PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Νίκη πρωταθλήτριας, συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η Σίτι

Manchester City's Erling Haaland, centre, celebrates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and Manchester City at Stamford Bridge stadium in London, England, Sunday, Aug, 18, 2024. (AP Photo/Dave Shopland)
Ο Χάλαντ. @2024 DAVE SHOPLAND/AP IMAGES

Πέρασε από το Στάμφορντ Μπριτζ η Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να κερδίζει με 2-0 τη Τσέλσι στην πρεμιέρα της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι στον πρώτο αγώνα της στην Premier League χρειάστηκε να υπερασπιστεί την τιμή της πρωταθλήτριας απέναντι στην Τσέλσι και το κατάφερε, αποδεικνύοντας πως συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την περσινή σεζόν επικρατώντας με 0-2.

Η Σίτι ξεκίνησε τον αγώνα κάπως συντηρητικά, ενώ από την άλλη πλευρά η Τσέλσι επιχείρησε να χτυπήσει στη κόντρα, με την ίδια να καταφέρνει νωρίς στο παιχνίδι να δημιουργήσει επικίνδυνες προϋποθέσεις δίχως όμως να καταφέρει να βγάλει μεγάλες φάσεις.

Οι πολίτες στη συνέχεια ισορρόπησαν περισσότερο το παιχνίδι και μάλιστα στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της ομάδας ο Χάλαντ πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με προσωπική ενέργεια στο 18'. Ο Νορβηγός στράικερ πήρε την μπάλα μετά από πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα και στη συνέχεια, αφού κατάφερε να κρατηθεί όρθιος από τα τζαρτζαρίσματα των αντίπαλων αμυντικών, σκόραρε με ευκολία, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Όσο η Τσέλσι συνέχιζε να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα, δίχως όμως να βγάζει τελικές, η Σίτι έψαχνε το δύο μηδέν και παραλίγο να το βρει στο 37' όταν ο Ντοκού επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο όμως σταμάτησε ο Σάντσες. Η Τσέλσι απάντησε στο 39', όταν ο Φερνάντες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Δυστυχώς για τον ίδιο η άμυνα της Σίτι έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά και τον έκοψε.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου μάλιστα, η Τσέλσι σκόραρε, ωστόσο το τέρμα του Τζάκσον δεν μέτρησε, καθώς ο παίκτης εντοπίστηκε σε θέση οφσάιντ μετά από την χρήση του VAR.

Στην επανάληψη, και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ. Αρχικά στο 61' η Τσέλσι βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Τζάκσον να χάνει τεράστια ευκαιρία έχοντας χρόνο και χώρο να εκτελέσει ιδανικά από απόσταση βολής. Στο 66' η Σίτι διπλασίασε προσωρινά τα τέρματά της, όμως το γκολ του Λιούις ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ.

Αργότερα, στο 77' οι Λονδρέζοι παραπονέθηκαν πως ο Κόβασιτς έκανε χέρι εντός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής έκρινε πως δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στη φάση. Μάλιστα λίγα λεπτά μετά, ο Κροάτης μέσος σκόραρε, σφραγίζοντας παράλληλα τη νίκης της ομάδας του Γκουαρδιόλα. Ο ίδιος δεν πανηγύρισε το τέρμα ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του.