EUROPA LEAGUE

Τότεναμ - Καραμπάγκ 3-0: Δεν δυσκολεύτηκαν τα σπιρούνια παρότι έπαιξαν σχεδόν σε όλο το ματς με δέκα παίκτες

Ο Μπρέναν Τζόνσον άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ απέναντι στην Καραμπάγκ
Ο Μπρέναν Τζόνσον άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ απέναντι στην Καραμπάγκ © 2024 DAVID CLIFF / AP IMAGES

Παρότι έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 7ο λεπτό, η Τότεναμ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Καραμπάγκ, την οποία και νίκησε 3-0 στην πρεμιέρα της στη League Phase του Europa League.

Τι κι αν έπαιξε σχεδόν για όλο το ματς με δέκα παίκτες; Η Τότεναμ επικράτησε άνετα με 3-0 της Καραμπάγκ και μπήκε με το δεξί στη νεοσύστατη League Phase του Europa League.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Ντραγκούσιν να αποβάλλεται μόλις στο 7' καθώς έκανε κακή εκτίμηση και αναγκάστηκε να ανατρέψει τον Ζουμπίρ που έκλεψε την μπάλα και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ήταν εκείνη που είχε τον πρώτο λόγο στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 13' με δεξί πλασέ του Μπρέναν Τζόνσον μέσα στην περιοχή έπειτα από την πάσα του Σολάνκε.

Τα σπιρούνια πήραν αέρα δύο τερμάτων στο 52' με τον Πάπε Ματάρ Σαρ να πλασάρει με το δεξί έπειτα από κόρνερ του Κουλουσέφσκι πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 58' καθώς κέρδισαν πέναλτι όμως ο Μπαϊράμοβ σημάδεψε το δοκάρι του Βικάριο. Τελικά ο Σολάνκε διαμόρφωσε το τελικό σκορ βρίσκοντας δίχτυα στο 68' για το 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας ξεκίνησε με σημαντική καθυστέρηση αφού η κυκλοφοριακή συμφόρηση στο Λονδίνο είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει να φτάσει στο γήπεδο το πούλμαν της Καραμπάγκ.