PREMIER LEAGUE

Θρίαμβος για την Έβερτον, 3-0 τη Νιουκάσλ

Η Έβερτον ήταν ανώτερη της Νιουκάσλ και νίκησε 3-0 με ένα γκολ του Λένον και δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρκλεϊ. "Ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι, αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Γουότφορντ.

Με εξαίρεση ένα τέταρτο πίεσης της Νιουκάσλ στο δεύτερο ημίχρονο, η Έβερτον είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησε δίκαια με 3-0 στο Γκούντισον Παρκ. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο 23' με τον Λένον και είχε ευκαιρίες να κλείσει το ημίχρονο με μεγαλύτερο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Νιουκάσλ πίεσε για περίπου 15 λεπτά, έχοντας μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μίτροβιτς για να ισοφαρίσει, όμως δεν άντεξε περαιτέρω και στο τελευταίο εξάλεπτο, οι Λένον (88') και Μπαρκλεϊ (93') κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο τελευταίος.

Η Νιουκάσλ τελείωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Λασελές με δύο κίτρινες στο 90' και στο 93', ενώ πριν το ημίχρονο ο Μπεμπά τραυματίστηκε σοβαρά.

Γουότφορντ: Γκόμες, Παρέδες (67' Νιόμ), Καθκάρτ, Προντλ, Χολέμπας, Καπού (86' Σουάρες), Γουάτσον, Μπεχραμί, Χουράδο (63' Αμπντί), Ντέινι, Ινγκάλο

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Απιλιθκουέτα, Μίκελ, Μάτιτς (73' Αζάρ), Γουίλιαμ, Φάμπρεγας, Όσκαρ, Κόστα

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς, η Γουότφορντ και η Τσέλσι είχαν τον έλεγχο από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ ήταν καλύτερη και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Ινγκάλο, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο η Τσέλσι κυριάρχησε και σε τρεις φάσεις, με τον Αζάρ, τον Κόστα και τον Γουίλιαμ, μπορούσε να σκοράρει.

Έβερτον: Ζοέλ, Οβιέδο, Φούνες, Γκαγκιέλκα, Κόουλμαν, Μακ Κάρθι, Μπάρι, Κλέβερλι, Λένον, Μπάρκλεϊ, Λουκάκου (46' Κονέ)

Νιουκάσλ: Έλιοτ, Γιάνμαατ, Μπεμπά (40' λ.τ. Λασελές), Κολοτσίνι, Ντουμέτ (46' Άαρονς), Σισοκό, Σαϊβέ (46' Μίτροβιτς), Σέλβεϊ, Ταουνσέντ, Βαϊνάλντουμ, Πέρες