτορέλ
Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη να διπλασιάσει τα τέρματά της. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Μαρτορέλ έπιασε την κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
20' Κεφαλιά Ξάνθη Αγκάλι
Κεφαλιά του Αγκάλι, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πεκάνια.
22' Σχόλιο
Μετά τον αιφνιδιασμό που δέχτηκε με το γκολ του Μαρτορέλ, η Ξάνθη αρχίζει σιγά σιγά να αποκτά τον έλεγχο και να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση.
26' Γκολ Ξάνθη Πόι
1-1 η Ξάνθη! Ωραία κίνηση από τα αριστερά του Παππά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Πόι έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και από εκεί στα δίχτυα.
30' Αλλαγή παίκτη
Πρώτη αλλαγή για τον Θρασύβουλο, με τον Ουέλινγκτον να παίρνει τη θέση του Βεντούρα.
31' Ευκαιρία Ξάνθη Αγκάλι
Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να γυρίσει το ματς. Ο Αγκάλι βγήκε τετ α τετ με τον Πεκάνια (μετά από κάθετη πάσα του Παππά), "έσκαψε" την μπάλα, όμως την έστειλε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Θρασύβουλου.
41' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Σέντρα του Γκρζέλακ από αριστερά, ο Πόι παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα προς τα πίσω
45' Κόκκινη κάρτα Θρασύβουλος Τραΐκοβιτς
Ο διαιτητής Σταθόπουλος αποβάλλει τον Τραΐκοβιτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κωστούλα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σουάνης στη θέση του Ταϊντέρ
55' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ντοριβάλ στη θέση του Γκρζέλακ
56' Κόρνερ Ξάνθη
Ο Ουέλινγκτον εκτελεί από δεξιά ένα κόρνερ, η μπάλα κατευθύνεται προς την εστία, ο Γκσπούρνινγκ αιφνιδιάζεται και διώχνει με το γόνατο!
56' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Αμπράμοβιτς στη θέση του Κόζλεϊ
63' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Χλωρός
70' Σουτ Ξάνθη Παππάς
Σουτ του Παππά έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
70' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Ο Νάιτ στη θέση του Χλωρού
71' Σουτ Ξάνθη Αγκάλι
Δυνατό σουτ του Αγκάλι έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά από την εστία του Πεκάνια
72' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Κιντάνα στη θέση του Πόι
73' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Επέλαση του Παππά από δεξιά, το πλασέ του διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Πεκάνια
74' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
75' Κεφαλιά Ξάνθη Κιντάνα
Σέντρα του Ντοριβάλ από αριστερά, ο Κιντάνα παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Πεκάνια μπλοκάρει εύκολα
79' Ευκαιρία Ξάνθη Βάλλας
Παράλληλη πάσα του Σουάνη από δεξιά, ο Βάλλας πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα στην αγκαλιά του Πεκάνια
86' Σουτ Θρασύβουλος Μπαριέντος
Αριστερό σουτ από τον Μπαριέντος, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
87' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ροκάστλ
90' Κεφαλιά Ξάνθη Αγκάλι
Σέντρα του Σουάνη από δεξιά, ο Αγκάλι παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Πεκάνια "καθαρίζει" τη φάση
90' Ευκαιρία Θρασύβουλος Νάιτ
Εξαιρετικό πλασέ του Νάιτ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Γκσπούρνινγκ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
90' Κεφαλιά Θρασύβουλος Μαρτορέλ