ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τορίνο - Λάτσιο 2-3: Οι Λατσιάλοι ήταν ανώτεροι και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στη Serie A

Lazio's Taty Castellanos, right, celebrates after scoring his side's first goal during a Serie A soccer match between Lazio and AC Milan, at Rome's Stadio Olimpico, Saturday, Aug. 31, 2024. (AP Photo/Andrew Medichini)
Παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν τη νίκη της ομάδας τους στη Serie A @2024 AP IMAGES/ANDREW MEDICHINI

Η Λάτσιο έκανε κάτι που δεν κατάφερε καμία άλλη ομάδα στη φετινή Serie A, κέρδισε την Τορίνο με 3-2 και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στη Serie A.

Με εκπληκτικό τρόμερο άρχισε η τρίτη ημέρα της 6ης αγωνιστικής στη Serie A, καθώς Τορίνο και Λάτσιο μοίρασαν γκολ και θέαμα σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Στο τέλος όμως μία ομάδα πανηγύρισε και αυτή ήταν οι Λατσιάλοι, υποχρεώνοντας μάλιστα τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με συνολικά εννέα ευκαιρίες, πέντε για την Τορίνο και τέσσερις για τη Λάτσιο, ο σύλλογος της Ρώμης ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς με τον Ματέο Γκεντουζί.

Ο Γάλλος κεντρικός χαφ βρήκε δίχτυα μόλις στο 8' με σουτ, μετά από κοφτή μπαλιά του Νούνο Ταβάρες στο ύψος του πέναλτι.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, το δεύτερο επεφύλασσε μεγαλύτερες συγκινήσεις. Αρχικά στο 60' ο Ντιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ για τον σύλλογο της Ρώμης σε 0-2, με τον Σενεγαλέζο επιθετικό να σημειώνει το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Ο Τσε Άνταμς επτά λεπτά αργότερα έδωσε ξανά νόημα στην αναμέτρηση, μειώνοντας μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας για την Τορίνο, με τον Τιγιάνι Νόσλιν στο 89' να βάζει ταφόπλακα στο αήττητο σερί των "ταύρων".

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πάολο Βανόλι είναι να μειώσει ξανά στο γκολ (2-3) με όμορφο γυριστό σουτ του στόπερ Κοκό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΟΡΙΝΟ: Παλεάρι, Μασίνα, Κοκό, Βοϊβόντα, Σόσα, Ίλιτς, Ταμέζ, Ρίτσι, Λαζάρο, Σαπάτα, Σανάμπρια

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λατσάρι, Γίλα, Ρομανιόλι, Ταβάρες , Ροβέλα, Γκεντουζί, Ίσακσεν , Ντιά , Ζακάνι, Καστεγιάνος

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μίλαν - Λέτσε 3-0 (38' Μοράτα, 41' Ερναντέζ, 43' Πούλισικ)
  • Ουντινέζε - Ίντερ 2-3 (35' Καμπασέλε, 83' Λούκα / 1' Φρατέζι, 45+3' 47' Μαρτίνες)
  • Τζένοα - Γιουβέντους 0-3 (48' πεν. 55' Βλάχοβιτς, 89' Κονσεϊσάο)
  • Μπολόνια - Αταλάντα 1-1 (46' Κάστρο / 90' Σάμαρτζιτς)
  • Τορίνο - Λάτσιο 2-3 (8' Γκεντουζί, 60' Ντιά, 90' Νόσλιν / 67' Άνταμς, 90+2' Κοκό)
  • 29/9 16:00 Κόμο - Βερόνα
  • 29/9 16:00 Ρόμα - Βενέτσια
  • 29/9 19:00 Έμπολι - Φιορεντίνα
  • 29/9 21:45 Νάπολι - Μόντσα
  • 30/9 21:45 Πάρμα - Κάλιαρι