ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Τρελό ματς στην Ολλανδία: τελικό σκορ 6-6!

Ολλανδία-ματς-εξέλσιορ

Mατσάρα στο Κύπελλο μεταξύ Χααγκλάντια και Εξέλσιορ: 4-4 στα 90', 6-6 στην παράταση, 6-7 στα πέναλτι (vid)!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η αναμέτρηση της ερασιτεχνικής Χααγκλάντια/Γουίνστον με την ομάδα της δεύτερης κατηγορίας Εξέλσιορ Ρότερνταμ, με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν στους φιλάθλους ένα από τα πιο χορταστικά ματς των τελευταίων χρόνων που θα μείνει για πάντα στις μνήμες τους.
Το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν 4-4 και στην ημίωρη παράταση έφτασε στο 6-6, με αμφότερες τις ομάδες να δείχνουν απρόθυμες να πετάξουν "λευκή πετσέτα" και να λύνουν οριστικά τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι για να επικρατήσουν με 7-6 και να πετάξουν εκτός συνέχειας τους ερασιτέχνες της Χααγκλάντια που συγκίνησαν με τον αγώνα τους.

Η δε εξέλιξη του σκορ ακόμα πιο συναρπαστική: η Εξέλσιορ προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά μόλις στο 10' και έκανε το 3-1 στο 25' από την άσπρη βούλα, με τους γηπεδούχους να κάνουν ολική ανατροπή στο 76' (4-3) για να ισοφαριστούν στο 89' και το ματς να πάει στην παράταση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της ημίωρης παράτασης, η ομάδα της Χααγκλάντια άγγιξε για δεύτερη φορά το θαύμα, καθώς προηγήθηκε με 6-4 με μόλις 22 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όμως η Εξέλσιορ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 103' (με το δεύτερο πέναλτί της στο παιχνίδι) και στέρησε από τους γηπεδούχους έναν ιστορικό θρίαμβο στο 120', όταν και έφερε το ματς στα ίσια (6-6).