Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Άστον Βίλα 1-1: Όρθια και στο Στάμφορντ Μπριτζ η Βίλα

Φάση από την αναμέτρηση της Τσέλσι με την Άστον Βίλα AP IMAGES

Η Άστον Βίλα αν και βρέθηκε να χάνει στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τσέλσι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια για το τελικό 1-1 και ήταν αυτή που δικαιούταν τη νίκη συνεχίζοντας την εντυπωσιακή φετινή της πορεία. (VIDEOS)

Η Άστον Βίλα στάθηκε όρθια και στο Στάμφορντ Μπριτζ κόντρα στην Τσέλσι και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μπόρεσε να ισοφαρίσει, να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1 ενώ είχε την ευκαιρία να φτάσει ακόμα και στη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά καλά με τις δύο ομάδες να απειλούν η μία την εστία της άλλης. Η Τσέλσι με τον Πούλισιτς βασικό πρωταγωνιστή και η Άστον Βίλα με τον Γκρίλις.

Οι "μπλε" άνοιξαν τελικά το σκορ στο 34' με τον Ζιρού μετά από ωραία συνεργασία, σέντρα του Τσίλγουελ και κεφαλιά του Γάλλου στράικερ.

Με αυτό το γκολ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για την Τσέλσι αλλά η Άστον Βίλα ήταν αυτή που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίδια με το κοντινό πλασέ του Ελ Γκάζι που νίκησε τον Μεντί.

Εν συνεχεία μάλιστα οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι όταν είδαν το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί να σταματάει το τρομερό σουτ του ΜακΓκιν στο 69'.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο τέλος να ασκήσουν πίεση στην περιοχή της Άστον Βίλα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ένα εξαιρετικό σουτ του Τσίλγουελ έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαρτίνες.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Καντέ, Ζορζίνιο, Μάουντ, Πούλισιτς, Ζιρού, Χάντσον-Οντόι.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Χάους, Κόνσα, Τάργκετ, Λουίζ, ΜακΓκιν, Τραορέ, Γκρίλις, Ελ Γκάζι, Γουότκινς.