X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΤΣΕΛΣΙ

Τσέλσι: Όργια Πάλμερ με Μπράιτον, έγινε ο πρώτος παίκτης στην Premier League με τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος

Chelsea's Cole Palmer leaves at the end of a British Premier League soccer match between Chelsea and Brighton at Stamford Bridge, London, Saturday, Sept. 28, 2024. (AP Photo/Kin Cheung) @2024 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Το πρώτο μέρος στην αναμέτρηση της Τσέλσι με την Μπράιτον είχε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κόουλ Πάλμερ, με τον Άγγλο διεθνή μεσοεπιθετικό να βρίσκει τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και να μπαίνει στα βιβλία των ρεκόρ της Premier League.

Η αναμέτρηση της Τσέλσι με την Μπράιτον για την 6η αγωνιστική της Premier League βρήκε τον Κόουλ Πάλμερ όχι απλά να παίρνει το όπλο του αλλά να "πυροβολεί κατά ριπάς" και να γράφει ιστορία.

Μετά από το άνοιγμα του σκορ από τους γλάρους στο 7ο λεπτό, ο περυσινός κορυφαίος σκόρερ της Τσέλσι (25 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις εκ των οποίων τα 22 στο πρωτάθλημα) ανέλαβε δράση και χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να πανηγυρίσει χατ-τρικ (21' 28' 31'), ενώ μετά από τη μείωση του σκορ σε 3-2 από τον Μπαλέμπα δήλωσε εκ νέου "παρών".

Ο Κόουλ Πάλμερ πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στην Μπράιτον και έγινε ο πρώτος σε ματς Premier League με τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος αγώνα | 28 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, με τον 22χρονο Άγγλο διεθνή μεσοεπιθετικό να αξιοποιεί ασίστ του Σάντσο για να γράψει το 4-2 στο 41ο λεπτό, γεγονός που τον έκανε τον πρώτο ποδοσφαιριστή στην ιστορία της Premier League που έχει πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα.

Το εντυπωσιακό είναι πως μετά από την πανδαισία τερμάτων στο πρώτο μέρος (6) δεν σημειώθηκε ούτε ένα στο δεύτερο, με τους μπλε να υπερασπίζονται το υπέρ τους αβαντάζ και να παραμένουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.