EUROPA LEAGUE

To προφίλ της Ντιναμό Βουκουρεστίου

ΣήμαΝτιναμόβουκουρεστίου

Το SPORT 24 παρουσιάζει το προφίλ της αντιπάλου του Παναθηναϊκού, Ντιναμό Βουκουρεστίου

Παρότι είχε ηττηθεί με 3-0 στον πρώτο αγώνα στην έδρα της από τη Σλόβαν Λίμπερετς, κατάφερε να νικήσει στην Τσεχία με το ίδιο σκορ και στην διαδικασία των πέναλτι με 9-8 πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι για το πρώτο παιχνίδι η ΟΥΕΦΑ τιμώρησε την Ντιναμό Βουκουρεστίου για τα επεισόδια των οπαδών της κατακυρώνοντας την αναμέτρηση με 3-0 υπέρ της Σλόβαν(σ.σ εισέβαλαν οι οπαδοί της στον αγωνιστικό χώρο και ενώ το σκορ ήταν 0-2),αναγκάζοντας την να δώσει τρία επόμενα ευρωπαϊκά ματς χωρίς φιλάθλους ενώ της επέβαλλε και χρηματικό πρόστιμο 50.000 ευρώ.

Στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι στην τρίτη θέση με επτά βαθμούς, ένα πίσω από τις Μπρασόφ και Τιμισοάρα που έχουν οκτώ με δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Ιδρύθηκε στις 14 Μαϊου του 1948 και είναι μία από τις πιο ιστορικές ομάδες της Ρουμανίας.

Προπονητής της Ντιναμό είναι ο Ιταλός Ντάριο Μπονέτι και στηρίζεται κυρίως σε Ρουμάνους παίκτες. Στο ρόστερ της ξεχωρίζουν ο τερματοφύλακας Μπόγκνταν Λομπόντ, ο αμυντικός Γκόιαν αλλά και οι επιθετικοί Μάριους Νικολάε και Κλαούντιο Νικουλέσκου.

Τελευταία φορά κατέκτησε το πρωτάθλημα στην χώρα της το 2007 ενώ στην Ευρώπη έχει φτάσει έως τα ημιτελικά την περίοδο 1983-1984 και τη σεζόν 1989-1990.

Ο Παναθηναϊκός έχει κακές αναμνήσεις από τη Ντιναμό Βουκουρεστίου καθώς την περίοδο 1989-1990 στο πλαίσιο του πρώην Κυπέλλου Κυπελλούχων είχε γνωρίσει την πιο βαριά του ήττα στην ευρωπαϊκή του ιστορία με 1-6 από την ομάδα της Ρουμανίας και ενώ ηττήθηκε και με 0-2 στον αγώνα της Αθήνας.