Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Το πάνω χέρι η Ρεάλ

Ραούλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Λα Κορούνια με 3-1 και διατήρησε το προβάδισμα για τον τίτλο

Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ στο 29', ενώ στο 54' ο Καπντεβίγια ισοφάρισε σε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (58') ο Ραούλ επανέφερε την... ηρεμία στη Μαδρίτη, ενώ ο Φαν Νίστελροϊ "σφράγισε" τη νίκη στο 75'.
Στο "Καμπ Νου", η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα της Χετάφε με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε, μόλις στο 2ο λεπτό, ο Ροναλντίνιο. Στο 40', ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ της "Μπάρτσα" αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (κλώτσησε τον Μπελεγκέρ) και η Χετάφε στην επανάληψη είχε τη δυνατότητα για την ισοφάριση, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια.

"Ταφόπλακα" από Βιγιαρεάλ
Η Βιγιαρεάλ έκανε την έκπληξη και επικράτησε της Βαλένθια με 3-2 στο "Μεστάγια", στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 36ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Έτσι, στέρησε και τις τελευταίες ελπίδες της των γηπεδούχων για κατάκτηση του τίτλου στην Primera Division.

Οι "νυχτερίδες" προηγήθηκαν στο 21' με πέναλτι του Βίγια, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα του Φορλάν (35' και 87') κι ένα του Τόμασον (78') πήραν πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια για έξοδο στο Κύπελλο UEFA. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90' και πάλι ο Βίγια.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (26/5):
Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-3 (21' πεν., 90' Βίγια-35', 87' Φορλάν, 78' Τόμασον)
Ρεάλ Μαδρίτης-Λα Κορούνια 3-1 (29' Σέρχιο Ράμος, 58' Ραούλ, 75' Φαν Νίστελροϊ-54' Καπντεβίγια)
Μπαρτσελόνα-Χετάφε 1-0 (2' Ροναλντίνιο)