PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Λιντς 3-0: Νέο ρεσιτάλ Κέιν και Σον

Σον και Κέιν πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο πρώτος στο Τότεναμ - Λιντς
Σον και Κέιν πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο πρώτος στο Τότεναμ - Λιντς ANDY RAIN/POOL VIA AP

Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη της Λιντς και με πρωταγωνιστές τους Κέιν και Σον επικράτησε με 3-0 κόντρα στην ομάδα του Μπιέλσα.

Μία ακόμα κυνική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τότεναμ. Η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε με 3-0 κόντρα στη Λιντς έχοντας ξανά σε μεγάλη ημέρα του Κέιν και Σον.

Το ματς από την αρχή είχε την εικόνα που περίμεναν όλοι. Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι με την Λιντς να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τυχόν λάθη στο κέντρο της άμυνας της Τότεναμ.

Στην αντίπερα όχθη το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ιδανικό για την Τότεναμ του Ζοζέ Μουρίνιο. Η Λιντς δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Λονδρέζοι έβρισκαν περισσότερους χώρους και η άμυνα της Λιντς αντιμετώπιζε προβλήματα. Από ένα λάθος του Μελιέρ ο Αλιόσκι έπεσε πάνω στον Μπέργκβαϊν και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 στο 29'.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Λιντς βγήκε ξανά μπροστά, όμως και πάλι οι παίκτες της ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Την ίδια ώρα άφηναν πολλά κενά πίσω με τους Κέιν και Μπέργκβαϊν να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν και άλλο γκολ πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κέιν ο Σον με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 100ο του τέρμα με την φανέλα της Τότεναμ για να κάνει το 2-0 στο 43'.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λιντς μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ξανά την πρόδωσε η άμυνά της. Στο 50' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σον ο Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς και ο Μελιέρ στην προσπάθειά του να διώξει μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Από εκεί και μετά το ματς ουσιαστικά έσβησε. Η Λιντς ήθελε αλλά δεν μπορούσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς, ενώ η Τότεναμ δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν τις μετέτρεψε σε γκολ.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν η αριθμητική ισορροπία αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόχερτι κατάφερε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την Τότεναμ με δέκα παίκτες.

Τότεναμ: Λορίς, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Γουίνγκς (76' Σισοκό), Χόιμπεργκ, Μπεργκβάιν, Εντομπελέ (77' Μόουρα), Σον, Κέιν (87' Βινίσιους)

Λιντς: Μελιέρ, Ντάλας, Αϊλινγκ, Στρούικ, Αλιόσκι (64' Σάκλετον), Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο (65' Ερνάντεθ), Κλιχ, Χάρισον (61' Ποβέδα Οκάμπο), Μπάμφορντ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1 Ιανουαρίου

Έβερτον - Γουέστ Χαμ 0-1 (86' Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 2-1 (40' Μαρσιάλ, 62' Φερνάντες / 58' Τραορέ)