Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Στην κορυφή η Μπέτις

Real Betis' Paraguayan forward Roque Santa Cruz celebrates after scoring against Zaragoza during their Spanish League football match, on September 22, 2011 at the Benito Villamarin stadium in Sevilla. AFP PHOTO / CRISTINA QUICLER (Photo credit should read CRISTINA QUICLER/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Μπέτις είναι η μόνη ομάδα στην Ισπανία που έχει 4 νίκες σε ισάριθμα ματς, καθώς νίκησε με 4-3 και πολύ άγχος την Σαραγόσα και έμεινε μόνη στην κορυφή (videos)

Η Μπέτις νίκησε με 4-3 την Σαραγόσα στην Σεβίλλη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς είναι η μόνη ομάδα με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Με τα γρήγορα γκολ των Ρόκε Σάντα Κρους και Σάλβα Σεβίγια η οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά μείωσε ο Εφρέν Χουάρες πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις πέτυχε άλλα δύο γρήγορα γκολ με Μπενιάτ και Ρόκε Σάντα Κρους και προηγήθηκε με 4-1, αλλά δεν... καθάρισε το ματς.

Στο 69' αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς της, Κάστο και η Σαραγόσα μείωσε σε 4-3 με δύο γκολ του Χουάν Κάρλος στο 77' και 79'.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Την λύση ο Παντιάνι

Η Εσπανιόλ έκανε το "2 στα 2" στην έδρα της, νικώντας με 1-0 την Χετάφε, με την λύτρωση να έρχεται στις καθυστερήσεις.

Ο Βάλτερ Παντιάνι μπήκε στο ματς στο 77' και στο 92' με κοντινό πλασέ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο "Κορνεγιά ελ Πρατ", και χάρισε τους 3 βαθμούς στην Εσπανιόλ.

Οι συνθέσεις

ΜΠΕΤΙΣ: Κάστο, Τσίκα, Αμάγια, Ντοράδο, Νάτσο, Μπενιάτ, Ιρινέι, Σάλβα Σεβίγια (46' Χουάνμα), Χόναταν Περέιρα (71' Γκοϊτία), Χέφερσον Μοντέρο (61' Σέρχιο Ροντρίγκεθ), Ρόκε Σάντα Κρους.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ρομπέρτο, Εφρέν Χουάρες, Ματέος, Ντα Σίλβα, Άμπραχαμ, Πόνσιο, Ρούμπεν Μικαέλ (64' Σουκουλίνι), Λουΐς Γκαρθία, Μπαρέρα (46' Χουάν Κάρλος), Λαφίτα, Έλντερ Ποστίγκα.

*κόκκινη 69' Κάστο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κριστιάν Άλβαρες, Γκαλάν, Αμάτ, Έκτορ Μορένο, Ντίντακ Βιλά, Μπαένα, Βερντού, Χάβι Μάρκεθ (77' Παντιάνι), Σέρχιο Γκαρθία, Τιεβί Μπιφουμά (86' Ρουΐ Φόντε), Άλβαρο (59' Βάις).

ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Βαλέρα, Κάτα Ντίας, Λόπο, Μασιλέλα (32' Μιγκέλ Τόρες), Ρουμπέν Πέρεθ, Κασκέρο, Λασέν, Πέδρο Ρίος (64' Ντιέγκο Κάστρο), Μπαραντά, Νικολάς Φεντόρ (81' Γκουΐθα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Οσασούνα - Σεβίλλη 0-0

Σοθιεδάδ - Γρανάδα 1-0 (64' Εστράδα)

Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 2-0 (8' Τζουζέπε Ρόσι, Νιλμάρ)

Τετάρτη

Ατλέτικο - Χιχόν 4-0 (27' αυτ. Λόρα, 68' Ντομίνγκεθ, 72' και 81' Φαλκάο)

Μάλαγα - Μπιλμπάο 1-0 (62' Καθόρλα)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Λεβάντε 1-2 (72' πέν. Ταμούδο / 10' Βάλντο, 29' Μπαγεστέρος)

Σανταντέρ - Ρεάλ 0-0

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 2-2 (12' αυτ. Αμπιντάλ, 23' Πάμπλο Ερνάντεθ / 14' Πέδρο, 76' Φάμπρεγκας)

Πέμπτη

Εσπανιόλ - Χετάφε 1-0 (92' Παντιάνι)

Μπέτις - Σαραγόσα 4-3 (7' και 49' Σάντα Κρους, 12' πέν. 12' Σεβίγια, 47' πέν. Μπενιάτ / 36' Εφρέν Χουάρες, 77' και 79' Χουάν Κάρλος)